آخرین مقالات

افزایش بازدهی آگهی اینترنتی

۱۳۹۶/۵/۳۱ مدیر

افزایش بازدهی آگهی اینترنتی


تعداد زیادی از کاربران با درج یک یا دو آگهی اینترنتی و یا درج تعداد زیادی آگهی تکراری و کپی شده انتظار دارند که کالا و خدمات خود را به فروش رسانده و یا درآمد خود را افزایش دهند. و در نهایت وقتی به این شکل نتیجه نمی گیرند، به این نتیجه می رسند که تبلیغات اینترنتی اصلا کارایی ندارد! برای بدست آوردن بیشترین بازدهی از درج آگهی اینترنتی روشی به شما پیشنهاد می شود که کارایی و مفید بودن آن نیز در ادامه اثبات می گردد. در صورتی که می خواهید با درج آگهی و تبلیغ رایگان اینترنتی کسب و کار خود را متحول کنید، از فرمول زیر استفاده نمائید:


درج یک آگهی جدید و غیر تکراری در هر روز با عنوان و متن متفاوت از آگهی های قبلی


به این ترتیب، پس از یکی دو ماه برای عبارتهای مربوط به کسب و کار و یا خدمات مورد نظرتان در صفحات اول موتورهای جستجو از جمله گوگل نشان داده خواهید شد و زنگ خورهای شما افزایش می یابد. برای ثبت آگهی جدید در هر روز، بیشتر از 15 دقیقه وقت لازم ندارید. کافی است بدون کپی کردن آگهی های قبلی، دوباره از اول با یک جمله بندی متفاوت آگهی خود را بنویسید. می توانید هر روز یکی از محصولات خود را معرفی کنید و یا اگر محصولات متنوعی ندارید و در زمینه خاصی کار می کنید، کار خود را با جملات متفاوت و یا به شکل دیگری توضیح دهید. برای انتخاب عنوان آگهی و متن آن خلاقیت به خرج دهید و هر روز آن را به شکل متفاوتی بنویسید. وقتی تعداد آگهی هایتان افزایش یافت، می توانید چند آگهی را با هم ترکیب کرده و یک آگهی جدید بسازید.                                                                                            
با افزایش زمان نمایش آگهی علاوه بر بهره مندی از تخفیفات ویژه ، به دلیل ثبات و پایداری نمایش ، رنکینگ (رتبه) آگهی شما در موتورهای جستجو نیز افزایش می یابد.
 لذا اکیدا توصیه می شود حداقل زمان سه ماهه را برای سفارش آگهی خود انتخاب نمایید.
با افزایش مدت زمان نمایش آگهی و هچنین افزایش تعداد توان های انتخابی تخفیف لحاظ شده نیز افزایش می یابد.

 

مشاهده

افزایش بازدید اگهی

۱۳۹۶/۵/۳۱ مدیر سایت

اگر می خواهید آگهی های شما بیشتر دیده شود و تماس هایی که با شما گرفته می شود افزایش یابد، موارد زیر را در نظر داشته باشید:

- در مرحله اول آگهی و تبلیغات اینترنتی را به عنوان یک راهکار همیشگی و دائمی برای تبلیغات و بازاریابی کالا و خدمات خودتان در نظر بگیرید. باید این نوع تبلیغات را جدی گرفته و برای آن وقت بگذارید. در صورت لزوم باید برای تبلیغات اینترنتی هزینه کنید. در وب سایت "نیازسرا" درج آگهی رایگان است. البته در صورت تمایل می توانید آگهی خودتان را ویژه کرده و با پرداخت مبلغ مناسبی بازدهی آن را افزایش دهید. اگر نخواهید برای آگهی و تبلیغات اینترنتی هزینه کنید، حداقل باید برای آن وقت بگذارید. به صورت مداوم برای ثبت آگهی اینترنتی وقت بذارید و هر روز برای یکی از کالاها و یا بخشی از خدمات خودتان تبلیغ کنید.

- اگر قصد فروش آپارتمان و یا ملک خودتان را دارید، در عنوان آگهی، شهر را ذکر کنید. برای فروش آپارتمان و ملک، ویلا، زمین و ... درج اسم شهر در عنوان آگهی مهم است. افراد معمولا وقتی می خواهند ملکی را خریداری کنند در گوگل اسم شهر خودشان را هم می نویسند و اگر شما هم در عنوان آگهی اسم شهر را نوشته باشید، متقاضیان خرید ملک شما، راحتتر آگهی شما را پیدا خواهند کرد.

- در متن آگهی اطلاعات کامل ارائه دهید. ذکر آدرس و شماره تلفن باعث می شود اعتماد کاربر جذب گردد. هر چه متن آگهی شما کاملتر باشد در جذب مشتر موثرتر است. اگر دستگاه، وسیله، خودرو و یا هر گونه لوازمی را به فروش می رسانید، توضیحات کاملی ارائه کنید. اگر در زمینه ارائه خدمات فعالیت دارید، مزیتهایی که خدمات شما برای کاربران دارد را بنویسید.

- در متن آگهی آدرس وب سایت خودتان را ذکر کنید. اگر وب سایت یا وبلاگی دارید در متن آگهی سایت خودتان را ذکر کنید. البته اگر آگهی ویژه درج نمائید، از سایت نیازسرا می توانید به سایت خودتان لینک فالو بدهید و اعتبار سایت شما هم بیشتر خواهد شد.

- در متن آگهی کلمات و عبارتهای کلیدی مرتبط با خدمات و یا کالای خودتان را به صورت منطقی تکرار کنید. چگالی کلمات کلیدی مورد نظر شما در متن آگهی مهم است. مثلا اگر در زمینه ثبت شرکت فعالیت دارید، به نحوی که کاربر اذیت نشود و خیلی تابلو نباشد، در متن آگهی خودتان کلمه ثبت شرکت را تکرار کنید.

- از وبلاگها و سایت خودتان با آگهی خودتان در همین سایت لینک بدهید و اعتبار آن را برای گوگل افزایش دهید. هرچه به آگهی شما تعداد لینک بیشتری داده شود، اعتبار آن از نظر گوگل افزایش پیدا کرده و در نتایج جستجوی گوگل هم بالاتر نمایش داده خواهد شد. در نتیجه بازدید آگهی شما بالاتر رفته و تماسهای بیشتری با شما گرفته خواهد شد. بنابراین از سایت و وبلاگ خودتان و یا از شبکه های اجتماعی و فرومها و انجمن ها به آگهی خودتان لینک بدهید.

- کلمات کلیدی مناسبی برای تبلیغ خودتان انتخاب نمائید. کلمات کلیدی به ایندکس شدن بهتر آگهی و تبلیغات شما توسط گوگل و به بهتر دیده شدن آگهی شما کمک می کند. کلمات کلیدی و عبارتهای کلیدی متناسب با تبلیغات خودتان را انتخاب نموده و برای آگهی درج نمائید.

- قیمت مناسبی برای کالا و خدمات خودتان در نظر بگیرید تا با شما تماس بگیرند. در بسیاری از اوقات دلیل اینکه تماس های کمی با شما گرفته می شود، این است که قیمت بالایی برای کالا و خدمات خودتان در نظر گرفته اید. در نظر گرفتن قیمت مناسب هم یکی از مواردی است که به رونق گرفتن کسب و کار شما کمک زیادی می کند. می توانید از عبارت قیمت توافقی هم استفاده نمائید.

- برای آگهی و تبلیغات خودتان گروه بندی مناسب را انتخاب نمائید. به عنوان مثال اگر آپارتمانی برای فروش دارید حتما در زیر گروه فروش آپارتمان تبلیغات خودتان را درج نمائید. اگر تبلیغات خودتان را در زیر گروه مناسب درج کنید بازدید آگهی شما بالاتر خواهد رفت.

- آگهی خودتان را خوب و اثر بخش بنویسید. در مرحله اول باید عنوان مناسبی برای آگهی انتخاب نمائید. از بین آگهی های مخنلف وقتی که کاربر آگهی شما را می بیند باید متوجه شود که آگهی و تبلیغ شما در چه زمینه ای است. از انتخاب عنوانهای کلی و گنگ اجتناب کنید. علاوه براین آگهی شما باید عنوان جذابی هم داشته باشد. به این معنی که از بین آگهی های مشابه با آگهی شما، کاربر باید ترجیح دهد بر روی آگهی شما کلیک کند. متن آگهی را هم باید قانع کننده و خوب بنویسید. در متن آگهی مزایای کالا و خدمات خودتان را بنویسید. بنویسید که مشتری احتمالی شما با خرید کالا و یا خدمات شما چه مزایایی را دریافت می کند و چه خدمات پس از فروش و ضمانتهایی برای آن وجود دارد. در متن آگهی توضیحات کاملی ارائه دهید و از محصول یا لوازم فروشی خودتان عکسهای مناسبی هم قرار دهید.

- مداومت داشته باشید. انتظار نداشته باشید که با درج دو یا سه آگهی فورا نتیجه بگیرید. البته در بهترین حالت این اتفاق هم می تواند بیافتد. به هر حال در دنیای اینترنت هم رقابت زیاد است. مشابه آگهی ای که شما می خواهید ثبت کنید آگهی های زیاد دیگری هم وجود دارد. باید وقت بگذارید و آگهی های مختلفی ثبت نمائید. ممکن است یکی از آگهی های شما بازدید بالایی بگیرد و همان یک آگهی مشتریان زیادی را برای شما جذب نماید. هر چه آگهی های بیشتری ثبت کنید، احتمال نتیجه گرفتن شما بیشتر خواهد شد. البته درست عمل کردن هم مهم است.

- متن آگهی خودتان را کاملتر بنویسید. هر چه متن آگهی شما کاملتر باشد از نظر گوگل و سایر موتورهای جستجو آگهی شما مطلب با ارزش تری تلقی شده و در نتیجه احتمال نمایش آن در نتایج گوگل افزایش می یابد. در متن آگهی خودتان کلمات و عبارتهای کلیدی مرتبط با کالا و خدمات خودتان را به صورت طبیعی تکرار کنید.

- حتما برای آگهی یا اگهی های خودتان کلمات کلیدی مناسب تعیین کنید. انتخاب کلمات کلیدی برای تبلیغ و اگهی، باعث می شود از صفحات مختلف سایت "نیازسرا"به تبلیغ شما لینک داده شده و اعتبار آن نزد گوگل و سایر موتورهای جستجو افزایش یابد.

- انتخاب عکس برای آگهی، بازدید آن را افزایش می دهد. بسیاری از کاربران در گوگل از طریق جستجوی عکس کالا و خدمات مورد نظر خودشان را پیدا می کنند. اگر آگهی شما عکس نداشته باشد، در نتایج جستجوی عکسهای گوگل شانسی برای نمایش نخواهید داشت.

- در فروم ها (انجمن ها) و شبکه های اجتماعی، سایت و وبلاگ خودتان به آگهی های خودتان ارجاع (لینک) دهید. هر چه بیشتر به آگهی و تبلیغ خودتان لینک بدهید اعتبار آن را نزد گوگل و سایر موتورهای جستجو افزایش می دهید و در نتیجه بازدید آن افزایش می یابد.

- آگهی و تبلیغات خودتان را به صورت مداوم بروز رسانی کنید. با بروز رسانی آگهی ها و تبلیغات خودتان؛ تاریخی که در جزئیات آگهی شما به کاربر نشان داده می شود نیز بروز شده و کاربران از بروز بودن آگهی شما و از اینکه می توانند با شما تماس بگیرند مطمئن خواهند بود. در ضمن آگهی های بروز شده در بین آگهی های رایگان بالاتر نمایش داده شده و بیشتر دیده خواهند شد.

- گروه بندی مناسب برای تبلیغ خودتان انتخاب نمائید. حتما برای تبلیغ خودتان گروه مناسبی انتخاب نمائید. چون، به عنوان مثال، اگر در زمینه تهیه غذا فعالیت دارید و آگهی خودتان را در گروه خدمات اداری ثبت کنید مسلما تبلیغ شما شانس کمی برای دیده شدن توسط افرادی دارد که در جستجوی مراکز تهیه غذا هستند.

- آگهی های متعدد ثبت کنید. هر چه تعداد آگهی های (البته غیر تکراری) بیشتری داشته باشید، شانس شما برای دیده شدن و جذب مشتری بالاتر خواهد رفت. هر روز یک آگهی ثبت کنید و به تدریج بازخورد آن را خواهید دید.

- عنوان آگهی یا آگهی های خودتان را جذاب و گیرا بنویسید. عنوان آگهی خودتان را به گونه ای بنویسید که هم کلمات اصلی مورد نظر شما را شامل شود و هم در بین آگهی هایی که مشابه آگهی خودتان است کاربر را ترغیب کند که بر روی آگهی و تبلیغ شما کلیک نماید.

- در انتخاب عنوان آگهی و کلمات کلیدی از گوگل کمک بگیرید. به عنوان مثال اگر در زمینه ثبت شرکت فعالیت دارید، در گوگل عبارت ثبت شرکت را تایپ کنید و یک فاصله بگذارید تا گوگل خودش مواردی را به شما پیشنهاد دهد. این پیشنهادهای گوکل توسط کاربران بیشتری جستجو شده اند. همین پیشنهادهای گوگل را برای عنوان آگهی و کلمات کلیدی آگهی های خودتان در نظر بگیرید و متن کامل و خوبی برای آن بنویسید.

مشاهده

آگهی تکراری

۱۳۹۶/۵/۳۱ مدیریت آموزش

دلیلی برای ارسال تکراری وجود ندارد !!!

کاربران بسیاری تصور می کنند که با تکرار زیاد یک متن و ارسال مکرر یک آگهی ،با متن یکسان و عنوان مشابه ،می توانند جایگاه بهتری نسبت به رقبای خود در دنیای مجازی داشته باشند و یا در وب سایتی که مطالب خود را ارسال می کنند بیشتر دیده می شوند. به بیانی می توان گفت که این افراد کیفیت را قربانی کمیت می کنند و خوبست بدانیم که این کمیت در اینترنت همیشه جوابگو نیست !

همانطور که اکثر کاربران میدانند،موتورهای جستجوگر مانند گوگل موثرترین عامل جستجوی مشتریان اینترنتی هستند ،بدین معنا که با جستجو در گوگل و یا سایر موتورهای جستجو ،نتایج نمایش داده شده در آنها منجر به ورود کاربر به سایت و پایگاهی که شما مطلب خود را درج نموده اید می گردد و در نهایت شما دیده خواهید شد. البته این جدا از جستجوهای داخل وب سایت ها می باشد.

به عنوان مثال شما یک آگهی با موضوع معرفی شرکت خود در یک وب سایت نیازمندی درج نموده اید ،بدیهی است که گوگل باید این مطلب را اصطلاحا ایندکس کند تا تبلیغ شما در نتایج آن دیده شود. یکی از پارامترهای مهم و اساسی گوگل برای بهترین عملکرد و پاسخگویی ،اختصاصی بودن یک محتواست . حال اگر آگهی های ما در یک سامانه اینترنتی با یک متن ثابت درج شوند ،گوگل اهمیت آنها را به شدت کاهش داده و در نهایت از نتایج خود حذف می کند

توجیه برخی برای ارسال محتوای تکراری و متعدد به یک سایت ،قرار گرفتن در صفحه نخست و نتایج بالاتر همان سامانه است که روش صحیح برای این کار ارسال مکرر نیست بلکه خیلی ساده با بروزرسانی آگهی خود، همیشه می توانید با دیگران رقابت کنید.

دلیل دیگر شاید تغییر اطلاعات تماس و یا نوع خدمات باشد که این نیز برای ارسال تکراری به هیچ وجه لزومی ندارد بلکه شما با یک ویرایش ساده در آگهی خود و یا نهایتا حذف آن و ثبت مطلب جدید می توانید نتیجه مطلوب را بگیرید.

بنابراین بهتر است اگر می خواهیم تبلیغ خوبی را داشته باشیم ابتدا متن صحیح و اختصاصی برای آن بنویسیم و همچنین اگر محصولات متنوع داریم برای هر یک جداگانه مطلب تهیه کنیم ،متنی که گویای کاربردها و مزایای همان محصول باشد و نه معرفی چندین باره کارخانه و شرکت خود و بازگو نمودن کسالت آور سوابق شرکت.

 بطور اجمالی مختصر ،مفید و اختصاصی بنویسید و اطمینان داشته باشید که پیروز خواهید بود.

مشاهده

انتخاب کلمات کلیدی

۱۳۹۶/۵/۳۱ مدیریت آموزش

راهکارهای عملی و موثر برای انتخاب کلمات کلیدی مناسب آگهی و افزایش بازدهی تبلیغات اینترنتی  ارائه شده است. همانطور که می دانید در سایت "نیازسرا" پس از ثبت آگهی می توانید برای آگهی یا آگهی های خودتان کلمات کلیدی انتخاب کنید. انتخاب کلمات کلیدی باعث می شود تبلیغ و آگهی شما در صفحات آرشیوی تشکیل شده در سایت "نیازسرا" در کنار آگهی های مشابه آگهی خودتان هم نمایش داده شده و در نتیجه هم توسط بازدید کنندگان بیشتری دیده خواهد شد و هم توسط موتورهای جستجو از جمله گوگل بهتر و سریعتر ایندکس می گردد. بنابراین برای آگهی و تبلیغات خودتان حتما کلمات کلیدی مناسب انتخاب کنید. به منظور انتخاب کلمات کلیدی مناسب برای هر کدام از آگهی های خودتان موارد زیر را مد نظر داشته باشید.

برای آگهی و تبلیغات خودتان هم کلمات کلیدی کوتاه و هم کلمات کلیدی بلند انتخاب کنید. به عنوان مثال، اگر عنوان آگهی شما "فروش ویلا در شمال چمستان" است، برای آگهی خودتان می توانید کلمات کلیدی زیر را انتخاب نمائید: ویلا در شمال، فروش ویلا در شمال، ویلا فروشی شمال، فروش ویلا ارزان در شمال، بهترین ویلای فروشی شمال و ....

برای انتخاب کلمات کلیدی از گوگل کمک بگیرید. عنوان آگهی خودتان را در گوگل جستجو کنید و در ادامه پیشنهادهایی که گوگل در پایین صفحه ی جستجو ارائه می کند را به عنوان کلمات کلیدی آگهی در نظر بگیرید.

برای انتخاب کلمات کلیدی می توانید بعضا از فاصله های بین کلمات صرفنظر کنید. انتخاب چنین کلمات کلیدی می تواند بازدید خوبی را برای آگهی شما به ارمغان بیاورد. مثلا برای مثال قبل حالتهای زیر را می توانید در نظر بگیرید: فروش ویلادرشمال، ویلا فروشی درشمال، ویلافروشی شمال و ...

دقت کنید در بعضی از حالتها بین کلمات فاصله معمول را رعایت نکرده ایم. به این ترتیب کاربرانی که حین جستجو فاصله را رعایت نمی کنند به سمت آگهی شما هدایت می شوند.

در کلمات کلیدی اسم شهر و محله خودتان را هم ارائه کنید. اگر برای فروش خودرو تبلیغ می کنید، مدل خودرو، رنگ و ... را ارائه کنید. ترکیبهای مختلفی بسازید و به عنوان کلمات کلیدی آگهی خودتان در نظر بگیرید.

مشاهده

به روزرسانی آگهی

۱۳۹۶/۵/۳۱ مدیریت آموزش

در قسمت مدیریت آگهی ها دکمه ای با نام بروزرسانی قرار دارد.

 ابتدا آگهی /آگهی های خود را انتخاب نموده و سپس دکمه بروزرسانی را بزنید. با این کار تاریخ آگهی شما بروز می شود و آگهی شما جزء آگهی های جدید قرار می گیرد. احتمال دیده شدن آگهی وهمچنین رتبه آن در موتورهای جستجو با این کار افزایش می یابد.

مشاهده

بهانه نوشتن آگهی

۱۳۹۶/۵/۳۱ مدیریت آموزش

معمولا صاحبان کسب و کار و مشاغل برای تبلیغات در رسانه ها یا آگهی های میدانی، بدلیل هزینه های قابل توجهی که متحمل می شوند مقاومت می کنند و این کار را منوط به زمان خاصی می دانند.

ولی واقعا چه وقت باید برای کسب و کارمان آگهی بدهیم و تبلیغ کنیم؟

تیم تحریریه نیازسرا پس از سالها تجربه در تبلیغات اینترنتی ، هشت موقعیت زمانی را برای ایجاد یا تجدید آگهی پیشنهاد می دهد:

1- ارتقای کیفیت کالا یا خدماتتان و یا جذب نیروی بیشتر برای گسترش دامنه فعالیتتان

۲- خرید شرکت رقیبتان یا سبقت گرفتن از آنها

۳- حمایت شما از یک پروژه عام المنفعه

۴- موفقیت جدید کسب و کارتان. مثلا گرفتن جایزه یا استاندارد جدید.

۵- تولید محصول تازه یا ارائه خدمات جدید

۶- نقل مکان شرکت یا افتتاح شعبه ای جدید.

۷- تجربه فصل یا سال موفق و سودآور

۸- تغییر در سیاست های شرکت یا افزودن شرکت تابعه ی جدید.

فقط یادتان باشد اگر ازین دست بهانه ها سراغتان آمد و خواستید دستی به فضای تبلیغاتی تان در رسانه ها و محیط بکشید با همکاران ما در نیازسرا مشورت کنید.

اصلا نگران نباشید ما همانطور که آستین سایت را با شعار آگهی رایگان بالا زده ایم به شما هم مشاوره رایگان خواهیم داد.

کسب و کار شما فقط و فقط با تبلیغات مناسب است که خوب به مشتریان تان شناسانده می شود و آنها را برای داشتن کالا یا خدمات تان ترغیب می کند. یک معرفی خوب بی شک اگر ارزشی بالاتر از کیفیت کار شما نداشته باشد، کمتر نیست.

تبلیغات خوب به مثابه یک جاده صاف کن برای فردای کار شماست. هر اندازه در معرفی خود به مخاطبان تان بکوشید در فردای بازار، سهم بیشتری را از آن خود خواهید کرد. سهمی که به سبب تلاش و آینده نگری تان حق شما و همکاران و پرسنل شماست.

مشاهده

بهینه سازی

۱۳۹۶/۳/۱۱ مدیریت آموزش

مفهومی که در کنار سئو مطرح  می شود بهینه سازی است...

علم بهینه سازی موتور جستجو در مورد روشهای فنی و کلاً محتوایی که موتورهای جستجو دوست دارند مطالعه می کند. یکی از کارهایی که متخصصان بهینه سازی موتورهای جستجو انجام می دهند پیگیری تمام تغییرات عملکرد داخل موتورهای جستجو است. بنابراین آنها می توانند صفحات وب را بر طبق این تغییرات بهینه سازی کنند.

 بهینه سازی موتورهای جستجو حول چند محور صورت می گیرد...

ـ بهینه سازی کلمات کلیدی

ـ بهینه سازی ساختار و قالب وب سایت

ـ بهینه سازی تصاویر

و  بهینه سازی لینک ها

مشاهده

پرداخت آنلاین

۱۳۹۶/۳/۱۱ مدریت آموزش

در دنیای امروز، همه جا سخن از تجارت الکترونیک است. شمار فروشگاه‌های اینترنتی روز به روز بیشتر، اینترنت در دسترس تر و شوق خرید اینترنتی میان مردم هم بیشتر می‌شود. در این میان نقش پرداخت اینترنتی هم پررنگ است. چرا که فروشندگان و هم خریداران برای دردسر کمتر، گرایش بیشتری به این گونه پرداخت دارند.

برای پرداخت آنلاین باید بستری فراهم شود که جابه‌جایی پول در شبکه‌ی بانکی به سادگی انجام گیرد. درگاه پرداخت اینترنتی همین کار را انجام می دهد. تنها با کارت بانکی و درگاه پرداخت اینترنتی، به سادگی می‌توان اقدام به پرداخت پول کرد.

 درگاه پرداخت آنلاين امکان پرداخت با تمامي کارت هاي بانکي عضو شبکه شتاب را دارا مي باشد .

يک وب سايت خدماتي ( خدمات هاست و دامنه ، خدمات ایمیل و پیامک و...) و يا يک وب سايت فروشگاهي ( فروش نرم افزار ، کالا هاي ديجيتال و...) مي تواند با امکان پرداخت آنلاين به صورت آنلاين و لحظه اي خدمات خود را ارائه دهد و براي فروشگاه خود مزيت پرداخت آنلاين را فراهم آورد ، چرا که ممکن است افراد به وب سايت آنها مراجعه نمايند ولي به دليل آن که امکان مراجعه به بانک و يا خودپرداز براي واريز وجه را ندارند از خريد از وب سايت شان صرف نظرنمايند .

مشاهده

ترافیک سایت

۱۳۹۶/۳/۱۱ مدیریت آموزش

برای تبلیغ موثر و فراگیر خدمات و محصولات خود در اینترنت، می بایست در مورد ترافیک سایت اطلاعات خوبی داشته باشیم. برخی از تارگاه هایی که برای تبلیغ انتخاب می کنید، در مورد شمار بیننده خود اطلاعاتی اعلام می کنند که تحلیل درست آن ها، شما را به انجام تبلیغ در سایت مورد نظر متقاعد یا از انجام آن، منصرف می کند. در ادامه این بخش، روش هایی در تبلیغ در اینترنت معرفی می شود. نا گفته ییدا ست که یکی از روش های موفقیت پرتال های اینترنت که قابلیت های طراحی پرتال نیز در آن تاثیر غیر مستقیم دارد، معرفی و تبلیغ آنلاین است.  برای تبلیغات آنلاین، ترافیک سایت از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است. ترافیک سایت، تعداد بیننده یک سایت را نشان می دهد.

هر اندازه یک سایت از بیننده بیشتری برخوردار باشد، محبوبیت آن برای کاربران اینترنت بیشتر است. سایتی که بیننده بیشتر داشته باشد، بیشتر مورد بازدید کاربران قرار می گیرد و معمولا این سایت ها، از حجم آگهی های آنلاین زیادی برخوردار هستند. در این سعی  و مقاله، به دلایل تحلیل ترافیک یک سایت پرداخته می شود و پایگاه های وب فارسی جهت تحلیل ترافیک سایت معرفی می شود.تبلیغات در اینترنت، بخش غیر قابل انکاری در آمد هنگفت فعالان کسب و کار اینترنتی و حتی کارآفرینان دیجیتال را شامل می شود. تبلیغات در وب، یکی از برگ های برنده فعالان کسب و کار دیجیتالی به شمار می رود و برد و موفقیت بالایی برای آگهی دهنده به همراه می آورد. تفاوت تبلیغات اینترنتی و تبلیغات سنتی، در سهولت و برد بالای آن می باشد که می تواند ظرف چند ثانیه، میلیون ها نفر را در سراسرجهان با مفهوم و مساله ای آشنا و ترغیب کند. امری که برای تبلیغات سنتی هیچ گاه قابل تصور نبوده است. تبلیغات اینترنتی را باید بیش از قبل بها داد و به اهمیت اثربخش آن بهتر آگاه بود.

دلایل تحلیل ترافیک سایت

تحلیل ترافیک یک سایت نتایج مطلوبی برای وب مسترهای پایگاه های اینترنت ارائه می کند که منجر به ارتقای دید و رویکرد آن ها نسبت به ادامه فعالیت های اطلاع رسانی الکترونیکی آنان می گردد. وقتی بتوانید تحلیل درستی از ترافیک صفحات وب سایت خود بکنید، قطعا مخاطب شناسی شما منطقی تر و رفتار سازمانی الکترونیکی مفیدی را در پی خواهید گرفت. نزدیک شدن به هدف و تنظیم مجدد هدف (Goal Re-setting) از جمله مواردی است که تحلیل ترافیک سایت برای ما به ارمغان می آورد و باید به آن توجه زیادی معطوف داشت. برای این که چرا باید یک سایت را تحلیل آماری کنیم، دلایل ده گانه ذیل ارائه می شود :

1-  شناسایی رفتار الکترونیکی کاربران در سایت.

2- شناسایی استراتژیهایی که بهتر جواب داده اند.

3- تحلیل رفتار کنونی برای پی ریزی استراتژیهای بعدی سایت.

4- شناسایی پر مخاطب ترین بخش های سایت .

5- آگاهی از روش های اتصال به سایت و نرم افزارهای استفاده شده کاربران برای ورود به سایت .

6-از چه کشورهایی بیننده داشته است ؟

7- کدام صفحات سایت بیش تر مورد بازدید قرار گرفته است ؟

8- چه نرم افزار هایی برای ورود به سایت ما از طریق کاربران استفاده شده است ؟

9- چه زمان هایی در روز بیش ترین مراجعه به سایت ما بوده است ؟

10- به طور روزانه، ماهانه و سالانه چه تعداد بار سایت ما مورد بازدید قرار گرفته است ؟

نرم افزارهای رایگان اطلاع از ترافیک سایت

بسیاری از سرورهایی که خدمات هاستینگ (اجاره فضای سایت ) را می دهند، نرم افزار اطلاع از تعداد بیننده سایت یا کنتور را به شما می دهند. قبلا یادآوری می کنیم، که برای استفاده از کنتور های  این سایت ها به مطالب زیر دقت کنید :

1-    سورسی را که سایت ارائه دهنده کنتور به شما می دهد تا در سایت خود قرار دهید، به درستی در ایندکس سایت قرار دهید.

2-    مطمئن باشید که آرم سایت ارائه دهنده کنتور رایگان، در سایت شما نمایش داده می شود.

3-    احتمالا این سرویس های رایگان بعد از مدتی پولی می شود. به این مورد توجه کنید.

4-    کنتوری که در سایت شما وجود دارد، برای همگان قابل رویت است.

5-    تمام جزئیاتی که شما از طریق کنتور سایت مشاهده می کنید، برای دیگر کاربران نیز قابل دیدن است

مشاهده

درج مناسب آگهی

۱۳۹۶/۳/۱۱ مدیریت آموزش

برای ارسال و درج آگهی در ."نیازسرا" رعایت موارد زیر تاثیر فوق العاده ای در افزایش بازده آگهی شما خواهد داشت :

1ـ  عنوان آگهی

عنوان آگهی شما کلیدی ترین عامل جهت جذب مخاطب خواهد بود .از انتخاب عناوین کلی وغیر مرتبط با متن آگهی خودداری نمایید. عنوان آگهی خود را به نحوی انتخاب نمایید که برای بازدید کنندگان جذابیت داشته و در عین حال کوتاه و مفید باشد.

2ـ انتخاب تصویر

 انتخاب یک تصویر مناسب ،جذاب و مرتبط با موضوع آگهی عامل تعیین کننده ای برای جذب مخاطب خواهد بود.

 تصویر مناسب ویترین کار وفعالیت شما خواهدبود. بنابراین سعی کنید برای آگهی خود( اعم از ویژه و رایگان) تصویر انتخاب نمایید.

 برای انتخاب عکس از تصاویر کاملا مرتبط با آگهی استفاده کنید و از انتخاب تصاویر نا مربوط به موضوع آگهی اجتناب کنید.این موضوع مورد توجه موتورهای جستجو خواهد بود.

 حجم تصویر نباید بیشتر از          کیلو باشد. به کیفیت و زیبایی تصویر آگهی خود توجه کافی داشته باشید! 

یک تصویر بهتر از صدها نوشته منظور شما را می‌رساند.

 از یک تصویر نمی‌توانید برای 2 آگهی استفاده کنید

   درج تصاویر عمومی مانند پرچم، منظره، پرتره، عکسهای غیر مرتبط و یا عکس چهره اشخاص مورد پذیرش قرار نمی‌گیرند.

   برای فروش لوازم و اموال مانند آپارتمان، اتومبیل، کامپیوتر، پوشاک و ... شخصا از آنها عکس دیجیتال تهیه کنید. ارسال عکسهایی که منحصرا برای یک آگهی تهیه شده است، تاثیر بسیار بیشتری از عکسهای آماده دارد. بطور مثال شخصی برای آگهی دارالترجمه خود، عکسی از تابلو و در ورودی تهیه کرده بود که باعث جلب توجه بازدیدکنندگان شده بود.

3ـ انتخاب گروه

 در انتخاب گروه و زیر گروه آگهی خود دقت کنید .درج آگهی در گروههای غیر مرتبط تنها ، شانس دیده شدن آگهی شما را کاهش خواهد داد.  بنابراین با کمی حوصله گروه مناسب آگهی خود را انتخاب نمایید.

4ـ  معرفی فعالیت

در شرح فعالیت خود در متن آگهی به طور دقیق فعالیت خود را معرفی نماییدواز کلی گویی پرهیز نمایید.

5ـ استفاه ازکلمات مرتبط

کلماتی که شما در متن و عنوان آگهی خود به کار می برید بوسیله موتورهای جستجو(موتور جستجوی گوگل ، یاهو و...) مورد استفاده قرار می گیرند. لذا سعی کنید از کلمات کاملا مرتبط با موضوع فعالیت خود استفاده نمایید تا مخاطبان واقعی بتوانند آگهی شما را پیدا نمایند.

6. در قسمت متن آگهی سعی کنید مشخصات دقیق کامل و قابل استفا ده ای را از موضوع آگهی خود قرا داده و از کلی گویی و ابهام بپرهیزید تا فقط کسانی که واقعا خواهان آگهی شما هستند با شما تماس بگیرند.

7. درج اطلاعات شخصی مانند نام،ایمیل، وتلفن به اعتبار آگهی شما کمک می نماید. آگهی های فاقد نام و نشان کمتر مورد توجه قرار می گیرند.

    قبل از ثبت آگهی خود در سایت، یک بار آن را با صدای بلند برای خود و اطرافیانتان بخوانید. توجه کنید که شما به عنوان بازدید کننده و مشتری آیا همه اطلاعات مفید را بصورت خلاصه و دقیق دریافت کرده‌اید؟

    سئوالات زیر را از خود بپرسید و پس از آنکه پاسخ را راضی کننده یافتید، آگهی خود را درج کنید.

    1- آیا خواندن آگهی روان و ساده است؟

    از جملات طولانی و نامفهوم پرهیز کنید.

    اطلاعات را به صورت جمله به جمله و با ترتیب مشخص ارائه کنید.

    از ارائه جملات کلیشه‌ای خودداری کرده و ارزشی که مشتری از ارتباط و استفاده از خدمات شما می برد را ذکر کنید.

به بیان دیگر عناصر اصلی که موجب تفاوت عرضه خدمات و یا کالای شما با دیگران می‌شود و برای مشتری ارزش دارد را به صورت واقعی و خلاصه بیان کنید.

    2- آیا به کلیه سئوالات اساسی و اولیه پاسخ داده شده است؟

    به عنوان مثال برای درج آگهی فروش آپارتمان، متراژ- قیمت – طبقه – تعداد اتاق خواب – موقعیت فیزیکی ( خیابان و محله ) – سن ساختمان – امکانات اولیه تلفن گاز شوفاژ و پارکینگ بسیار مهم است.

    با ارائه اطلاعات اولیه، خواننده به سرعت تصمیم خود را می‌گیرد و شما در وقت خود برای پاسخگویی به مراجعین صرفه جویی زیادی خواهید کرد.

    3- آیا شیوه تماس با شما مشخص می باشد؟

    درج شماره تلفن و آدرس در سایت ضرروی نیست. ولی شخص باید بداند با چه کسی و از چه طریقی ارتباط برقرار می‌کند. به هنگام ثبت نام درسایت نام دقیق و ایمیل خود را وارد می‌کنید که به صورت پیش فرض زیر کلیه آگهی‌ها قرار می‌گیرد.

    چنانچه لازم است از طریقی غیر از ایمیل با شما تماس گرفته شود، آنرا در متن آگهی ذکر کنید.

    انتخاب دقیق تک تک کلمه های آگهی، برای جلب توجه بازدید کنندگان بسیار حساس است. توجه کنید که بازدیدکنندگان شما بسیار باهوش هستند و قبل از آنکه به عناوین شعار گونه و تبلیغاتی توجه کنند، به اطلاعات مشخصی که ارائه شده است توجه خواهند کرد.

    با توجه به حجم بالای آگهی در این سایت، بازدیدکنندگان فرصت مقایسه و انتخاب زیادی دارند. بنابراین هرگز از متن و عکس آگهی‌های دیگر کپی برداری نکنید. ارائه اطلاعات خلاصه و دقیق موجب جلب توجه مشتری خواهد شد. آگهی در اینترنت تفاوت عمده‌ای با تبلیغات تلویزیونی، رادیویی و روزنامه‌ای دارد. در این جا بازدیدکنندگان فرصت بیشتری برای بررسی دارند و مهمتر از هرچیزی برای آنها اطلاعات دقیق و خلاصه می باشد.

مشاهده

سایت واکنش گرا

۱۳۹۶/۳/۱۱ مدیریت آموزش

طراحی سایت واکنش‌گرا (به انگلیسی: Responsive web design) یک روش طراحی وب سایت است که هدف آن نمایش مطلوب سایت در طیف گسترده‌ای از دستگاه‌ها از تلفن‌های همراه تا نمایشگر کامپیوترهای رومیزی است.

طراحی سایت بصورت واکنش گرا

 از آنجا که امروزه فناوری به یک بخش ضروری از زندگی روزمره تبدیل شده است در نتیجه می بایست طیف گسترده ای از دستگاه هایی که کاربران به واسطه آنها قادر به دسترسی به اینترنت هستند را در نظر گرفت. زیرا انعطاف پذیری، کلید موفقیت کسب و کار به خصوص کسب و کار آنلاین است.

امروزه کاربران از بی شمار نمایشگر در ابعاد بزرگ و کوچک برای دستیابی به صفحات اینترنت استفاده میکنند.

همان طور که در معماری، با بهره گرفتن از تکنولوژی مدرن این امکان را فراهم می آورند تا بتوان اجزاء و تجهیزات مختلف را به طور خودکار کنترل نمود، طراحی وب سایت واکنش گرا نیز رویکرد مناسبی است که طراحان وب را قادر می سازد تا با پیاده سازی وب سایت انعطاف پذیر، نسبت به تغییر دستگاه کاربران واکنش دهد.

تا چندی پیش برای نمایش یک وب سایت در موبایل، طراحی و برنامه نویسی مجزا تحت عنوان Mobile version یا سایت موبایل محور انجام می‌شد. در این نوع طراحی، سرور با توجه به شناسه مرورگر کاربر تشخیص می داد که کاربر سایت را با موبایل بازدید می کند در این حالت محتوای موبایل را در همان آدرس به او نشان می‌داد یا او را به URL مخصوص موبایل هدایت می نمود.

اهمیت طراحی وب سایت واکنش گرا ریسپانسیو (RESPONSIVE)

با طراحی سایت واکنش گرا دیگر نیازی نیست که برای هر گجت موجود در بازار یک سایت اختصاصی طراحی کرد.

در طراحی سایت واکنش گرا که Responsive Web Design مشهور است، ساختار لایه‌های سایت به صورت شناور طراحی می‌شود که باعث تنظیم عرض صفحه، سایز متن و ... در ابعاد مختلف می شود که این کار به صورت کاملا خودکار انجام می‌شود.

سایت واکنش گرا برای واکنش سایت نسبت به تغییر دستگاه های مختلف مانند تبلت، موبایل، لپ تاپ، تلویزیون های هوشمند و همچنین تغییر رزولوشن ها مورد استفاده قرار می گیرد.

یک شرکت پیشرو و موفق بایستی اطلاعات کسب و کار خود را به بهترین نحو ارایه ونسبت به تغییر دستگاه کاربران واکنش مناسب دهد. با توجه به این امکان بی نظیر کاربر تعامل بهتری با سایت برقرار کرده و این تکنیک تاثیر مثبت و جذب بیشتری روی کاربر خواهد داشت.

چرا واکنش گرا (Responsive)

1ـ صرفه جویی در هزینه

قبل از اینکه ویژگی واکنش گرا بودن (Responsive) به صورت گسترده مورد استفاده قرار گیرد (گرچه هنوز هم این اتفاق نیفتاده)، شرکت ها اگر می خواستند نسخه موبایل برای سایت خود طراحی کنند برای هر نوع ابزار یک قالب خاص طراحی می کردند.

تصور کنید اگر می خواستید مثلا برای ۳ ابزار آی پد، آی فون و کامپیوتر های معمولی قالب طراحی شود چه هزینه ای می بایست پرداخت می کردید. نکته جالب اینجاست که اگر روزی وسیله جدید به بازار معرفی و به سرعت فراگیر شود، باز دوباره باید هزینه جدید صرف شود تا برای این ابزار جدید، قالب طراحی گردد.

زیبایی قالب واکنش گرا آنجا خود را نشان می دهد که شما سایتتان برای هر ابزاری که در بازار وجود دارد، خود را هماهنگ کرده و نیازی به طراحی دوباره قالب نیست. به عبارتی یک قالب برای تمام ابزارها...

 2ـ  صرفه جویی در زمان

می دانیم که همیشه "وقت" یکی از الویت های مشتریان است. زمانی که فقط با یک پروژه (در یک نوبت)، قالبی طراحی می شود که در تمام ابزارها با سایزهای مختلف به خوبی نمایش داده می شود، زمان به شدت کاهش خواهد یافت.

 3ـ  سبقت از رقیبان

از آنجایی که طراحی واکنش گرا هنوز در ابتدای راه است، احتمال اینکه رقیبان شما از این ویژگی بهرمند باشند کم است. داشتن این ویژگی به بازدیدکنندگان شما می گوید کار شما در همه زمینه ها حرفه ای است و همچنین بسیار جلوتر از رقیبان خود حرکت می کنید. در نظر داشته باشید که شما سایتی در اختیار دارید که نه تنها در تمام مانیتورها بلکه در همه ابزارهای موجود در بازار به زیبایی و بدون مشکل به نمایش درمی آید. همین مساله باعث سبقت شما از رقیبان می شود.

4ـ افزایش ترافیک سایت

تقریبا ۱۵ درصد از کاربران اینترنت، با موبایل خود به وب گردی می پردازند. شما تصور کنید اگر سایتی در اختیار نداشته باشید که در ابزارهای موبایل به خوبی به نمایش در بیاید، تعداد زیادی از کاربرانی که می توانید داشته باشید را از دست می دهید. پس شما می توانید هم اکنون که قصد سفارش یک سایت را دارید با کمی هزینه بیشتر، کاری کنید که تمام افرادی (با هر ابزاری) که وارد دنیای نت می شوند سایت شما را نیز بتوانند به بهترین شکل ممکن مشاهده کنند. چه از این بهتر؟!

5ـ جلوگیری از ایجاد محتوای تکراری (Duplicate Content)

تصور کنید که دو نسخه سایت، یکی برای کامپیوترهای معمولی و یکی هم برای موبایل، در اختیار دارید. با توجه به اینکه این دو سایت، یک سایت هستند اما برای نقاط مختلف مطالبشان هم یکی است.

روبات گوگل که هر چند وقت یک بار سری به سایت شما می زند پس از ایندکس کردن نسخه ابتدایی به سراغ نسخه موبایل می رود و مطالب نسخه دوم را به عنوان "تکراری" یا "Duplicate" می شناسد که در صورت اتفاق افتادن این موضوع رنکینگ سایت شما بسیار نزول خواهد کرد. اما در صورتی که شما یک سایت واکنش گرا برای تمام ابزارها در اختیار داشته باشید تمام مطالبتان در همین یک سایت قرار خواهد گرفت و از ایجاد محتوای تکراری (Duplicate Content) جلوگیری خواهد شد. پس می بینید که داشتن قالب واکنش گرا شما را در امر SEO نیز یاری خواهد کرد.

طراحی واکنشگرا در سئو

به طور خلاصه می توان از مزایای طراحی واکنش گرا به موارد زیر اشاره داشت:

ـ نیاز به راه‌اندازی نسخه موبایل جداگانه برای سایت شما نیست و هزینه‌های توسعه و نگهداری وبسایت کاهش خواهد یافت. در طراحی سایت یک نگاه واحد وجود دارد و دیگر شاهد چند پارگی نسخه های مختلف سایت خود نیستید.

ـ تمامی صفحات شما یک آدرس (URL) دارند. تا به حال به این فکر کرده اید که اگر نسخه موبایل جداگانه‌ای برای یک سایت داشته باشید و کاربری از طریق موبایل وارد سایت شده و لینکی را با دوست خود که با لپ‌تاپ کار میکند به اشتراک بگذارد چه خواهد شد؟

ـ با طراحی واکنش‌گرا دیگر نگران نوع دستگاه کاربر سایت خود نیستید. لپ‌تاپ؟ تبلت؟ موبایل؟ یا حتی دستگاهی که هنوز وارد بازار نشده؟ مهم نیست شما همه را پشتیبانی می‌کنید!

مشاهده

سئو

۱۳۹۶/۳/۱۱ مدیریت آموزش

1. سئو چیست؟( SEO) search-engine-optimization))

"روشی برای ارتقاء یک وب سایت است به منظور افزایش تعداد بازدیدکننده هایی که از موتور های جستجو دریافت می کند".

  “اطمینان از این است که ساختار وب سایت به سادگی و راحتی برای موتور جستجو قابل فهم است.”

"ساخت وب سایت به طوری است که برای کاربران خوشایند باشد".

2. چرا سئو؟!!!

رتبه بالاتر در گوگل مساوی است با تعداد بیشتر بازدیدکنندگان و مشتریان واقعی شما از وب سایتتان

شما می خواهید وب سایت خود را درمقابل دید بیشترین تعداد ممکن از بازدید کنندگان قرار دهید.

تمرکز موتورهای جستجو بر اعطای پاداش به سایتهایی است که تجربه کاربری عالی و محتوای ارزشمند ارائه می دهند بنابراین تکنیکهای سئو  به طور معنی داری بر این روند موثر است.

3. سئو و تجارت آنلاین

جالب است بدانید...

93 درصد از تجارت های آنلاین با یک موتور جستجو آغازمی شوند.

70 درصد از لینکهایی که کاربران بر روی آن ها کلیک می کنند از نتایج طبیعی گوگل می باشد.

70-80 درصد از مشتریان شما در گوگل به دنبال خدمات شما می گردند و با رقبای شما عقد قرارداد می کنند.

پس از آنجایی که کسب وکار، اهداف، و نیازهای شما منحصر به فرد است همه خدمات سئو  میتواند با نیازهای کسب وکار و بودجه شما تناسب پیدا کند. مشاوران سئو در مورد صنعت، رقابت و کلمات کلیدی که هدف ما می باشد تحقیق می کنند وما را به طور منظم در جریان رتبه بندی و ترافیک سایتمان قرار می دهند.

4. برخی از خدمات سئو :

 ـ  بررسی ساختار داخلی سایت براساس استانداردهای سئو

  ـ   افزایش سرعت لود سایت و بهینه سازی تصاویر و مطالب

  ـ  مشاوره در زمینه بازاریابی شبکه های اجتماعی( SMO )

  ـ  آنالیز رفتار گوگل و مخاطبان سایت بوسیله نرم افزارهای روز دنیا

   ـ آناليز رقبا و رتبه سايت در موتور جستجوگر گوگل

   ـ آناليز کلمات کليدي مورد نظر بهينه سازي سايت - سئو در چهارچوب قوانين و الگوريتم هاي موتور هاي جستجو

  ـ  بهينه سازي متون و محتواي وب سايت بر اساس تکنيکهاي سئو

   ـ ايجاد بهترين استراتژي در گرفتن لينک به  سايت

ـ  معرفي سايت به موتورهاي جستجوگر

    ـ ا فزايش رتبه سايت از ديد گوگل

  ـ  راه اندازي گزارشات بازديد و آناليز سايت با استفاده از ابزاهاي گوگل جهت پيگيري روند رشد سايت

   ـ بهبود وضعیت تکنیکی وب سایت مثل خطاها و مشکلات آن

  ـ  بررسی محتوا واعمال تغییرات با توجه بازار هدف و نوع مخاطبان

 ـ  آموزش سئو (seo)و بهینه سازی مطابق با نیاز سایت

5. و در آخر...

 مسلما ازا هداف  طراحی سایت ما بهبود و یا رونق دادن کسب و کارتان است اما اگر مردم وب سایت ما را نبینند، داشتن وب سایت هیچ ارزشی ندارد.کار عاقلانه این است که وب سایت ما  همیشه مورد بازدید مردم قرار گیرد.

مشاهده

علل شکست تبلیغات

۱۳۹۶/۳/۱۱ مدیریت آموزش

اهمیت و کارایی تبلیغات در فعالیتهای بازاریابی بر مدیران و کارفرمایان پوشیده نیست.

تبلیغات اولین و حتی شاید آخرین فرصت شما برای تحت تاثیر قرار دادن مخاطبان باشد.برای جلوگیری از شکست در برنامه های تبلیغاتی باید از اشتباهات رایج در این حوزه پرهیز کرد. در این مطلب به برخی از این اشتباهات اشاره می کنیم.

1-  به جای ایجاد یک کمپین تبلیغاتی فقط یک بار تبلیغ می کنید

اگر شما به ندرت دست به تبلیغ می زنید فقط پول خود را هدر میدهید. هیچ وقت سعی نکنید با کم کردن تعداد دفعات تبلیغ یا کاهش دامنه انتشار آن، در هزینه ها صرفه جویی کنید.

2- درجای نامناسب تبلیغ می کنید

مهم است که زمانی را جهت شناسایی محلهای مناسب جهت انتشار تبلیغاتتان صرف کنید. مجلات مخصوص خردسالان جای مناسبی برای تبلیغ خدمات مربوط به برنامه ریزی مالی شرکتها نیست.

3- فراموش می کنید که از مزایای محصول/خدمات خود صحبت کنید

به جای تمرکز بیش از حد بر ویژگیهای محصول، در مورد منافع و مزایای آن صحبت کنید. لازم نیست در آگهی تبلیغاتی درباره جزئیات برنامه تسهیلات بازنشستگی شرکت خود صحبت کنید؛ بلکه خوانندگان می خواهند بدانند که این برنامه چه مزایای ویژه ای برای آنها به همراه خواهد داشت.

4- روی یک بودجه خاص تاکید می کنید

پیام تبلیغاتی شما باید در بازار هدفتان به طور پیوسته در معرض نمایش قرار گیرد بنابراین بودجه تبلیغاتی شما باید کافی باشد. تبلیغات تجاری خود را در رسانه های گوناگون اما به طور کمرنگ انتشار ندهید. تبلیغات پراکنده و گاه و بی گاه نیز از عوامل اصلی شکست برنامه های تبلیغاتی هستند.

5- به زمانبندی ها فکر نمی کنید

فصول، ماهها وروزها همگی نقش تاثیرگذاری در تبلیغات شما دارند. مهم است که زمانهایی را برای نشر تبلیغات در نظر بگیرید که بیشترین بازدهی و منفعت را برای تجارت شما داشته باشد.

6- قواعد اصلی تبلیغات را فراموش می کنید

قرار دادن تبلیغات در محل مناسب صفحات وب، ذکر کردن تمامی راههای ارتباطی در آگهی، و تصحیح و غلط گیری از جمله قواعد اصلی نشر تبلیغات می باشند که در بسیاری از موارد فراموش می شوند.

7- قوانین طراحی را فراموش می کنید

تبلیغات شما معرف تجارتتان هستند و مشتریان نیز از همین طریق درباره شما قضاوت میکنند.تبلیغات اولین و حتی شاید آخرین فرصت شما برای تاثیرگذاری باشد. آگهی هایی که طراحی ضعیفی دارند بر روی تجارت شما اثر منفی میگذارند.

مشاهده

قانون صفرم تبلیغات

۱۳۹۶/۳/۱۱ مدیریت آموزش

در این مقاله  قانون صفرم تبلیغات که یکی از مهمترین قوانین برای رونق کسب و کار و افزایش فروش با کمترین هزینه می باشد، مورد بررسی قرار گرفته است.

مشتریان کنونی، خیلی بیشتر از چیزی که فکر می‌کنید مشغله کاری و فکری دارند. آنها به دنبال کسی می‌گردند که به او اعتماد کنند. قانون صفرم تبلیغات یعنی قانون صداقت محض. هر آنچه را می‌گویید باید بر پایه صداقت برای جذب اعتماد باشد. برای این منظور می‌توانید ۳ مرحله زیر را اجرا کنید :

1ـ  در تبلیغاتتان به مواردی اشاره کنید که مطمئن هستید مشتریانتان تجربه کرده‌اند

مشتری شما باید مسائل و شرایطی را در تصویر تبلیغ ببیند که خودش نیز آنها را قبلا تجربه کرده باشد. برای مثال یکی از موفق‌ترین تبلیغات مربوط به شرکت One Hour Heat and Air است. به این صورت که مشتری به شرکت مورد نظر زنگ می‌زند و اعلام می‌کند لوله‌کشی خانه‌اش نیاز به تعمیرات دارد. پاسخگوی این شرکت اعلام می‌کند ۱ساعت دیگر برای شما نیرو می‌فرستیم تا مشکل شما را رفع کنند. اگر ۱ساعت بیشتر طول کشید، هیچ پولی از شما دریافت نمی‌کنیم. نیروهای اعزامی تعمیرات دیرتر به مشتری می‌رسند و بدون گرفتن هیچ پولی تعمیراتشان را انجام می‌دهند. این تبلیغ باعث شد مشتری احساس کند شرکتی وجود دارد که برایش ارزش قائل است؛ شرکتی که می‌داند زمان مشتری طلاست.

  2ـ حقیقت را بگویید، حتی اگر باعث ناراحتی شود

مصرف‌کنندگان امروز در کشف حقایق گفته‌نشده توسط تبلیغات پرزرق و برق مختلف مهارت زیادی پیدا کرده‌اند، بنابراین در تبلیغاتتان از ویژگی‌ها، مزایا و کاستی‌های محصولتان برای مشتری تعریف کنید… بله درست خواندید، کاستی‌ها!

دقیقا کاستی‌های محصول‌تان را به مشتریتان بگویید. از این نترسید که مشتری با شنیدن آنها از شما خرید نمی‌کند، بلکه بدانید که مشتری به خاطر صداقت شما از شما خرید خواهد کرد. به‌عنوان مثال یکی از شرکت‌هایی که از این تکنیک در تبلیغات خود استفاده کرده، شرکت Apple است. زمانی که شرکت اپل گوشی‌های iphone 4  خود را معرفی کرد، بعد از چند روز که این محصول وارد بازار شد، مشتریان ناراضی بودند که آنتن‌دهی گوشی ضعیف است. در تبلیغی جدید از Apple استیو جابز اعلام کرد که «ما کامل نیستیم. Iphone 4 مزایایی دارد که تلفن‌های همراه دیگر ندارند، اما آنتن‌دهی آن نیز ضعیف است که به‌زودی آن را برطرف خواهیم کرد...

شاید این جمله باعث شده باشد خیلی‌ها که از مشکل اطلاعی نداشتند مطلع شوند، اما نه‌تنها فروش آنها کاهش پیدا نکرد، بلکه بیشتر هم شد، زیرا مدیرعامل یک شرکت توانست اعتماد مردم را جلب کند.

3ـ به مشتریان دقیقا همان تجربیاتی را ارائه دهید که به آنها قول داده‌اید

دقیقا آنچه را که تبلیغ کردید ارائه دهید، نه کمتر، اما اگر بیشتر بود بهتر! در این صورت مشتری چیزی برای صحبت کردن با دوستانش راجع به شما دارد. امروزه بسیاری از مشتریان می‌گویند شاید تبلیغ شما یکی از ما را فریب دهد اما مطمئن باشید یکی از ما به بقیه خبر خواهد داد.

مشاهده

نماد اعتماد الکترونیک

۱۳۹۶/۳/۱۱ مدیریت آموزش

نماد اعتماد الکترونیکی چیست ؟

یکی از عوامل مهم توسعه تجارت الکترونیکی، ایجاد اعتماد و اطمینان در میان کاربران خدمات الکترونیکی می باشد.با توجه به بررسی های انجام گرفته ، مهمترین عوامل مراجعه و اعتماد خریداران به فروشگاه های مجازی به شرح ذیل می باشند :

1- شناسایی مالک فروشگاه و امکان مراجعه در صورت بروز اشکال.

2- کامل و صحیح بودن اطلاعات کالا یا خدمات ارائه شده.

3- گارانتی محصولات و ارائه خدمات پس از فروش.

4- واضح بودن روند برگرداندن کالا و بازپس گیری پول.

5- محفوظ ماندن اطلاعات شخصی و مالی خریداران.

6- تایید امنیت سایت توسط یک موسسه و مرکز ملی اعتماد.

طبق مطالعات انجام شده تائید فروشگاه مجازی توسط یک موسسه و مرکز ثالث ، بیشترین تاثیر در مراجعه و اعتماد خریداران به فروشگاه مجازی را دارد . در این حالت خریدار از محفوظ ماندن اطلاعات خود احساس امنیت بیشتری دارد و اگر از اطلاعات شخصی وی سوء استفاده شود ، می تواند برای شکایت از فروشگاه مجازی متخلف به مراجع قانونی مراجعه نماید.

در ایران مرکز توسعه تجارت الکترونیکی مسئولیت ایجاد زیر ساخت های امنیت و اعطای نماد اعتماد الکترونیکی به فروشگاه های مجازی را برعهده دارد.

اعطای نماد اعتماد الکترونیکی برای وب‌سایت های تجاری با هدف قانونمند کردن و چارچوب دهی به فعالیت فروشگاه‌های مجازی در حال انجام می باشد. نماد اعتماد الکترونیکی به شکل یک علامت در بالای سایت‌هایی که از نظر قانونی فعالیت آنان مورد تائید است به نمایش در می آید. ساماندهی سایت‌های تجاری در کشور موثرترین گام برای ایجاد فضای تجارت الکترونیکی به‌خصوص B2C خواهد بود. به نحوی‌که مردم در هنگام خرید از طریق اینترنت با اطمینان از این‌که سایت‌ها به تعهدات خود در قبال آنان عمل خواهند کرد و حقوق مصرف کنندگان را به رسمیت می‌شناسند،‌ اقدام به خرید می کنند.

مشاهده

مزایای تبلیغات اینترنتی

۱۳۹۶/۳/۱۱ مدیریت آموزش

امروزه تعداد کاربران اینترنتی در سراسر جهان روز به روز بیشتر می شود و اینترنت به وسیله کاربرانی متعلق به گروه های سنی و طبقات اجتماعی مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. به عبارت دیگر اینترنت به یک رسانه مهم و تاثیرگذار در ارتباطات، سرگرمی، آموزش و اطلاع رسانی تبدیل شده و روز به روز فضا را بر رسانه های سنتی تنگ تر می کند.

اکنون برخی مدیران تجاری به این نتیجه رسیده اند که معرفی کالا از طریق تبلیغات سنتی و به روش هایی همچون هدایای تبلیغاتی (مثل خودکار، جاسوئیچی، کلاه و لیوان)دیگر چندان مفید نیست. این روش های قدیمی و نخ نماشده بسیار هزینه بر است و راندمان پایینی دارد. بر این اساس بازاریابی سنتی و استفاده از شیوه های قدیمی تبلیغ نظیر استفاده از تلویزیون، رادیو، روزنامه، مجلات و مانند آن اندک اندک به محاق فرو می رود. این در حالی است که «اینترنت» علاوه بر این که ابزاری بی نظیر برای تبادل اندیشه ها و اطلاعات به شمار می رود از جایگاه ممتازی در حوزه تبلیغات نیز برخوردار است.

در دید کلی پیش بینی ها نشان می دهد که بازاریابی و تبلیغات آنلاین به زودی جای تبلیغات سنتی را خواهد گرفت. در ادامه مقاله، به ده مزیت استفاده از تبلیغات اینترنتی در معرفی کالاها و خدمات – در مقایسه با تبلیغات آفلاین – اشاره می شود:

 1ـ پوشش گسترده:  با استفاده از شیوه های آنلاین می توان تبلیغات را به مخاطبان بیشتری نمایش داد. مسلماً همین امر، تاثیرگذاری بیشتر تبلیغات را به دنبال خواهد داشت.

 2ـ مخاطب یابی هدفمند:  شما با استفاده از تبلیغات آنلاین می توانید محصولات خود را برای گروه های دقیق تر و متمرکزتری از مخاطبان نمایش دهید. این امر کیفیت طرح های تبلیغاتی شما را بالا برده و باعث می شود از تبلیغات خود نتایج بیشتر و ملموس تری به دست آورید.

 3ـ مقرون به صرفه بودن :  یکی دیگر از مزایای تبلیغات در فضای وب این است که چنین تبلیغاتی  در قیاس با موارد سنتی  بسیار به صرفه تر است. بنابراین شما می توانید با صرف هزینه ای معقول و مناسب، مخاطبان بیشتری را در معرض تبلیغات خود قرار دهید.

4ـ قابلیت اندازه گیری و ردگیری بالا:  تبلیغات اینترنتی به دلیل ماهیت دیجیتالی خود، از قابلیت ردگیری و اندازه گیری بالایی برخوردار است. در این نوع تبلیغات با استفاده از ابزارهای گوناگون می توان عملکرد و میزان اثربخشی تبلیغات را مورد بررسی و ارزیابی قرار داد. بر همین اساس، اصلاح و طراحی مجدد تبلیغات (در صورت نیاز) آسان تر خواهد بود. این در حالی است که اغلب و شاید همه انواع تبلیغات سنتی، از چنین مزیت ارزشمندی بی بهره است.

5ـ عمل کردن سریعترتبلیغات : شما بلافاصله پس از اجرای طرح تبلیغاتی خود، می توانید گزاره های مورد نظرتان را در معرض دید طیف وسیعی از کاربران و مخاطبان قرار دهید.

6ـ ارائه اطلاعات بیشتر و دقیق تر:  شرکت ها می توانند اطلاعات بیشتر و تفصیلی تری از کالاها و خدمات خود را به مخاطبان انتقال دهند. مثلاً در یک تبلیغ مطبوعاتی، همه چیز به یک کادر مشخص خاتمه می یابد ولی در تبلیغات سایت ها، کاربر می تواند با کلیک بر لینک تعبیه شده، به سایت یا صفحه خاص دیگری منتقل گشته و در آنجا جزئیات بیشتری از محصول را مشاهده کند.

 7ـ شیوه پرداخت بهتر : پرداخت معقول و مناسب یکی دیگر از مزایای تبلیغات و بازاریابی آنلاین به شمار می رود. در تبلیغات آفلاین شما باید کل هزینه را در همان اول کار، به آژانس تبلیغاتی که مجری طرح های شماست پرداخت کنید و این امر، قطع نظر از نتیجه ای است که تبلیغات مزبور به بار خواهد آمد. در حالی که در تبلیغات اینترنتی می توان هزینه ها را بر اساس عواملی همچون مخاطبان واقعی، کلیک ها و غیره تعیین نمود.

8ـ بروزرسانی آسان:  به طور کلی در فضای سایبر، مطالب را می توان به سهولت ویرایش، حذف و تعدیل کرد. به عنوان مثال این امکان وجود دارد که تبلیغات به نمایش درآمده در یک سایت خاص را با یک تغییر جزئی در کد آن، اصلاح نموده و نسخه جدید تبلیغ را در معرض دید مخاطب قرار داد. واضح است که نشریات از این ویژگی جالب محروم هستند چرا که پس از چاپ مطلب، نمی توان آن را دستکاری کرد.

9ـ برقراری ارتباط بهتر با مشتری : افراد بهتر می توانند با تبلیغات و کالاهای آنلاین ارتباط برقرار کنند ضمن این که چنین رابطه ای بالقوه از عمق بیشتری برخوردار است. علت این امر آن است که کاربران قادرند  به طور مستقیم یا غیرمستقیمبه آسانی به ما بازخورد بدهند. این موضوع می تواند راهگشای ما برای بهینه کردن تبلیغات مان باشد.

10ـ برندسازی بهتر:  هر نوع تبلیغات  به ویژه تبلیغات اینترنتی   به بهینه شدن فرآیند برندسازی کمک می کند. شما با تبلیغات آنلاین می توانند برند، شرکت، کالا و سرویس های خود را متمایز کنید. این امر از آنجا حائز اهمیت است که برند بخش مهمی از یک فرآیند نظام مند بازاریابی به شمار می رود.

مشاهده

مزیت های بازرایابی در شبکه های اجتماعی

۱۳۹۶/۳/۱۱ مدیریت آموزش

يک پرتال موفق در اينترنت، پرتالي است که بتواند در راستاي ماموريت ها و چشم اندازهاي سازماني تعريف شده، ظرفيت ها و قابليت هاي خود را در عرصه هاي گوناگون در اختيار طيف هاي گسترده اي از مخاطبان قرار دهد و تلاش کند تا مخاطب زا باشد و کاربران مختلفي را به سمت خود جذب کند. تبليغات در اينترنت بر خلاف رسانه هاي سنتي، روش هاي گوناگون و خلاقانه اي دارد که در ادامه به یکی ازمهمترین آن ها اشاره مي کنيم.

شبکه هاي اجتماعي (social networking sites) امروزه به عنوان يکي از بسترهاي گسترده جهت تبليغات در اينترنت معرفي مي شوند. شبکه هاي اجتماعي در فهرست پر بينده ترين سايت هاي وب قرار دارند و روز به روز به تعداد آن ها افزوده مي شود. شبکه هاي اجتماعي از هر نوعشان، چه تخصصي و چه عمومي، مخاطبان خاص خود را به طور دائم در اختيار دارند و اين فرصتي است ايده آل براي صاحبان آگهي تا بتوانند ظرفيت هاي خود را در هر عرصه اي به اين طيف عظيمي از مخاطبان معرفي کنند. البته همواره شبکه هاي اجتماعي در مظان اين اتهام هستند که حريم خصوصي کاربران خود را نقض کرده و اطلاعات شخصي و عمومي آن ها را براي ارتقاي اثربخش آگهي هاي آگهي دهندگان، در اختيار صاحبان آگهي قرار مي دهند. به هر حال، شبکه هاي اجتماعي همواره مخاطبان زيادي در طيف هاي گوناگون دارند که معمولا خاصيت کاربران اين شبکه ها، وبگردي هست.

 در واقع وب بازان در شبکه هاي اجتماعي حضوري فعالانه دارند. شايد چنين حضوري در سايت هاي ديگر وب تا اين حد بارز و شاخص نباشد. به هر حال، اعتياد اينترنتي ناشي از فعاليت مداوم کاربران در شبکه هاي اجتماعي، قضيه اي است که نگراني روان شناسان و متخصصان فناوري اطلاعات و ارتباطات را برانگيخته است. اما، براي آگهي دهندگان، معتادان ديجيتال بيش تر، يعني کليک خوري بيش تر. شبکه هاي اجتماعي امروزه بعضا آگهي هاي انيميشني را نيز بر روي پرتال هاي خود منتشر مي کنند و کاربران مي توانند به صورت صوتي و تصويري، آگهي را مشاهده کنند. اما اکثرا، آگهي هاي تصويري و کلمه اي را در دستور کار دارند. گروه ها، انجمن ها و صفحاتي که شرکت ها، موسسات، فعالان کسب و کار در فضاي شبکه هاي اجتماعي راه اندازي مي کنند نيز عاملي براي تبليغ غير مستقيم و کم هزينه در فضاي شبکه هاي اجتماعي مي باشد.

 بازاريابي فعالان کسب و کار در فضاي شبکه هاي اجتماعي خيلي سخت نيست و محيطي در دسترس و به قولي ديجيتالي شده است در قياس با محيط سنتي. جريان سازي اينترنتي، از ديگر روش هاي تبليغات در فضاي شبکه هاي اجتماعي امروز مي باشد که معمولا در انتخابات و رويدادهاي بين المللي، پر طرفدار مي شود. اگر توليد کننده کالا يا محصولي هستيد، راه اندازي يک شبکه اجتماعي از طرفداران اين محصول يا منتقدان آن مي تواند در معرفي بهتر و گسترده تر شما در فضاي وب، نقش غير مستقيم موثر ايفا کند. اهميت شبکه هاي اجتماعي در تبليغات را مي توان در کتاب ها و نشريات علمي صنعت تبليغات و بازاريابي بين الملل مشاهده و بررسي نمود.

از نظر بعضی کارآفرینان بازاریابی شبکه‌ های اجتماعی قدم بزرگی است که جوی قدرتمند، اما گذرا ایجاد می‌کند و هنگامی که سوژه‌ی موردنظر مرکز توجه مخاطبان است باید از آن نهایت استفاده را برد. برای بعضی دیگر بازاریابی در این بستر شعار ناکارآمدی‌ است که آموختن آن بسیار پیچیده و دشوار است.

از آنجا که این شیوه‌ی بازاریابی به سرعت همه‌گیر شده است، بسیاری از بازاریابان عقیده دارند بازاریابی در شبکه های اجتماعی صرفا جلب توجه موقتی و در نتیجه بی‌فایده‌ است. البته آمارها خلاف این عقیده را نشان می‌دهند؛ طبق آمار هاب‌اسپات (HubSpot: شرکت بازاریابی تحت وب) ۹۲ درصد از بازاریابان، در سال ۲۰۱۴، گفته‌اند بازاریابی شبکه‌های اجتماعی در حرفه‌ی آنها مهم است و ۸۰ درصد از بازاریابان نشان داده‌اند اقدامات تبلیغاتی‌شان ترافیک وبسایت‌ها را افزایش داده است. همچنین طبق آمار شرکت بازرسی شبکه‌های اجتماعی (Social Media Examiner)، در حال حاضر ۹۷ درصد از بازاریابان از شبکه‌های اجتماعی بهره می‌برند، اما ۸۰ درصد از بازاریابان مطمئن نیستند شبکه‌های اجتماعی بهترین ابزار قابل استفاده باشند.

این آمار پتانسیل عظیم بازاریابی شبکه های اجتماعی را برای افزایش نرخ فروش ثابت می‌کند، همچنین نشان می‌دهد درک صحیحی برای دست‌‌یابی به نتیجه‌ی مطلوب از این روش وجود ندارد. حال نگاهی می‌اندازیم به بعضی از شیوه‌های این نوع بازاریابی که می‌تواند تجارت شما را بهبود بدهد:

۱. افزایش شهرت برند

هر فرصتی برای دیده شدن و ارائه‌ی محتوا ارزشمند است. فعالیت‌ شما در شبکه‌های اجتماعی مسیر‌ تازه‌ای است برای ارائه‌ اطلاعات و محتوای مرتبط با برند تجاری شما. این فرآیند حائز اهمیت است، زیرا به‌‌سادگی دسترسی به مشتریان جدید و شهرت شما را افزایش می‌دهد و مشتریان سابق را بیشتر با شرکت‌تان آشنا می‌کند. برای مثال، کسی که مرتب توییتر را چک می‌کند ممکن است برای اولین بار در تازه‌های توییتر با شرکت شما آشنا شود، از طرف دیگر هر یک از مشتریان‌ شما با مشاهده‌ی حضورتان در شبکه‌های اجتماعی متعدد بیشتر با برند شما آشنا می‌شوند.

۲. افزایش وفاداری مشتریان

طبق گزارش دانشگاه تکنولوژی تگزاس، برندهای فعال در شبکه‌های اجتماعی مشتریان وفادارتری دارند. گزارش فوق به این نتیجه رسیده است که «شرکت‌ها باید از ابزارهایی که شبکه‌های اجتماعی در اختیارشان قرار می‌دهند برای برقراری ارتباط با مخاطبان‌شان استفاده کنند. پیشبرد برنامه‌ای باز و استراتژیک در شبکه‌‌های اجتماعی، وفاداری مشتریان برند شما را به نحو مؤثری تثبیت می‌کند.» مطالعات مشاوران وبسایت Convince & Convert نیز نشان می‌دهد ۵۳ درصد از آمریکایی‌هایی که برند محبوب‌شان را در شبکه‌های اجتماعی دنبال می‌کنند به آن برند وفادارتر هستند.

۳. فراهم کردن موقعیت‌های بیشتر برای جذب مشتری

هر مطلبی که در یک شبکه‌ی اجتماعی ارسال می‌کنید، موقعیتی برای جذب مشتری است. با جذب دنبال‌کننده به مشتریان جدید، اخیر و قدیمی‌تان دسترسی خواهید داشت و می‌توانید با همه‌ی آنها تعامل داشته باشید. هر کس ممکن است به پیام، عکس، ویدیو یا نظری که به اشتراک می‌گذارید واکنش نشان بدهد و هر واکنش بازدید سایت را بالا می‌برد و در نهایت مردم را جذب برند شما می‌کند. همه‌ واکنش‌ها به جذب مشتری نمی‌انجامند، اما هر واکنش مثبتی احتمال جذب مشتری را افزایش می‌دهد. حتی اگر کلیک‌خورتان پایین باشد، موقعیت‌های قابل توجهی در شبکه‌ی اجتماعی خواهید داشت. به یاد داشته باشید «موقعیت» اولین لازمه‌ی هر عمل است.

۴. نرخ جذب بالا

بازاریابی در شبکه‌ های اجتماعی به چند دلیل ساده نرخ جذب بالایی دارد. احتمالا برجسته‌ترین دلیل آن مردم‌محوری است؛ در واقع برندها با فعالیت در شبکه‌های اجتماعی مردمی‌تر می‌شوند. در شبکه‌های اجتماعی برندها می‌توانند مانند مردم عادی رفتار کنند؛ این کار برای پیشرفت شما ضروری است، زیرا مردم ترجیح می‌دهند با آدم‌ها معامله کنند تا با شرکت‌ها.

به علاوه، مطالعات نشان داده‌اند شبکه‌های اجتماعی در جذب مشتری ۱۰۰درصد موفق‌تر از بازاریابی حضوری عمل می‌کنند و این واقعیت که هر چه تعداد دنبال‌کنندگان برند شما در شبکه‌های اجتماعی بیشتر باشد، اعتبار برند و اعتماد مردم به برند شما افزایش می‌یابد، بار دیگر اهمیت شبکه‌های اجتماعی را ثابت می‌کند. به این ترتیب مخاطبان شبکه‌های اجتماعی به سادگی جذب وبسایت‌تان می‌شوند و نرخ بازدیدش را افزایش می‌دهند.

۵. افزایش نفوذ برند

اگر به‌طور منظم با مشتریان‌تان در تعامل باشید، حسن نیت‌تان را به مردم نشان می‌دهید. مردم برای تعریف یا شکایت از محصول یا خدماتی به شبکه‌های اجتماعی رو می‌آورند و هرگاه نام برند شما را ارسال کنند، مخاطبان جدیدی شما را دنبال خواهند کرد تا از اخبار تازه مطلع شوند. مردم هر چه بیشتر در شبکه‌های اجتماعی در مورد شما صحبت کنند، برند شما برای مخاطبان جدید معتبرتر و بانفوذتر می‌شود. واضح است که اگر با چهره‌های مشهور توییتر یا دیگر شبکه‌های اجتماعی تعامل داشته باشید، خواهید دید شهرت و نفوذتان با سرعتی نجومی افزایش می‌یابد.

۶. افزایش ترافیک سایت

بدون شبکه‌های اجتماعی ترافیک سایت‌تان محدود به افرادی می‌شود که از قبل برند شما را می‌شناسند و کسانی که در اینترنت کلمات کلیدی سایت‌تان را جستجو کرده‌اند. هر پروفایلی که در شبکه‌های اجتماعی می‌سازید مسیری برای هدایت مردم به سایت‌تان است و هر مطلبی که در آن پروفایل‌ها را به اشتراک می‌گذارید، موقعیتی برای جذب بازدیدکننده‌های جدید است. هر چه مطلب به اشتراک گذاشته شده در شبکه‌های اجتماعی باکیفیت‌تر باشد، ترافیک بیشتری تولید می‌کنید و ترافیک بیشتر، مشتریان بیشتری را به سوی شما هدایت و جذب می‌کند.

۷. کاهش هزینه‌های بازاریابی

برای بازاریابی شبکه های اجتماعی تنها به ۶ ساعت وقت در هفته نیاز دارید.

طبق آمار هاب‌اسپات، برای ۸۴ درصد از بازاریابان کافی است تنها ۶ ساعت در هفته وقت صرف کنند تا بتوانند ترافیک بالا تولید کنند. ۶ ساعت کار برای ابزار تبلیغاتی فوق مؤثری مانند شبکه‌های اجتماعی هزینه‌ی زیادی نیست. اگر بتوانید تنها روزی یک ساعت برای تولید محتوای اختصاصی و استراتژی‌های برقراری ارتباط وقت صرف کنید، نتیجه‌ی تلاش‌هایتان را خواهید دید. حتی هزینه‌ی تبلیغات در صفحات پربازدید فیسبوک و توییتر نیز بسته به مقصود شما نسبتا ارزان است. با شروع از قدم‌های کوچک برای تأمین بودجه به مشکل برنمی‌خورید، به محض اینکه با نحوه‌ی کار آشنا شدید و مسیر درست را پیدا کردید، می‌توانید بودجه‌تان را افزایش بدهید تا به همان نسبت مشتری بیشتری جذب کنید.

۸. بهبود رتبه‌ی سایت در موتورهای جستجو

سئو بهترین راه جذب ترافیک است، اما لازمه‌های موفقیت متغیرند. در حال حاضر دیگر به‌روزرسانی مرتب وبلاگ‌، استفاده از تیترها و برچسب‌های بهینه‌سازی‌‌شده و توضیحات متای مناسب و پخش لینک سایت‌ کافی نیست؛ حضور در شبکه‌های اجتماعی برای رتبه‌بندی گوگل و موتورهای جستجوی دیگر معیار برجسته‌ای است، زیرا برندهای قدرتمند همیشه از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند و به همین علت فعال بودن در شبکه‌های اجتماعی به موتورهای جستجو نشان می‌دهد برند شما قانونی، معتبر و قابل اعتماد است. پس اگر می‌خواهید مجموعه‌ی کلمات کلیدی‌ سایت‌تان رتبه‌ی بهتری داشته باشد، حضور قوی در شبکه‌های اجتماعی تقریبا الزامی است.

۹. برقراری ارتباط مستقیم با مشتری

شبکه‌های اجتماعی در اصل همانند ایمیل یا تماس‌ تلفنی، راهی برای برقراری ارتباط هستند. هر تعاملی که در شبکه‌های اجتماعی با مشتری‌هایتان دارید، موقعیتی برای نشان دادن سطح خدمات‌تان به عموم مردم و غنی‌سازی روابط‌ شما با مشتریان است. برای مثال، اگر یک مشتری در توییتر از محصول شما شکایت کرده است، می‌توانید سریعا با اشاره به کامنت او پیش چشم عموم معذرت‌خواهی کنید و برای اصلاح ایراد ذکر شده اقدام کنید یا اگر مشتری از شما تعریف کرده است، می‌توانید از او تشکر و محصولات بیشتری به او معرفی کنید. اگر با مشتریان ارتباط مستقیم برقرار کنید احساس می‌کنند به آنها اهمیت می‌دهید.

۱۰. شناخت بهتر مشتری

شبکه‌های اجتماعی همچنین این موقعیت را در اختیار شما قرار می‌دهند که اطلاعات ارزشمندی در زمینه علایق مشتریان و رفتارهای آنان به‌دست آورید، می‌توانید نظرات کاربران را بخوانید تا بفهمید مردم دقیقا درباره‌ی کسب‌وکار شما چه فکری می‌کنند. می‌توانید محتوایی را که به اشتراک می‌گذارید بر حسب موضوع تقسیم‌بندی کنید تا ببینید مخاطب به کدام موضوع علاقه‌ی بیشتری نشان می‌دهد. سپس در آن زمینه محتوای بیشتری تولید کنید. می‌توانید میزان جذب مشتری را بر مبنای تبلیغات گوناگونی اندازه‌گیری کنید که در شبکه‌های اجتماعی مختلف ارسال کرده‌اید و در نهایت برای کسب درآمد بهترین ترکیب را بیابید.

مشاهده

نگارش متن آگهی

۱۳۹۶/۴/۷ مدیریت آموزش

آیا تا بحال به این موضوع اندیشیده اید که نوع نگارش یک مطلب و نحوه بکار گیری واژگان چه تاثیری می تواند در اشتیاق یک خواننده برای مطالعه یک نوشته ایفا کند؟ اینکه یک متن تا چه حد تابع قوانین دستوری باشد و نیز از نظر املاء فاقد اشتباه ،عواملی غیر قابل انکار در جاذبه آن برای مخاطب می باشند.

در مقاله زیر تمرکز و هدف محتوای اینترنتی است و بدون هیچ ادعایی مبنی بر داشتن دانش کامل و بدون نقص در زمینه ادبیات و نویسندگی ،تنها تجربیات خود را با شما به اشتراک خواهیم گذاشت و نظرات خوانندگان عزیز می تواند کمک بزرگی برای اصلاح اشکالات موجود باشد.

  کاستی های زیادی را در بسیاری از مطالب ارسال شده توسط کاربران مشاهده کرده ایم و با توجه به اینکه کاربران مورد نظر دارای تحصیلات مناسب هستند ،این نکته بسیار قابل تامل است .

چرا این مسئله برای نویسندگان اینترنتی بی اهمیت است ؟ در صورتیکه با دنبال کردن این مقاله پی خواهید برد که اهمیت و ارزش نحوه نوشتن ،برای تولید محتوای مجازی ،غیر قابل چشم پوشی است.

نویسندگان تبلیغات اینترنتی و وبلاگ نویسان و برخی مدیران سایت های غیر کاربر محور باید به این نکته توجه داشته باشند که نوشته آنها علاوه بر خوانندگان انسانی ،پویندگانی به نام ربات های موتور های جستجو را نیز دارند که این امر دقت دو چندانی را در امر تولید محتوا می طلبد!!!

در زیر به چند نکته مهم که در راستای تولید محتوای مفید و صحیح لازم است که به آنها توجه داشت ،بصورت مختصر و فهرست وار اشاره می کنم :

1ـ اشتباه املایی ممنوع !

یکی از مواردی که تاثیر زیادی بر روی خواننده یک مطلب می گذارد ،املاء صحیح کلمات است زیرا یکی از معیارهای مهم در اعتبارسنجی یک مطلب، بدون اشتباه بودن و یا حداقل داشتن غلط املایی کم می باشد. ممکن است فردی در یک زمینه تخصص و اشراف بالایی داشته باشد اما کافیست تا اشتباهات املایی وی در یک نوشته زیاد باشد، همین امر موجب خواهد شد که خواننده مطلب را نیمه کاره رها کند و یا در انتها بدنبال منبع دیگری برای تایید و اطمینان از صحت مورد مطالعه شده برود. مطلب خود را قبل از انتشار بخوانید و بهتر است که این بازخوانی توسط شخص دومی نیز انجام گیرد.

2ـ استفاده صحیح از علائم دستوری و رعایت فواصل

توجه به قواعد دستوری باعث می شود که مطلب برای خواننده مفهوم تر باشد و سهولت مطالعه را موجب شود.نکاتی مانند بکار گیری صحیح و بجای علائم نگارش مانند “کاما” یا “نقطه” و تعریف درست پاراگراف ها دارای اهمیت زیادی هستند و باید به آنها توجه داشت. نکته مهم دیگر رعایت فاصله های بین کلمات است.

3ـ  واژه های مناسب بکار ببریم

بکار بردن افعال و حروف اضافه نقش بسزایی در جذابیت مطلب ایفا می کند.

بکار بردن واژه های مناسب و قابل فهم برای مخاطب علاقمندی ایجاد می کند و سبب می گردد تا وی مطلب را دنبال کند. البته در این موضوع بهتر است نوع مخاطب خود را بشناسید ،گاهی ایجاب می کند که از کلمات بسیار ساده و عمومی استفاده شود و همچنین مواقعی هست که باید از واژه های تخصصی و سنگین تر استفاده کرد.

4ـ نوع نگارش مطالب

نوع نگارش از لحاظ رسمی و یا عامیانه نیز بسیار حائز اهمیت است .برای مثال می توان دو جمله زیر را با هم مقایسه کرد:

رسمی : می خواهیم امروز با شما در مورد وضعیت اجتماعی صحبت کنیم.

عامیانه (خودمانی) : امروز میخوام در مورد وضع هوا باهاتون حرف بزنم.

هر دو جمله مفهوم است اما برداشت خواننده نسبت به نویسنده هر یک از جملات متفاوت است!

5ـ خوش آهنگ بودن نوشته و عدم تکرار

اینکه ما در بکار بردن کلمات تشکیل دهنده یک جمله و در نهایت ایجاد یک مطلب تا چه میزان دقت کنیم، اهمیت فوق العاده ای را داراست. بهتر است در یک جمله کلمات تکراری بکار نبریم و از حروف اضافه بطور صحیح استفاده کنیم و اگر نیاز است که یک کلمه را مکرر بکار بریم ،شایسته است تا از کلمات مترادف آن واژه استفاده کنیم. جملات خود را بصورت روان بنویسیم و بدین ترتیب یک هارمونی و آهنگ خاص به آن بدهیم تا خواننده از مطالعه آن خسته نشود و مشتاق تعقیب مطلب باشد.

6ـ داشتن اشراف و آگاهی کامل

اگر در مورد یک موضوع تخصصی می نویسیم بدیهی است که باید خودمان در مورد آن اطلاعات کافی را داشته باشیم و کمبودهای اطلاعاتی خود را با مطالعه جبران کنیم و اگر درباره یک مسئله عمومی می نویسیم نیز باید نسبت به آن اشراف پیدا کرده و بروز باشیم.

مشاهده

نوشتن آگهی خوب و موفق

۱۳۹۶/۴/۷ مدیریت آموزش

شاید در نگاه اول همه دغدغه ما در تبلیغ کسب و کارمان، هزینه و در نهایت یافتن بنگاههایی ارزان و یا شاید هم رایگان برای انجام کار باشد ولی کسی که به موضوع آگهی از موضعی بالاتر و موشکافانه تر نگاه می کند، آنچه بیش از هر چیزی نظرش را جلب می کند، تهیه یک آگهی خوب و تاثیر گذار است.

اگر ما پول زیادی بابت آگهی دادن در بهترین رسانه ها هم هزینه کنیم ولی آگهی ما استاندارهای جلب مشتری را نداشته باشد ما عملا شکست خورده ایم و نمی توانیم به پشتوانه پول و میزان دیده شدن تبلیغاتمان خوشحال و مطمئن باشیم که فروش و درآمدی کهکشانی نصیب ما می شود.

با این حساب یک آگهی رایگان خوب خیلی بهتر از دهها آگهی هزینه بر و بی کیفیت است.

آنچه قصد داریم به شما ارائه دهیم چند پیشنهاد کاربردی برای نوشتن یک آگهی رایگان خوب است تا بتوانید همزمان با دور زدن هزینه های سرسام آور با کمک ابزارهایی مثل سایت ............... ..موفق ترین حضور خود را در بازار متراکم از رقبا تجربه کنید.

هفت نکته در نوشتن یک آگهی خوب و موفق

1- آگهی هایتان را مرتبط با موضوع کسب و کارتان بنویسید.

۲- یک تصویر یا سوژه بیادماندنی در ذهن مخاطبانتان بسازید.

۳- همانطور که مردم فکر می کنند و حرف می زنند، ساده و بی تکلف بنویسید.

۴- قبل از نوشتن آگهی، بفهمید که چرا مردم بایستی کالا و خدمات شما را بخرند و استفاده کنند.

۵- ناامید نشوید. به بهانه بی نتیجه بودن تلاشهایتان تنبل نباشید و سخت کار کنید.

۶- در تمامی رسانه ها پیام یکسانی را به مخاطبان برسانید.

۷- در عین سادگی، آگهی تان را واضح و شفاف بنویسید.

البته موارد زیادی را می توان به این لیست اضافه کرد و یا برحسب ویژگی های کارمان چند نکته را هم ندیده گرفت ولی همۀ این موارد مستلزم آن است که در ابتدا با چراغ روشن و مشرف به همۀ جنبه های کار، ایده هایمان را شروع به پیاده سازی کنیم.

مشاهده

پانزده نکته برای افزایش بازده آگهی اینترنتی

۱۳۹۶/۴/۷ مدیر سایت

 

مهمترین پارامترها برای ثبت آگهی رایگان پربازده در این بخش به صورت مختصر مورد بررسی قرار می گیرد:

 

1- انتخاب سایت پربازدید برای ثبت آگهی رایگان: در مرحله اول یک سایت معتبر و پربازدید برای درج آگهی و تبلیغات خودتان انتخاب کنید. وب سایت نیاز سرا یکی از سایتهای پربازدید درج آگهی رایگان ایران بوده و تبلیغات شما را در معرض دید هزاران بازدید کننده قرار می دهد.

 

2- انتخاب گروه بندی مناسب برای آگهی: حین درج آگهی گروه بندی مناسب را انتخاب نمائید. مثلا اگر آپارتمانی را می خواهید به فروش برسانید، تبلیغ خودتان را در گروه املاک و زیر گروه فروش آپارتمان قرار دهید. در غیر اینصورت بازدهی آگهی شما کاهش می یابد.

 

3- انتخاب شهر و استان مناسب برای تبلیغ: اگر کالا و خدمات شما قرار است در تهران به فروش برسد، حتی اگر خودتان ساکن تهران نیستید، حین درج آگهی استان تهران و شهر تهران را انتخاب نمائید. اگر خدمات را در شهر خودتان ارائه می کنید، حین درج آگهی استان و شهر خودتان را انتخاب کنید. در سایت نیاز سرا تمام استانها و شهرهای ایران پوشش داده شده است.

 

4- انتخاب عنوان مناسب، جذاب و گیرا برای آگهی: عنوان آگهی باید جذاب و گیرا باشد. عنوان آگهی باید در میان آگهی های مشابه با آگهی شما کاربر را مجذوب خودش کند. باید جوری عنوان را بنویسید که بر روی آگهی شما کلیک کنند. عنوان آگهی مانند ویترین یک مغازه است. اگر ویترین مغازه را خوب بچینید وارد مغازه می شوند. اگر عنوان آگهی را هم خوب بنویسید بر روی آگهی شما کلیک می کنند.

 

5- نوشتن متن کاربر پسند و متقاعد کننده برای آگهی: متن آگهی را متقاعد کننده بنویسید. اگر ویترین مغازه را خوب چیده باشید ولی محصولات خوبی داخل مغازه برای فروش نداشته باشید، فروش اتفاق نمی افتد. اگر عنوان آگهی خودتان را خوب بنویسید ولی متن آگهی خوب نباشد هم با شما تماس نمی گیرند. در متن آگهی خودتان هر مطلبی که باعث جلب اطمینان مشتری می شود را بیاورید. در متن آگهی محدودیت کاراکتر ندارید و بنابراین هر چه توضیحات بیشتری ارائه کنید بهتر است. بسیاری از کاربران متن آگهی خودشان را در حد یکی دو جمله ارائه می کنند. این اصلا پاسخگو نیست.

 

6- ارائه تصویر و عکس مناسب: عکس خوبی برای آگهی خودتان انتخاب نمائید. در وب سایت نیاز سرا برای هر آگهی چندین عکس می توانید درج نمائید. بنابراین با ثبت عکسها و تصاویر مناسب می توانید کالا و خدمات خودتان را به خوبی معرفی کنید.

 

7- انتخاب کلمات کلیدی مرتبط با آگهی: برای  آگهی رایگان تا 20 کلمه کلیدی می توانید انتخاب نمائید. با ثبت کلمات کلیدی برای هر آگهی شانس ایندکس شدن سریع آن در موتورهای جستجو از جمله گوگل را افزایش می دهید. کلمات کلیدی عباراتی هستند که مشتریان شما با آن عبارت در گوگل کالا و خدمات شما را جستجو می کنند. از خودتان بپرسید اگر مشتر من بخواهد در اینترنت کالا و خدمات مورد نظر خودش را بیابد، در گوگل با چه عبارتهایی جستجو می کند. همان عبارتها را به عنوان کلمات کلیدی آگهی خودتان انتخاب نمائید.

 

8- به روز رسانی مرتب آگهی و تبلیغ: آگهی های خودتان را به صورت روزانه به روز رسانی کنید. به این ترتیب آگهی های شما در صدر سایر آگهی ها قرار گرفته و شانس دیده شدن آنها افزایش می یابد. در ضمن تاریخی که در متن آگهی شما نمایش داده می شود هم به روز شده و مشتریان می دانند و متوجه می شوند که هنوز این آگهی اعتبار دارد و می توانند با شما تماس بگیرند.

 

9- ویژه کردن آگهی: یکی از راهکارهای خوب برای افزایش بازدهی آگهی و تبلیغات اینترنتی در سایت ما ویژه کردن آگهی است. به این معنی که با پرداخت هزینه مناسبی، آگهی خودتان را ویژه کرده و موقعیت نمایش آن را بالاتر از آگهی های رایگان قرار می دهید. آگهی های ویژه در جلب اعتماد کاربر شانس بیشتری داشته و بیشتر دیده خواهند شد. آگهی های ویژه همواره در صفحه اصلی سایت نمایش داده می شوند. در صفحات داخلی سایت نیز آگهی های ویژه بالاتر از آگهی های رایگان نمایش داده خواهند شد. هزینه درج آگهی ویژه در سایت نیاز سرا به نسبت تبلیغات در روزنامه و مجله و یا تبلیغات تراکتی بسیار مناسب تر است. برای کسب اطلاعات بیشتر به بخش تعرفه آگهی ها مراجعه نمائید.

 

10- انتشار لینک آگهی در سایتها و وبلاگهای مختلف: از نظر گوگل و موتورهای جستجوی دیگر، هر چه به یک صفحه از سایت و یا به یک آگهی از طرف سایتهای دیگر و شبکه های اجتماعی لینک بیشتری داده شود، اعتبار آن صفحه و آن اگهی بالاتر است. بنابراین، اگر می خواهید اعتبار آگهی خودتان را بالاتر ببرید و در نتیجه با نمایش بیشتر آن در نتایج جستجوی گوگل بازدهی و اثر بخیش را افزایش دهید، از سایتها و وبلاگهی خودتان و یا از شبکه های اجتماعی مختلف مانند فیس بوک و ... به آگهی های خودتان لینک بدهید. به این ترتیب آگهی شما بیشتر دیده شده و بازدهی ان بیشتر می گردد.

 

11- درج آگهی های متعدد و متفاوت و خلاقانه: برای ثبت آگهی جدید، بیشتر از 15 دقیقه وقت لازم ندارید. کافی است بدون کپی کردن آگهی های قبلی، دوباره از اول با یک جمله بندی متفاوت آگهی خود را بنویسید. می توانید هر روز یکی از محصولات خود را معرفی کنید و یا اگر محصولات متنوعی ندارید و در زمینه خاصی کار می کنید، کار خود را با جملات متفاوت و یا به شکل دیگری توضیح دهید. برای انتخاب عنوان آگهی و متن آن خلاقیت به خرج دهید و هر روز آن را به شکل متفاوتی بنویسید. وقتی تعداد آگهی هایتان افزایش یافت، می توانید چند آگهی را با هم ترکیب کرده و یک آگهی جدید بسازید.

 

12- ارائه مشخصات کامل در متن آگهی: در متن آگهی مشخصات کامل خودتان و شرکت خودتان از جمله آدرس، شماره تلفن و شماره موبایل، آدرس سایت و وبلاگ، تلگرام و اینستاگرام و ... را ارائه کنید. در اینصورت، کاربر به آگهی شما اعتماد بیشتری می کند.

 

13- اعتماد سازی در متن آگهی: در متن آگهی به هر شکلی که ممکن است اعتماد سازی کنید. یکی از راهها اعتماد سازی همانطور که در مورد قبلی گفته شد، رائه مشخصات کامل در متن آگهی است. سوابق کاری خودتان را ارائه کنید و مشتریانی که از خدمات شما استفاده کرده و راضی بوده اند را هم در متن آگهی تا جایی که ممکن است معرفی کنید. اگر مشتری به شما اعتماد کند و کالا و خدمات شما برای او مناسب باشد، حتما با شما تماس خواهد گرفت.

 

14- ارائه قیمت مناسب: در متن اگهی، به نسبت کالا و خدماتی که ارائه می کنید، قیمت مناسبی را هم در نظر بگیرید. اگر قیمت خیلی بالایی ارائه کنید، ممکن است کاربران زیادی آگهی شما را ببینند ولی با شما تماس نگیرند. ممکن است قیمت شما به نسبت کاری که ارائه می کنید بالا نباشد ولی چون کار و خدمات و یا کالای خودتان را خوب توضیح نداده اید قیمت بالا به نظر برسد. بنابراین هم کار خودتان را خوب توضیح دهید و هم به نسبت آن قیمت مناسبی در نظز بگیرید. قیمت خیلی پایین هم شک مشتری را بر می انگیزد و ممکن است باز با شما تماس نگیرد. قیمت باید مناسب و متناسب با کالا و خدمات ارائه شده باشد.

 

15- اهمیت دادن به آگهی های پربازدید: به مرور که آگهی های خودتان را بررسی می کنید خواهید دید که تعدادی از آگهی های شما بازدید بالایی گرفته است. بررسی کنید که ویژگی منحصر به فرد این آگهی ها چه چیزی بوده است که باعث شده بازدید بالایی بگیرند و در آگهی های بعدی خودتان این ویژگی ها را اعمال کنید. ممکن است عنوان این آگهی های پربازدید را خوب نوشته اید. یا در عنوان آگهی عبارتی را استفاده کرده اید که کاربران متقاضی کالا و خدمات شما آن عبارت را بیشتر جستجو می کنند. به هر حال، از آگهی های پربازدید خودتان ایده بگیرید و آگهی های دیگری به همان سبک بنویسید تا این اگهی های جدید هم بازدید بالایی داشته باشند. البته همانطور که بارها و بارها گفته شده است، از ثبت آگهی تکراری و کپی شده خودداری کنید. چون آگهی های تکراری از نظر گوگل اسپم به حساب می آید.

 

برای ثبت آگهی در وب سایت  نیازسرا بر روی عبارت "ارسال آگهی رایگان" کلیک نمائید.

 

مشاهده

کلماتی که نباید در تبلیغات به کار برد

۱۳۹۶/۴/۷ مدیریت آموزش

1ـ  رایگان

آگهی هایی که شامل پیام هایی درباره فروش محصولات یا خدمات رایگان هستند، می توانند در زمان رکود اقتصادی کارآیی خوبی داشته باشند اما مصرف کنندگان باید عملکرد خوب آنها را به چشم ببینند. بخش هرزنامه های (spam) ایمیل ها مملو از پیام هایی هستند که می توان این کلمه را در آنها مشاهده کرد. در حالی که استفاده از عباراتی همچون «اکنون درهای خود را به روی خدمات رایگان باز کنید» وسوسه کننده هستند، اما این یک پیام الکترونیکی است که بسیاری از کاربران آن را به بخش هرزنامه های خود می فرستند. وقتی شرایط اقتصادی دشوار است، شما نمی توانید ریسک کنید و پیام های الکترونیکی خود را برای کسانی ارسال کنید که تمایلی به پذیرش آنها ندارند. عبارتند «رایگان» را با کلماتی همچون «اهدایی» یا «افتخاری» جایگزین کنید تا اثربخشی پیام هایتان از میان نرود.

2ـ  ضمانت

امروزه، افراد اندکی به ضمانت ها اعتقاد دارند مگر این که بتوانید اثبات نمایید که ضمانت شما واقعی است. در این صورت باید مستغلات یا املاکی ارزشمند را در آگهی خود بگنجانید تا بتوانید پیامی اثربخش را به دست مشتریان خود برساید که احتمالاً آن را باور کرده و در قبال آن دست به اقدام خواهند زد.

3-  واقعاً

اگر می خواهید فضای آگهی های خود را هدر بدهید، این کلمه را در آن بنویسید. این کلمه هیچ کمکی به پیام شما نمی کند. در عوض، توجه مشتریان به شما را کمک کرده و احتمالاً باعث می شود که آنها حتی پیام شما را به طور کامل نخوانند. با استفاده از چنین کلماتی، فضای آگهی خود را از میان نبرید. مطمئن شوید که هر کلمه ای در آگهی شما به دلیل خاصی ذکر شده است.

4ـ  خیلی

آیا استفاده از این کلمه باعث جذاب تر شدن یک آگهی می شود؟ آیا تبلیغ «وقتی به گل های خیلی تازه نیاز دارید با فروشگاه گل ABC تماس بگیرید»، اثربخش تر از این عبارت است که «وقتی به گل های تازه نیاز دارید، با فروشگاه گل ABC تماس بگیرید»؟ اگر پاسخ شما به این سوال مثبت است، پاراگراف آخر را دوباره بخوانید.

5ـ  که

وقتی نگارش متن آگهی یا بازاریابی خود را تمام کردید، یک بار آن را بازخوانی نمایید و هر بار که از کلمة «که» استفاده کرده اید را یادداشت کنید. این احتمال وجود دارد که شما تا ۹۰ درصد کلمات استفاده شده را حذف کنید زیرا «که» کلمه ای است که فقط متن را پر کرده اما توجه مشتری را به پیام شما جلب نمی کند. در عوض، این امر زمان خواننده را کاهش می دهد. پیامی را ارائه کنید که مخاطب احتمالاً به آن پاسخ خواهد داد. بنابراین پیام هایتان را سریعاً ارائه نمایید.

6ـ خیلی زیاد

هرگز از کلماتی همچون «خیلی زیاد» استفاده نکنید که باعث تمایز کسب و کار شما از دیگران نمی شوند. در عوض، غنای پیامتان را افزایش دهید. اگر ۲۰ نوع گل رز در گلفروشی خود دارید، آن را بگویید. اگر در عرض پنج دقیقه به تماس های مشتریان پاسخ می دهید، این را به مردم بگویید. کدام یک جذاب تر است: «شما می توانید از بین انواع خیلی زیاد کفش ها در فروشگاه کفش انتخاب کنید» یا «می توانید بیش از ۱۰۰ نوع کفش را از فروگاه کفش انتخاب کنید»؟ «خیلی زیاد» می تواند معانی متفاوتی برای افراد متفاوت داشته باشد. فضایی را برای حدس و گمان در آگهی خود ایجاد نکنید. پیام شما باید آن قدر روشن باشد که جایی برای سردرگمی باقی نماند.

7ـ  فرصت

وقتی از کلمة فرصت استفاده می کنید، عملاً هیچ کمکی به مشتری خود نمی کنید. مصرف کنندگان خواهان فرصت نیستند. آنها می خواهند اعتماد کنند که پول حاصل از دسترنج شان درست هزینه شده است. آنها می خواهند به نتایج مد نظرشان دست یابند نه فرصت های دستیابی به آنها.

8ـ  بودن یا نبودن، مسئله این است

آگهی یا پیام بازاریابی خود را به صورت معلوم بنویسید نه مجهول. اگر از کلمات فوق استفاده کرده اید، متن خود را بازخوانی کنید. استفاده از زبان مجهول، به اقدام نخواهد انجامید. متن خود را به صورت معلوم بنویسید.

9ـ  همیاری

مدت ها است که از این واژه استفاده می شود اما اکنون زمان آن فرا رسیده که دیگر از آن عبور کنیم. این گونه کلمات ارزش مالی ندارند. در متن خود از کلمات تخصصی استفاده نکنید زیرا مشتری باید برای درک معنای آنها به سراغ فرهنگ لغات برود. مصرف کنندگان توجهی به جایگاه منحصر به فرد ارزشی شما ندارند. آنها می خواهند در ازای پولی که می پردازند همان محصول یا خدماتی را که می خواهند، دریافت کنند. طبیعتاً استثناهایی در این زمینه وجود دارد مانند آگهی های تبلیغاتی برای سایر کسب و کارها که باید در آنها از عبارات تخصصی استفاده کرد. این اصل ساده را رعایت کنید.

10ـ  قابلیت مصرف

شرکت بودوایزر همواره از این عبارت استفاده می کند. توجه داشته باشید که نباید از رقبا تقلید کنید. در عوض، محصول و کسب و کارتان را با پیام های منحصر به فرد متمایز سازید که احتمالاً مخاطبان هدف شما را ترغیب می کنند تا به شما پاسخ دهند.

قواعد تبلیغات موفق سال به سال تغییر نمی کنند اما چون بازاریابی و محیط تغییر می کنند، شما باید پیام های خود را تغییر دهید. از فهرست بالا به عنوان یک راهکار در قبال روش تبلیغات خود در سال جاری استفاده نمایید.

مشاهده

اهمیت تبلیغات اینترنتی و تاثیر آن در کسب و کار

۱۳۹۶/۵/۱۸ مدیر سایت

 

تبلیغات اینترنتی به استفاده از اینترنت به عنوان یک کانال و وسیله ارتباطی برای ارسال تبلیغات در محیط وب اشاره دارد. در تعریفی دیگر، تبلیغات اینترنتی را اینگونه تعریف نموده‌اند: نمایش دادن نامها و علائم تجاری، شعارها و تصاویر تبلیغاتی در سایت های تبلیغاتی پربازدید اینترنت، به نحوی که به تحقق اهداف تبلیغات کمک نماید. در این میان سایت های تبلیغاتی رایگان به طور ویژه ای در ارتقاء و پیشرفت کسب و کار مورد توجه قرار گرفته است.

سایت تبلیغاتی رایگان، سایتی است که در آن اشتغال ها و یا محصولات و خدمات در دسته بندی های مختلف و تفکیک شده ارائه می گردند. وجود سایت های تبلیغاتی، یکی از حیاتی ترین مسائل در اینترنت می باشد. دلیل این امر هم اینست که تمامی افراد به اطلاعات شرکت ها، خدمات دهندگان و فروشندگان و راه های تماس با آنها که به صورت آگهی در سایت تبلیغاتی ثبت می شوند، نیاز دارند. تبلیغات رایگان اینترنتی زمینه مناسبی جهت ایجاد بانک اطلاعاتی کامل از آگهی های شرکت های مختلف، فروشندگان، خدمات دهندگان با تفکیک موضوعی و منطقه ای می باشد. به این طریق که شرکت ها، فروشندگان و خدمات دهندگان با درج آگهی رایگان خود در سایت های تبلیغاتی پربیننده زمینه مناسبی جهت معرفی بهتر کالا و خدمات و کلا کسب و کار خود در اینترنت ایجاد می کنند.

شکل‌گیری تبلیغات اینترنتی رایگان

با شروع فعالیت های تجاری در اینترنت، تبلیغات اینترنتی نیز پا به عرصه گذاشت. به نظر می‌رسد اولین شیوه برای تبلیغ استفاده از پست الکترونیک بوده باشد. اما با اضافه شدن فناوری وب به اینترنت، تبلیغات اینترنتی به شکل امروزی آن آغاز گردید. به مرور زمان انواع جدیدی از مدلهای تبلیغات در اینترنت شکل گرفتند و میزان هزینه‌های تبلیغاتی به طور مداوم افزایش پیدا کرد.

اهمیت آگهی رایگان تبلیغاتی

در مقایسه با تبلیغات سـنتی، تبلیغات رایگان در اینترنت از مزیت‌های قابل ملاحظه‌ای برخوردار است از آن جمله می توان به ایجاد ارتباط دو طرفه با مخاطب، ایجاد یک پیوند مستقیم به لیست محصولات، توانایی هدفگیری ایستا و پویای مشتریان، دسترسی جهانی و شبانه‌روزی، ارسال و نگهداری و به روز رسانی آسان، قابلیت اندازه‌گیری و ردگیری بالا، طراحی پیام آگهی و قابلیت فروش اشاره کرد. بعلاوه هزینه تبلیغ در اینترنت نیز به مراتب کمتر از رسانه های دیگر می باشد.

شرکت های تجاری اگر بخواهند در عرصه فعالیت باقی بمانند و موقعیت خود را در بازار پررقابت امروز حفظ کنند چاره‌ای جز به کارگیری این نوع از تبلیغات نخواهند داشت. این امر درمورد شرکتهایی که بخواهند در سطح جهانی فعالیت کنند مصداق بارزتری خواهد داشت. تبلیغات اینترنتی دارای اشکال مختلفی است که هر شکل آن دارای ویژگی‌های خاص خود است. با توجه به هدف تبلیغات، نوع محصول، ویژگی‌های مخاطبان، باید شکل متناسب تبلیغات اینترنتی انتخاب شود. در این میان تبلیغات رایگان در اینترنت می تواند زمینه مناسبی جهت معرفی و ارائه محصولات و خدمات در زمینه کسب و کار شرکت ها در بازار پر رقابت امروز باشد.

مزیت های تبلیغات اینترنتی

تبلیغ در اینترنت مزیتهای زیادی نسبت به تبلیغات سنتی دارد، از آن جمله می‌توان موارد زیر را نام برد:

▪ ایجاد ارتباط دوطرفه: تبلیغات اینترنتی یک ارتباط دوطرفه بین تبلیغ کننده و مخاطب ایجاد می‌کند. مخاطبان نه تنها تبلیغات را دریافت می‌کنند بلکه قادرند بازخورد بدهند و سوالات خود را در مورد محصولات با تبلیغ‌کنندگان مطرح کنند.

▪ ایجاد یک پیوند مستقیم به لیست محصولات: تبلیغات اینترنتی با یک پیوند مستقیم، دسترسی به اطلاعات محصولات مرتبط را برای مخاطبان فراهم می‌سازد. این قابلیت غالباً منجر به مبادله محصولات و افزایش تعاملات تجاری می‌شود.

▪ دسترسی جهانی و شبانه‌روزی: تبلیغات اینترنتی دارای دسترسی جهانی است و در تمام روزهای سال و تمام ساعات روز در دسترس می باشد که این امر موجب افزایش قابلیت مشاهده و گسترش بازار آن می‌شود.

▪ ارسال، نگهداری و به روز رسانی آسان: به دلیل ماهیت دیجیتالی، تبلیغات اینترنتی دارای ویژگی‌های نمایش، نگهداری و به روز رسانی آسان است. کاهش فرایند تهیه و اجرای تبلیغات از جمله نتایج این ویژگی‌ها تلقی می‌شود.

▪ قابلیت بالای اندازه‌گیری و ردگیری: تبلیغات اینترنتی به دلیل ماهیت دیجیتالی، از قابلیت ردگیری و اندازه‌گیری بالایی برخوردار است. از روشهای گوناگونی برای ردگیری، ارزیابی عملکرد و سنجش اثربخشی تبلیغات اینترنتی استفاده می‌شود.

▪ قابلیت فروش: در این نوع از تبلیغات پس از نمایش آگهی می‌توان بلافاصله فروش را نیز انجام داد.

مهمترین ویژگی سایت های تبلیغاتی رایگان پربازدید

ثبت آگهی رایگان، درج تبلیغات رایگان، جستجو پیشرفته  ( بر اساس استان و شهر مورد نظر)، نمایش آگهی های مرتبط، وارد نمودن آگهی بدون محدودیت در تعداد، نمایش آگهی های نزدیک شما، ثبت نظرات، ثبت آگهی همکاری و درخواست کار، نمایش آگهی ها براساس دسته بندی مرد نظر، اولویت نمایش با آگهی های پرتوان.

 

مشاهده

نقش تبلیغات رایگان در سایت های تبلیغاتی رایگان در فضای مجازی

۱۳۹۶/۵/۲۶ مدیر سایت

 

از مهم‌ترین قابلیت‌های فضای مجازی و یکی از شکل‌های پذیرفته‌شده‌ی تبلیغات در فضای مجازی ، که از جنبه‌های کاربردی این فضا در اشاعه‌ی تبلیغات به شمار می‌رود ، ارائه‌ی خدمات رایگان و در کنار آن ، قرار دادن مخاطب در برابر تبلیغات است . به عنوان مثال ، برخی شرکت‌ها ، برنامه‌های کاربردی را در محیط اینترنت به صورت رایگان ارائه می‌دهند ، اما در کنار آن ، نوعی از تبلیغ را قرار می‌دهند.

تبلیغات در واقع بیشتر در نظریات مربوط به اقناع جای می‌‌گیرد که طی تبلیغات ، یک فرد را که شنونده ، بیننده ، خواننده و مخاطب ماست ، به عمل خاصی ترغیب می‌‌نماییم . در این قسمت نگاهی به تأثیرات تبلیغات رایگان در فضای مجازی و شبکه‌های تلفن همراه خواهیم داشت .

آگاهی

اولین مرحله در فرآیند تبلیغ ، دادن آگاهی نسبت به محصول و خدمات است . بعد از آنکه مخاطب با یک عقیده ، کالا یا خدمات آشنا شد ، باید اطلاعات جامع به وی برسد و آشنایی اولیه در سطح مخاطبان اشاعه یابد . این مرحله از مهم‌ترین مراحل تبلیغات است.

 اما از جدیدترین و پُرکاربردترین نوع آگهی  در تبلیغات اینترنتی ، تبلیغات به کمک سایت آگهی رایگان است. امکان گسترش یک ایده از مهم‌ترین قابلیت‌‌هایی است که سایت تبلیغات رایگان به طور غیرمستقیم برای تبلیغات فراهم آورده‌‌اند . به عنوان مثال ، برخی از سایت های تبلیغاتی پربیننده در سطح جهان ، بیش از یک میلیارد بازدید کننده دارند که این امر امکان گسترش یک ایده را در بین آن‌ها از طریق درج آگهی رایگان فراهم می‌‌سازد. سرعت اشاعه‌ی این گونه از تبلیغات به حدی است که محدودیت‌‌های زمانی و مکانی به سرعت رنگ می‌‌بازند و تبلیغ‌کننده می‌‌تواند تبلیغات رایگان خود را برای تعداد نامحدودی از مخاطبان از سرتاسر جهان، در زمان کمی انتشار دهد. امروزه نزدیک به 83 درصد از شرکت‌‌های تبلیغاتی برای معرفی خدمات خود از سایت های تبلیغاتی رایگان پربازدید استفاده می‌‌کنند و نزدیک به 69 درصد از مخاطبان نیز از طریق این وب سایت ها  تبلیغات را دنبال می‌‌کنند.

از طرفی افراد عادی که در سایت های تبلیغاتی پربازدید تبلیغاتی در معرض تبلیغات قرار می‌‌گیرند، خود نیز به نحوی با اشتراک‌گذاری تبلیغات به اشاعه‌ی تبلیغات در سایت های تبلیغاتی کمک می‌‌نمایند. تحقیقات در این زمینه نیز ثابت کرده‌‌اند توصیه‌‌هایی که از جانب دوستان غیرذی‌نفع ، برای خرید کالا یا کسب خدمات خاصی صورت می‌پذیرند ، تأثیر بسیار بیشتری از تبلیغات عادی دارند. دلیل این امر به این برمی‌‌گردد که به نوعی افراد در مواجهه با دوستان، این احساس را ندارند که برای خرید کالایی خاص، مورد بازیچه قرار گرفته‌‌اند. این امر به خوبی در سایت های تبلیغاتی رایگان  نمود پیدا می‌‌کند؛ به نحوی که فرد در سایت های تبلیغاتی رایگان  با بسیاری از تبلیغات و آگهی ها  به وسیله‌ی اشتراک‌گذاری دوستانش آشنا می‌شود و اعتماد زیادی به این قبیل تبلیغات پیدا می‌‌کند. بدین وسیله، در اینجا احتمال تأثیر تبلیغ در کنار این کارکرد سایت های تبلیغاتی رایگان  افزایش می‌‌یابد.

 یکی دیگر از مهم‌ترین قابلیت‌‌های سایت های تبلیغاتی رایگان  و یکی از شکل‌‌های پذیرفته‌شده‌ی تبلیغات در سایت های تبلیغاتی رایگان  ، که از جنبه‌‌های کاربردی این فضا در اشاعه‌‌‌ی تبلیغات است، ارائه‌ی خدمات رایگان و در کنار آن، قرار دادن مخاطب در برابر تبلیغات است. به عنوان مثال، برخی شرکت‌‌ها، تبلیغ محصول و کالا و خدمات خود را در محیط اینترنت به صورت رایگان به مخاطبانشان ارائه می‌‌دهند؛ اما در کنار آن، خود نوعی از تبلیغ را قرار می‌‌دهند. در این رابطه، مخاطب به صورت رایگان به اطلاعات شرکت ها و سازمان ها دسترسی پیدا می کند، و شرکت سازنده نیز به دلیل رایگان بودن درج آگهی، مخاطبان زیادی را در سایت تبلیغاتی رایگان پیدا می‌‌کند. در واقع این نوع از اشاعه یکی از سریع‌ترین و کاربرپسندترین نوع اشاعه است که با توجه به قابلیت‌‌های سایت تبلیغاتی رایگان ُکاربردی شده است.

 از عوامل دیگر تسهیل‌کننده‌ی درج آگهی و تبلیغات در وب سایت های تبلیغاتی رایگان،  بحث مربوط به هزینه‌‌های پایین این نوع از تبلیغات است. تبلیغات از طریق وب سایت های تبلیغاتی رایگان ، به عنوان تبلیغاتی ارزان شناخته می‌‌شوند . به عنوان مثال ، در این نوع از تبلیغات ، ما با بنر و کاغذ و خرید فضا در محیط فضای مجازی روبه‌رو نیستیم. به همین دلیل ، قیمت تبلیغات ، با توجه به عدم وابستگی به لوازم عینی و مادی ، پایین‌‌تر از تبلیغات در فضای واقعی است .

 از دیگر سو، تبلیغات در محیط اینترنت باعث شده است که هر فرد و کاربر، در هر شرایطی، بتواند خود به تبلیغات در این محیط‌‌ها بپردازد و انحصار ارائه‌ی تبلیغات از سوی مؤسسات و شرکت‌‌های بزرگ، به نوعی به چالش کشیده شود.

 حتی گاهی امکان ارائه‌ی تبلیغات ارزان به این شکل بروز می‌‌یابد که فرد به عنوان کاربر در وب سایت های تبلیغاتی رایگان  عضویت یافته و بعد از آن، از طریق این وب سایت ها، به تبلیغ کالا و خدمات خود می‌‌پردازد. از این طریق، فرد کاربر که ممکن است حتی شرکت یا مؤسسه‌ی مالی نیز باشد، بدون هزینه‌ی زیادی به مخاطبان زیادی دسترسی پیدا می‌‌کند. کلاً ساختار سایت های تبلیغاتی رایگان  به گونه‌‌ای است که در این فضا هیچ گونه فعالیتی از سوی کاربر رد نمی‌‌شود و این فضا دست رد به سینه‌ی مخاطبان خود نمی‌زند؛ چه این فعالیت عادی کاربر باشد و چه فعالیت تبلیغاتی و بازاریابی باشد.

 روش دیگر که در زمینه‌ی تبلیغات ارزان در سایت های تبلیغاتی ممکن است رخ دهد، وجود وب‌سایت‌‌هایی است که با دریافت مبالغ اندک، به معرفی و تبلیغ کالا و خدمات در محیط اینترنت می‌‌پردازند و این امر محیط مجازی را به محیطی کاربرپسند برای تبلیغات تبدیل می‌‌سازد. البته باید اذعان داشت که قیمت تبلیغات در سایت های تبلیغاتی رایگان ، بستگی به ترافیک سایت و تعداد بازدیدکننده‌ی آن دارد.

 از عوامل تأثیرگذار دیگر در امر اشاعه‌ در تبلیغات رایگان، بحث مربوط به تبلیغات رایگان است. با توسعه‌ی شبکه‌‌های ارتباطی تلفن همراه و فضای مجازی، امکان انتقال تصاویر و ویدئو برای کاربران تلفن همراه، به عنوان قابلیتی برای تبلیغات مطرح شده است. این قابلیت جدید، تحولی جدی در دنیای تبلیغات در زمینه‌ی تلفن همراه به وجود آورده است. مخصوصاً با توجه به توسعه‌ی تلفن‌‌های همراه هوشمند با صفحات بزرگ، این امکان دارای جذابیت‌‌های بصری نیز شده است.

خاصیت دیگر اشاعه‌ی تبلیغات در سایت های تبلیغاتی رایگان ، پیوند خوردن تبلیغات به فناوری است. به عنوان مثال، بودن در محیطی که همراه با استفاده‌ی لذت‌بخش از تکنولوژی است، برای هر فردی فی‌النفسه لذت‌بخش خواهد بود و به همین دلیل، تبلیغات در این محیط جدید نیز به نوعی نوآوری تلقی می‌گردد و خود‌به‌خود کلیه‌ی تبلیغات در فضای مجازی برای کاربر جذاب می‌‌شوند.

 شاید مهم‌ترین خاصیت سایت های تبلیغاتی رایگان  که در بحث اشاعه به کمک تبلیغات می‌‌آید، بحث مربوط به متن‌محور بودن این فضا باشد. بیشتر تبلیغات در زمینه‌ی اینترنت، مبتنی بر متن هستند که در صفحات وب‌سایت‌‌های پُربازدید نقش می‌‌بندند. اگر به تبلیغات سایت‌‌هایی مانند یاهو توجه کنیم، متوجه می‌‌شویم که بیشتر تبلیغات موجود در این سایت، متن‌محور هستند. متن‌محور بودن در اینجا با مفهوم متن در جهان واقعی متفاوت است. در اینجا متن ممکن است حاوی تصاویر، برند محصولات خاص یا... باشد؛ اما مهم‌ترین نکته در مورد تبلیغات متن‌محور در محیط اینترنت، خاصیت لینک‌دهی تبلیغات است. دقیقاً در مفهوم تبلیغات در فضای مجازی، متن‌محور بودن تبلیغ به این معنی است. این قابلیت امکان اشاعه را به سهولت هر چه تمام‌تر برای تبلیغات فراهم می‌‌آورد .

مشاهده

ترافیک درسایتهای نیازمندی و تبلیغاتی

۱۳۹۶/۵/۳۱ مدیرسایت

براي تبليغ موثر و فراگير خدمات و محصولات خود در سایتهای تبلیغاتی، مي بايست در مورد ترافيک سايت تبلیغاتی اطلاعات خوبي داشته باشيم. برخي از وب سایت هایی که براي تبليغ انتخاب مي کنيد، در مورد شمار بيننده خود اطلاعاتي اعلام مي کنند که تحليل درست آن ها، شما را به انجام تبليغ در سايت مورد نظر متقاعد يا از انجام آن، منصرف مي کند. نا گفته ييدا ست که يکي از روش هاي موفقيت پرتال هاي اينترنت که قابليت هاي طراحي پرتال نيز در آن تاثير غير مستقيم دارد، معرفي و تبليغ آنلاين است.  براي تبليغات و نیازمندی آنلاين، ترافيک سايت از اهميت فوق العاده اي برخوردار است. ترافيک سايت تیلیغاتی و نیازمندیها ، تعداد بيننده يک سايت را نشان مي دهد.

 هر اندازه يک سايت تبلیغات اینترنتی از بيننده بيشتري برخوردار باشد، محبوبيت آن براي کاربران اينترنت بيشتر است. سايتي که بيننده بيشتر داشته باشد، بيشتر مورد بازديد کاربران قرار مي گيرد و معمولا اين سايت ها، از حجم آگهي هاي آنلاين زيادي برخوردار هستند. در اين سعي  و مقاله، به دلايل تحليل ترافيک يک سايت  تبلیغات اینترنتی پرداخته مي شود و پايگاه هاي وب فارسي جهت تحليل ترافيک سايت معرفي مي شود.

 تفاوت تبلیغات اینترنتی و تبلیغات سنتی، در سهولت و برد بالای آن می باشد که می تواند ظرف چند ثانیه، میلیون ها نفر را در سراسرجهان با مفهوم و مساله ای آشنا و ترغیب کند. امری که برای تبلیغات سنتی هیچ گاه قابل تصور نبوده است. تبلیغات اینترنتی را باید بیش از قبل بها داد و به اهمیت اثربخش آن بهتر آگاه بود.

تحليل ترافيک يک سايت تیلیغاتی نتايج مطلوبي براي وب مسترهاي پايگاه هاي اينترنت ارائه مي کند که منجر به ارتقاي ديد و رويکرد آن ها نسبت به ادامه فعاليت هاي اطلاع رساني الکترونيکي آنان مي گردد. وقتي بتوانيد تحليل درستي از ترافيک صفحات وب سايت تیلیغاتی  خود بکنيد، قطعا مخاطب شناسي شما منطقي تر و رفتار سازماني الکترونيکي مفيدي را در پي خواهيد گرفت. نزديک شدن به هدف و تنظيم مجدد هدف Goal Re-setting از جمله مواردي است که تحليل ترافيک سايت تیلیغاتی براي ما به ارمغان مي آورد و بايد به آن توجه زيادي معطوف داشت. براي اين که چرا بايد يک سايت  تیلیغات اینترنتی را تحليل آماري کنيم، دلايل دهگانه ذيل الذکر ارائه مي شود : 

1-  شناسايي رفتار الکترونيکي کاربران در سايت

2- شناسايي استراتژيهايي که بهتر جواب داده اند

3- تحليل رفتار کنوني براي پي ريزي استراتژيهاي بعدي سايت 

4- شناسايي پر مخاطب ترين بخش هاي سايت

5- آگاهي از روش هاي اتصال به سايت و نرم افزارهاي استفاده شده کاربران براي ورود به سايت

6- از چه کشورهايي بيننده داشته است ؟

7- کدام صفحات سايت بيش تر مورد بازديد قرار گرفته است ؟

8- چه نرم افزار هايي براي ورود به سايت ما از طريق کاربران استفاده شده است ؟

9- چه زمان هايي در روز بيش ترين مراجعه به سايت ما بوده است ؟

10- به طور روزانه، ماهانه و سالانه ف چه تعداد بار سايت ما مورد بازديد قرار گرفته است ؟

نرم افزارهاي رايگان اطلاع از ترافيک سايت

بسياري از سرورهايي که خدمات هاستينگ (اجاره فضاي سايت ) را مي دهند، نرم افزار اطلاع از تعداد بيننده سايت يا کنتور را به شما مي دهند. قبلا يادآوري مي کنيم که براي استفاده از کنتور هاي سايت هاي زير به مطالب زير دقت کنيد :

1-    سورسي را که سايت ارائه دهنده کنتور به شما مي دهد تا در سايت خود قرار دهيد، به درستي در ايندکس سايت قرار دهيد.

2-    مطمئن باشيد که آرم سايت ارائه دهنده کنتور رايگان، در سايت شما نمايش داده مي شود.

3-    احتمالا اين سرويس هاي رايگان بعد از مدتي پولي مي شود. به اين مورد توجه کنيد.

4-    کنتوري که در سايت شما وجود دارد، براي همگان قابل رويت است.

5-    تمام جزئياتي که شما از طريق کنتور سايت مشاهده مي کنيد، براي ديگر کاربران نيز قابل ديدن است.

مشاهده

چراتبلیغات اینترنتی و سایت نیازمندیها؟

۱۳۹۶/۶/۱ مدیرسایت

تبليغات در دنياي رقابتي امروز جزء جدايي ناپذيراز هر كسب و كاري است، به همان اندازه كه به كيفيت كالا يا خدمات تان اهميت مي دهيد بايد به همان اندازه نيز براي تبلغات تان ارزش قائل شويد چرا كه مشتريان از طريق تبليغات با شما و كسب وكارتان تان آشنا مي شوند، ولي نكته مهمتر در تبليغات اين است كه تعداد كساني كه به شما مراجعه خواهند كرد بستگي به نوع تبليغات شما دارد.

امروزه بهترين انتخاب جهت تبليغات بهره گيري از تبليغات اينترنتي است به طوريكه اغلب شركتها و مديران موفق و با كفايت 15 درصد از كل هزينه تبليغات خود را به تبليغات در محيط اينترنت اختصاص مي دهند زيرا اينترنت فرصت هاي جديدي را براي رونق انواع كسب و كارها به وجود آورده و تسهيلاتي را در اختيار صاحبان كالا و ارائه دهندگان خدمات قرار داده تا بتوانند دست آوردهاي خود را در اقصي نقاط جهان معرفي كنند.

تبليغات در محيط اينترنت به روش هاي مختلفي انجام مي شود اما مناسب ترين روش آن بهره گيري از سايت هاي نيازمندي و درج آگهي است،اين قبيل سايت ها كه نیازسرا نيز يكي از آنها است،بستري مناسب براي تبليغات هدفمند و ثمر بخش در محيط اينترنت مي باشند زيرا اغلب سايت هاي نيازمندي امكان درج انواع آگهي حتي به صورت آگهي رايگان را به تمام كاربران خود مي دهند و شما صاحبان كسب و كار و ارائه دهندگان خدمات مي توانيد با ثبت آگهي شركت ،كسب و كار ،كالا،خدمات،املاك و هر آنچه كه نياز به تبليغات آن را داريد، براي شما فراهم آورده اند.

سايت نيازمندي ها تمامي امكاناتي كه شما براي معرفي و تبليغات خود به آن  نياز داريد را براي شما فراهم آورده است  تا ضمن صرفه جويي در وقت و سرمایه تان،باعث رونق كسب و كارتان گردد.

مشاهده

اهداف تبلیغات اینترنتی

۱۳۹۶/۶/۲ مدیرسایت

 

تمام افرادی که قصد راه اندازی و یا توسعه کسب و کار خود را داشته باشند بدون استثنا بخشی از برنامه های کاری خود را با بخش تبلیغات و بازاریابی اینترنتی اختصاص می دهند؛ چرا که لزوم تبلیغات اینترنتی برای موفقیت کسب و کار بر هیچکس پوشیده نیست.

تبلیغات اینترنتی و درج آگهی یکی از روش های تبلیغاتی مقرون به صرفه و موثر می باشد که برای صاحبان کسب و کارهای اینترنتی و غیر اینترنتی مورد استفاده قرار می گیرد.به عبارت دیگر تبلیغات و بازاریابی اینترنتی نیز می تواند یکی از پنل های مهم تبلیغات هر حرفه ای می تواند به شمار بیاید.

تبلیغات اینترنتی و بازاریابی اینترنتی دو مقوله جدا از هم و مرتبط با هم می باشند؛ لذا در این مقاله سعی شده با تفکیک میان این دو گزاره، راهکارهای موثری ارائه شود؛ چرا که آشنایی بهتر با این مفاهیم، کمک شایانی برای برنامه ریزیهای استراتژیک تبلیغات اینترنتی خواهد نمود.

تبلیغات اینترنتی، یک فعالیت استراتژیک است که می تواند یک کسب و کار اینترنتی را به بعضی از اهداف بازاریابی خود برساند؛ پس بازاریابی  (Marketing)هدف نهایی تبلیغات می باشد.بازاریابی اینترنتی را می توان در چهار مقوله کالا یا خدمات، روشهای ارائه خدمات ، قیمت گذاری، تعرفه ها ، تبلیغات و اطلاع رسانی بررسی نمود.

هدف نهایی بازاریابی، تولید کالا یا عرضه خدمتی در بازار کار است که قیمت و کیفیت و مشخصات آن مناسب و مورد قبول مشتریان احتمالی بوده ، نیازهای آشکار و پنهان آنان را برآورده ساخته و برای کسب و کار اینترنتی نیز رضایت مشتری ، شهرت ، سود و فروش بیشتر را به ارمغان بیاورد.

بنابراین اگر در ریشه یابی مشکل یا مسئله یک کسب و کار اینترنتی، مشخص شود که علل عدم استقبال کاربران و یا کاهش بازدهی سیستم ، فقط در نحوه قیمت گذاری یا ارائه یا کیفیت اندک و نامطلوب کالا یا خدمات است فعالیت تبلیغاتی نه تنها حلال مشکل نخواهد بود بلکه افزایش هزینه ها و مشکلات را در پی خواهد داشت.اما در صورتی که ضعف بازدهی کسب و کار ریشه در کم و کیف فعالیت های تبلیغاتی داشته باشد برنامه ریزیهای تبلیغاتی می تواند به رفع این مشکلات کمک کند.

به همین دلیل باید استراتژی ها، اهداف و برنامه ریزی ها را در دو مقوله جداگانه بازاریابی و تبلیغات از یکدیگر تفکیک نمود.

۱-نمونه هایی از اهداف بازاریابی اینترنتی

▪ افزایش فروش

▪ افزایش سود

▪ ورود به بازارهای اینترنتی خارجی

▪ افزایش سهم بازار اینترنتی در بازار اینترنتی داخلی

▪ افزایش سهم بازار در بازارهای اینترنتی خارجی

▪ خارج کردن رقبای ضعیف از عرصه رقابت

▪ کاهش هزینه های متوسط ( هزینه هایی نظیر نیروی انسانی،نفوذ به مناطق مختلف جغرافیایی و …)

▪ تغییر سلیقه مشتریان

▪ کاهش فاصله ارتباطی با مشتریان

▪ فروش مستقیم انواع لوازم خانگی , لوازم الکترونیکی و ….

۲- نمونه هایی از استراتژی های بازاریابی اینترنتی

▪ تنوع و تازگی محصولات و خدمات

▪ افزایش کیفیت

▪ توزیع وسیع کالا و خدمات

▪ قیمت نازل ( و به طور کلی تغییرات قیمتی )

▪ کمپین های تبلیغاتی هدفمند و خلاقانه

▪درج آگهی اینترنتی

و …

۳- نمونه هایی از اهداف تبلیغات اینترنتی

▪ افزایش درجه شناسایی مشتریان

▪ افزایش وفاداری به خدمات سایت

▪ ایجاد تمایل برای استفاده

▪ خدمات کسب و کار

▪ تبدیل نام تجاری به BRAND

▪ کاهش موجودی انبار کالاها

▪ افزایش بازدیدکنندگان ( بهبود رتبه های آماری سایت )

و …

۴- نمونه هایی از استراتژی های تبلیغات اینترنتی

▪ رضایت کامل مصرف کننده و تامین نیازهای او

▪ تمرکز بر مشتریان مرفه و ثروتمند

▪ تمرکز بر کاربران شهرهای بزرگ و کلان شهرها

▪ فشار تبلیغاتی از طریق شبکه های اجتماعی

▪ تمرکز بر تبلیغات ویروسی و کاربر به کاربر

▪ تمرکز بر شیوه های جدید ارائه خدمات ( شناسایی خلاء ها )

و…

۵- نمونه هایی از برنامه های اجرایی در تبلیغات اینترنتی

▪ معرفی مزایا و منافع محصول برای کاربران

▪ معرفی و تاکید برصرفه های اقتصادی محصول

▪ اعلام لیست قیمتها

▪ طولانی کردن زمان گارانتی

▪ برنامه های تشویقی برای استفاده از خدمات ( قرعه کشی و مزایای جانبی )

▪ جلب و جذب مشتریان ناراضی قدیمی

▪ حفظ ارتباط با مشتریان

مشاهده

تاثیرتبلیغات اینترنتی

۱۳۹۶/۶/۶ مدیرسایت

 

    ● تعريف تبليغات اينترنتي

    تبليغات اينترنتي به استفاده از اينترنت به عنوان يک کانال و وسيله ارتباطي براي ارسال تبليغات در محيط وب اشاره دارد . در تعريفي ديگر، تبليغات اينترنتي را اينگونه تعريف نموده اند: نمايش دادن نامها وعلائم تجاري، شعارها و تصاوير تبليغاتي در سايتهاي (پايگاههاي) پربيننده اينترنت، به نحوي که به تحقق اهداف تبليغات کمک نمايد

    ● تاريخچه تبليغات اينترنتي

    تبليغات اينترنتي براي اولين بار و بصورت بنر در ۲۷ اکتبر سال ۱۹۹۴ و در سايت هات واير۳ نمايش داده شد. زماني که هات واير متوجه شد که براي تبليغات مي بايست فضاي محدودي را در نظر گرفت، بنرهاي تبليغاتي بوجود آمدند.

    در آن زمان ۱۴ طراح تبليغاتي مبلغي معادل000 ۳۰ دلار براي نمايش ۱۲ هفته اي تبليغات خود پرداختند (کاي و مداف ۱۹۹۹). در سال ۱۹۹۵ وب بعنوان رسانه اي عمومي پذيرفته شد. شرکت سان ميکروسيستم۴ در اين سال زبان جاوا را به عموم عرضه کرد. در سال ۱۹۹۶ الدزموبيل۵ اولين اتاق گفتگوي تجاري را راه اندازي نمود.

    ● روند تبليغات اينترنتي در دنيا

    تبليغات اينترنتي از زمان پيدايش (سال ۱۹۹۴) شاهد رشد بسيار زيادي بوده است. بطوري که حجم درآمد تبليغات اينترنتي از رقم ۲۶۷ ميليون دلار در سال ۱۹۹۶ به رقم ۱۳۰۸۷ ميليون دلار در سال ۲۰۰۷ رسيده است. ولي در بين سالهاي ۲۰۰۱ و ۲۰۰۲ اين صنعت شاهد رشد منفي بوده است. روند رشد در سال ۲۰۰۳ تغيير جهت داده و دوباره شاهد رشد مثبتي در اين صنعت مي باشيم.

 

    ▪ ابعاد تبليغات اينترنتي

    تبليغات اينترنتي ابعاد مختلفي را شامل مي شود که در زير بطور اجمالي به آنها اشاره مي شود :    ▪ مدلهاي کسب وکار

    مدل کسب و کار به يک ايده تجاري و برنامه استراتژيک در مورد نحوه به دست آوردن پول براي يک کسب و کار اشاره دارد. تبليغ اينترنتي موثر مي بايست داراي مدل کسب و کار مناسبي باشد که موجب موفقيت آن کسب و کار شود. از جمله مدلهاي کسب و کار تبليغات اينترنتي مي توان به موارد زير اشاره کرد:

    ▪ مدل کسب و کار مبتني بر محتوا

    براساس اين مدل از کسب و کار، ناشران اينترنتي مي بايست با ارائه محتواي ارزشمند و مهم براي مخاطبين خود، ترافيک سايت خود را افزايش دهند. تلاش اصلي مديران سايتها در اين مدل مي بايست معطوف به فراهم آوردن مطالب جالب براي افزايش ترافيک سايت شود.

    مدل مبتني بر ارائه خدمات متنوع اينترنتي

    در اين روش ناشران اينترنتي خدمات متنوعي را براي مخاطبين فراهم مي آورند که از آن جمله مي توان به فراهم آوردن امکان استفاده از پست الکترونيک، اتاقهاي گفتگو۶ و يا پيغام رسان ها۷ اشاره کرد. در اين روش ميزان موفقيت سايت به کيفيت خدمات ارائه شده بستگي دارد چرا که تعداد استفاده کنندگان از اين خدمات با ميزان کسب درآمد تبليغاتي اين شرکتها رابطه مستقيم دارد. از سايتهاي معروف در اين زمينه مي توان به AOL اشاره نمود.

    ▪ مدل مبتني بر فراهم آوردن امکان جستجوي سايتهاي مختلف

سايتهاي مبتني بر اين مدل با فراهم آوردن امکان جستجو در ميان سايتهاي گوناگون و طبقه بندي آن سايتها براساس محتوا، خدماتي را به کساني که در جستجوي موضوع يا مطلب خاصي مي باشند ارائه مي نمايند. از زمره سايتهاي بسيار معروف در اين گروه مي توان ياهو۸ را نام برد.

    ▪ مدل مبتني بر ارائه خدمات تبليغاتي

    شرکتهاي اين گروه به کساني که مايل هستند در اينترنت تبليغ نمايند، خدماتي را ارائه مي دهند. اين خدمات شامل طراحي تبليغ و کمک به يافتن مکان مناسب جهت نمايش تبليغ مي باشد. بسياري از اين شرکتها حتي خدمات ردگيري۹ تبليغات و نيز اندازه گيري هاي مربوط به اثر بخشي آن تبليغات را نيز انجام مي دهند. از جمله مي توان برنامه نبض الکترونيک را نام برد.

    ▪ مدل مبتني بر شبکه تبليغاتي

    شرکتهاي اين گروه فضاهاي ناشران اينترنتي را در معرض خريد تبليغ دهندگان قرار مي دهند و پس از خريد يا اجاره آن فضاها از سوي تبليغ دهندگان، درصدي را بعنوان حق العمل دريافت مي نمايند. ادآتلت۱۱ از جمله اين شرکتها مي باشد.

    ● اشکال تبليغات اينترنتي (تکنولوژي تبليغات)

    اشکال مختلف تبليغات به شکل هاي گوناگوني که تبليغ دهندگان براي نشان دادن تبليغ خود در اينترنت از آنها استفاده مي نمايند، اشاره دارد. مانند بنرها، بنرهاي داراي غناي رسانه اي۱۲، نامه هاي تجاري و تبليغات مبتني بر بازي۱۳. تبليغات بنري با وجود حجم کم ، وسيله اي کارآمد براي تحقق اهداف چند منظوره اند ، زيرا:

    بنرها در حقيقت بخشي از پيام هاي تبليغاتي شرکت ها/وب سايت ها هستند.

    اين شيوه تبليغ ، اسم، نشانه (logo) و توليدات شرکت ها را با روش هاي گوناگون و متنوعي به نمايش مي گذارد.

 

    بنرها، ابزاري براي افزايش ميانگين کليک ها به شمار مي آيند. با کم ترين جزئيات، مشتري را به کليک ترغيب مي کنند. در صورت استفاده از برنامه هاي بازاريابي زنجيره اي، اين روش کليدي براي دنبال کردن مکانيزم اين برنامه هاست.[۱]

    ● تبليغات مبتني بر بازي

    از گذشته دور، سرگرمي يکي از شيوه هاي مورد استفاده در تبليغات بوده است. بر اين اساس بازي هاي اينترنتي مي توانند فرصت مناسبي را براي تبليغات فراهم آورند. ارائه دهندگان تبليغات مبتني بر بازي، فروشندگان بازي هاي اينترنتي هستند. اين نوع از تبليغات براي افراديکه در حال بازي هستند به دو صورت ارسال مي شوند. در روش اول که بسيار متداول است، تصاوير تبليغاتي، جايگزين تصاوير بازي اينترنتي مي شود. در نتيجه افراديکه در حال بازي هستند، به شکل مجازي تحت تاثير تبليغ مورد نظر قرار مي گيرند. در روش ديگر کل بازي به قسمت هاي مختلفي تقسيم مي شود و افراديکه در حال بازي هستند مي بايست قبل از رفتن به مراحل بعدي بازي، تبليغ خاصي را ببينند و يا تعاملاتي را انجام دهند. در اين روش تبليغ دهندگان پاسخ هاي تعاملي بيشتري را دريافت مي نمايند چراکه افراديکه در حال بازي هستند، مايل به ادامه بازي خود خواهند بود.

    از آنجائيکه تبليغات مبتني بر بازي معمولاً از تکنولوژي چند رسانه اي استفاده مي کنند، هزينه بيشتري براي ايجاد و اجراي آنها صرف مي شود. عليرغم اينکه اين نوع تبليغات در جلب توجه بينندگان بسيار موفق هستند، ولي مخاطبان آن تنها به افرادي که بازي را انجام مي دهند محدود مي شوند. محدوديت ديگر اين نوع از تبليغات ناخرسندي برخي از افراد از تبليغات حين بازي است.

    ● تبليغات مبتني بر پست الکترونيک

    نامه همواره يکي از ابزارهاي بازاريابي و تبليغات بوده است. با افزايش روزافزون استفاده از پست الکترونيک اين ابزار به شيوه اثربخشي براي تبليغات اينترنتي تبديل شده است. تبليغات از طريق پست الکترونيک ابزاري مقرون به صرفه است که از نرخ پاسخگويي بالايي نيز برخوردار است. همچنين اين ابزار موجب وفاداري مشتريان و نيز موجب تقويت نام تجاري مي شود ضمن اينکه در جذب و نگهداري مشتريان نيز ابزار بسيار کارآمدي است.

 

    انواع مختلفي از تبليغات مبتني بر پست الکترونيک وجود دارد. يک نوع از تبليغات مبتني بر پست الکترونيک خبرنامه هاي۱۸ اينترنتي هستند که توسط شرکت و يا نماينده فروش شرکت تهيه شده و براي گروه خاصي که علايق مشترکي در مورد کالا و خدمات دارند ارسال مي شوند و خدماتي را به مشتريان ارائه مي کنند. ارسال خبرنامه ها در بسياري از موارد با کسب اجازه از مشتريان و بصورت ادواري صورت مي گيرد. نوع دوم، گروه هاي گفتگو۱۹ هستند، که در ميان جمعي با علايق مشترک ايجاد مي شوند. در اين نوع از تبليغات پيام الکترونيکي که براي اعضا فرستاده مي شود، گفتگويي را در مورد موضوعي خاص ميان آنها ايجاد مي کند.

    بسياري از گروهاي گفتگوي موفق، يک هماهنگ کننده۲۰ دارند، که تصميم مي گيرد چه پيام هايي براي اعضا ارسال شود. نوع سوم شامل يک کانال بازاريابي است که افراد در آن عضو شده و براساس علايق اعضاء، پيام هاي تبليغاتي براي آنها فرستاده مي شود. هر کانال بر روي اخبار گروه مشخصي از کالاها و خدمات متمرکز مي شود. ضمناً اطلاعات هر کانال هر چند مدت يکبار به روز مي شود.

    از آنجائي که به راحتي مي توان نامه هاي الکترونيک تجاري را ايجاد و از طريق اينترنت ارسال نمود، ابراز ارزان و نيز اثر بخشي براي تبليغات به شمار مي آيد. تحليل عملکرد اين نوع تبليغات نيز به راحتي قابل انجام است. با اين وجود تبليغات مبتني بر پست الکترونيک با محدوديتهايي نيز مواجه است. اولين مشکل اين است که کاربران اينترنت غالباً تعداد زيادي نامه الکترونيکي حاوي تبليغات دريافت مي کنند که اين امر مي تواند باعث ايجاد تاثيرات منفي در آنها شود، در نتيجه عموماً نامه ها بدون آنکه مطالعه شوند، حذف مي شوند. مشکل ديگر اين است که تمامي سرورهاي پست الکترونيک فرمت HTML را ندارند لذا رديابي نامه ها از طريق نرخ کليک در آنها دشوار است.

    ● تبليغات ناخواسته

 

    تبليغات ناخواسته که شامل Pop up و Pop under مي شود يکي از اشکال بحث انگيز تبليغات اينترنتي به حساب مي آيد. اين نوع از تبليغات به صورت ناخواسته دريافت مي شود و مخاطبان را در معرض يک نمايش اجباري قرار مي دهد. آگهي هاي تلويزيوني را مي توان نمونه اي از تبليغات اجباري به حساب آورد چرا که اين آگهي ها معمولاً برنامه هايي را که مخاطبان در حال تماشا هستند، قطع مي کنند و آنها را وادار به تماشاي آگهي مي کنند. در مقابل، تبليغات روزنامه اي نمونه اي از تبليغات اختياري محسوب مي شوند زيرا خوانندگان مي توانند هر قسمت از روزنامه را که مايلند بخوانند و يا از آن بگذرند. اينترنت توانايي نمايش به هر دو صورت اختياري و اجباري را داراست. بنرهاي تبليغاتي مانند تبليغات روزنامه اي به طور معمول بصورت اختياري ديده مي شوند، هرچند که گاهي به دليل اينکه تقريباً در تمام صفحات وب ارائه شده اند مورد اعتراض قرار مي گيرند استفاده برخي از کاربران اينترنت از نرم افزارهاي مسدود کننده نمايش بنرها گواه اين امر مي باشد. از آنجا که تبليغات ناخواسته غالباً به صورت اجباري نمايش داده مي شوند، پاسخ هاي منفي مانند احساس رنجش و احتراز از تبليغ را در بر خواهند داشت.

    در سالهاي اخير به دليل افزايش مقاومت کاربران اينترنت، کاهش مقبوليت اين نوع از تبليغات و گسترش استفاده از مسدودکنندهاي تبليغاتي بکارگيري تبليغات ناخواسته کاهش يافته است. هر چند که پيش بيني مي شود در آينده نزديک براي حضور پررتگ تر اين مهمانان ناخوانده، روشهاي خلاقانه تري مورد استفاده قرار گيرد.

    ● تبليغات مبتني بر حامي گري

    حامي گري به فعاليتي گفته مي شود که در آن يک شرکت از يک رويداد، واقعه يا فعاليت خاص حمايت مي کند و در مقابل، لوگو يا نام تجاري خود را در آن رويداد يا فعاليت معرفي مي کند. هدف از اين کار استفاده ار ارتباط ايجاد شده مابين لوگو يا نام تجاري شرکت و رويداد مربوطه است. همان طور که در حامي گري سنتي، شرکت حامي از ارتباط ايجاد شده با رويدادي خاص منتفع مي شود، در حامي گري اينترنتي نيز شرکت حامي از توجه کاربران به يک سايت يا موضوع مطرح شده در اينترنت سود مي برد.دلالي بازديد مدل کسب و کار مبتني بر حامي گري اينترنتي مي باشد. به عنوان مثال در سال ۱۹۹۹ حدود نيمي از تبليغات اينترنتي شرکتهاي دارويي به حمايت از وب گاه هاي بهداشتي اختصاص يافته بود. تحقيقات انجام شده دلالت بر اثربخشي اين نوع از تبليغات دارد. نکته قابل توجه در اين نوع از تبليغات، انتخاب رويداد، واقعه يا فعاليتي مناسب جهت کسب بهترين نتيجه است.

    ● فرايندهاي طراحي

    فرايندهاي مهندسي دقيق و مناسب براي ايجاد يک راه حل کارا براي تبليغات اينترنتي مؤثر ضروري مي باشند چرا که مبنايي را جهت جريان داده هاي کاري و فعاليت براي ناشران، تبليغ دهندگان و همين طور شرکتهاي تبليغاتي فراهم مي آورند.

    ● زيرساختهاي سيستم

    زيرساختهاي سيستمي يکي از بخش هاي ضروري تبليغات اينترنتي مي باشند. مانند زيرساختهاي شبکه اي که سيستمهاي فرعي را به هم ارتباط مي دهند.

    ● تکنولوژي نرم افزاري و سخت افزاري

    تکنولوژيهاي پيشرفته نقش مهمي را در توسعه تبليغات اينترنتي ايفا مي کنند. تکنولوژي هاي مورد استفاده در اين زمينه شامل تکنولوژي ارائه اينترنتي (مانند SVG و Flash)، تکنولوژي ارباب رجوع۲۲ (از قبيل HTML Java و JavaScript)، تکنولوژي واسطه۲۳ (از قبيل Java و J۲E)، و پروتوکل هاي ارتباطي مي شوند.

    روش ها

    روشها و تکنيکهاي گوناگوني جهت اجراي تبليغات اینترنتی به شکل مؤثر به وجود آمده اند که از آن جمله مي توان روشهاي زير را نام برد:

    ▪ روشهاي هدف گيري مشتريان و تعامل با آنها

    ▪ روشهاي ارائه تبليغات

    ▪ معامله فضاهاي تبليغاتي و روشهاي پرداخت

    ▪ ردگيري تبليغات

    ▪ ارزيابي عملکرد تبليغات

    ● مزيت هاي کسب و کار تبليغات اينترنتي

    تبليغ در اينترنت مزيتهاي زيادي نسبت به تبليغات سنتي دارد که از آن ميان مي توان موارد زير را نام برد:

    ▪ ايجاد ارتباط دوطرفه: تبليغات اينترنتي يک ارتباط دوطرفه بين تبليغ کننده و مخاطب ايجاد مي کند. مخاطبان نه تنها تبليغات را دريافت مي کنند بلکه قادرند بازخورد بدهند و سئوالات خود را در مورد محصولات با تبليغ کنندگان مطرح کنند.

    ايجاد يک پيوند مستقيم۲۴ به ليست محصولات: تبليغات اينترنتي با يک پيوند مستقيم، دسترسي به اطلاعات محصولات مرتبط را براي مخاطبان فراهم مي سازد. اين قابليت غالباً منجر به مبادله محصولات و افزايش تعاملات تجاري مي شود.

    ▪ توانايي هدفگيري ايستا و پوياي مشتريان: در تبليغات اينترنتي از روشهاي متنوعي براي هدفگيري مشتريان به منظور انتخاب، ارائه و نمايش تبليغات بصورت ايستا يا پويا استفاده مي شود. اين روشها ممکن است بر اساس محتواي صفحه، اطلاعات شخصي و مبادله پوياي اطلاعات باشند.

    دسترسي جهاني و شبانه روزي: تبليغات اينترنتي داراي دسترسي جهاني است و در تمام روزهاي سال و تمام ساعت روز در دسترس مي باشد که اين موجب افزايش قابليت مشاهده و گسترش بازار آن مي شود.

    ارسال، نگهداري و به روز رساني آسان: تبليغات اينترنتي داراي ويژگي نمايش، نگهداري و بروز رساني آسان است که اين به دليل ماهيت ديجيتالي آن مي باشد. کاهش فرايند تهيه و اجراي تبليغات از جمله نتايج اين ويژگي تلقي مي شود.

    ▪ قابليت اندازه گيري و ردگيري بالا: تبليغات اينترنتي به دليل ماهيت ديجيتالي، از قابليت ردگيري و اندازه گيري بالايي برخوردار است. از روشهاي گوناگوني براي ردگيري، ارزيابي عملکرد و سنجش اثربخشي تبليغات اينترنتي استفاده مي شود.

    ▪ طراحي پيام آگهي: به دليل قابليت هدف قرار دادن دقيق و مشخص مخاطبان، مي توان پيامها را براي جذب نيازها و خواسته هاي معين مخاطبان، طراحي کرد. هنگامي که ما دقيقاً مخاطبان را شناسايي مي کنيم اطلاعات بهتري در خصوص نيازها و خواسته هاي آنها به دست مي آيد. از اين رو پيام آگهي ما بسيار جذاب تر خواهد بود.

    ▪ قابليت فروش: در اين نوع از تبليغات پس از نمايش آگهي مي توان بلافاصله فروش را نيز انجام داد.

    ● محدوديت هاي کسب و کار تبليغات اينترنتي

    مشخصات و ويژگيهاي مخاطبان: اکثر کاربران اينترنت به محصولات و تکنولوژي مربوط به رايانه علاقه مند هستند و از اين رو اکثر تبليغات شبکه براي محصولات مرتبط با رايانه است. تنها ۱۴ درصد تبليغات براي ساير محصولات مصرفي و کمتر از ۱۰ درصد آن براي اتوموبيل، مسافرت و خدمات مالي است.

    ▪ محدوديت مخاطبين: غالب کاربران اينترنت در گروه سني خاصي قرار دارند که اين امر موجب کاهش مخاطبين اين نوع از تبليغات مي شود.

    ▪ ازدحام۲۵: با زياد شدن تعداد آگهي هاي تبليغاتي احتمال مورد توجه قرار گرفتن آگهي ها به شدت کاهش مي يابد.

    فقدان کنترل هاي لازم در مورد محتواي تبليغات اينترنتي: يکي از محدوديتهاي تبليغات اينترنتي فقدان کنترل هاي لازم مي باشد. مرکز آموزشي ارتباطات رسانه اي آمريکا، اينترنت را شبکه فريب ناميده است چرا که برخي از تبليغ کنندگان با هدف قرار دادن کودکان با پيامهاي تبليغاتي زيرکانه، سعي در فريب آنان دارند (محمديان ۱۳۷۹).

    ● اهميت تبليغات اينترنتي

    تبليغات اينترنتي به استفاده از اينترنت به عنوان يک کانال و وسيله ارتباطي براي ارسال تبليغات در محيط وب اشاره دارد. در تعريفي ديگر، تبليغات اينترنتي را اينگونه تعريف نموده اند: نمايش دادن نامها و علائم تجاري، شعارها و تصاوير تبليغاتي در سايتها (پايگاهها)ي پربيننده اينترنت، به نحوي که به تحقق اهداف تبليغات کمک نمايد.

    ● شکل گيري تبليغات اينترنتي

    با شروع فعاليت هاي تجاري در اينترنت، تبليغات اينترنتي نيز پا به عرصه گذاشت. به نظر مي رسد اولين شيوه براي تبليغ استفاده از پست الکترونيک بوده باشد. اما با اضافه شدن فناوري وب به اينترنت، تبليغات اينترنتي به شکل امروزي آن آغاز گرديد. در سال ۱۹۹۴ اولين بنر تبليغاتي – که امروزه معمول ترين و مشهورترين مدل تبليغ در اينترنت است – در پايگاه اينترنت "هات واير" به کار گرفته شد. از اين سال به بعد بود که تبليغات اينترنتي به عنوان تکنيکي موثر و کارا براي تبليغات مورد توجه بازاريابان قرار گرفت. به مرور زمان انواع جديدي از مدلهاي تبليغات در اينترنت شکل گرفتند و ميزان هزينه هاي تبليغاتي به طور مداوم افزايش پيدا کرد. به طوري که از ميزان ۵۵ ميليون دلار در سال ۱۹۹۵ به ۲۷۰ ميليون دلار در سال ۱۹۹۶، ۹۴۰ ميليون دلار در سال ۱۹۹۷، ۲ ميليارد دلار در سال ۱۹۹۸ و ۵ ميليارد دلار در سال ۱۹۹۹ رسيد. همچنين بر اساس آمار منتشره در موسسه تبليغات تعاملي که يکي از معروفترين و معتبرترين موسسات در زمينه ارائه آمار و اطلاعات اينترنتي است ميزان هزينه هاي تبليغات اينترنتي در سالهاي ۲۰۰۰، ۲۰۰۱، ۲۰۰۲ و ۲۰۰۳ به ترتيب برابر با ۰۸۷/۸، ۱۳۴/۷، ۰۱۰/۶ و ۲۶۷/۷ ميليارد دلار بوده است.

    ● اهميت تبليغات اينترنتي

    در مقايسه با تبليغات سـنتي، تبلـيغ در اينترنت از مزيت هاي قابل ملاحظه اي برخوردار است از آن جمله مي توان به ايجاد ارتباط دو طرفه با مخاطب، ايجاد يک پيوند مستقيم به ليست محصولات، توانايي هدفگيري ايستا و پوياي مشتريان، دسترسي جهاني و شبانه روزي، ارسال و نگهداري و به روز رساني آسان، قابليت اندازه گيري و ردگيري بالا، طراحي پيام آگهي و قابليت فروش اشاره کرد. بعلاوه هزينه تبليغ در اينترنت نيز به مراتب کمتر از رسانه هاي ديگر مي باشد.

    شرکت هاي تجاري اگر بخواهند در عرصه فعاليت باقي بمانند و موقعيت خود را در بازار پررقابت امروز حفظ کنند چاره اي جز به کارگيري اين نوع از تبليغات نخواهند داشت. اين امر درمورد شرکتهايي که بخواهند در سطح جهاني فعاليت کنند مصداق بارزتري خواهد داشت. تبليغات اينترنتي داراي اشکال مختلفي است که هر شکل آن داراي ويژگي هاي خاص خود است. با توجه به هدف تبليغات، نوع محصول، ويژگي هاي مخاطبان، بايد شکل متناسب تبليغات اينترنتي انتخاب شود(گلچين،۱۳۸۵(

    مدل هاي تجاري (کسب و کار) در تبليغات اينترنتي

    تعريف مدل کسب و کار (Business model):

    مدل کسب و کار (يا مدل تجاري) به يک ايده تجاري و برنامه استراتژيک در مورد نحوه به دست آوردن پول براي يک کسب و کار اشاره دارد. تبليغ اينترنتي موثر مي بايست داراي مدل تجاري مناسبي باشد که موجب موفقيت آن کسب و کار شود.

    از جمله مدلهاي تجاري تبليغات اينترنتي مي توان به موارد زير اشاره کرد:

    مدل کسب و کار مبتني بر محتوا:

    براساس اين مدل از کسب و کار، ناشران اينترنتي مي بايست با ارائه محتواي ارزشمند و مهم براي مخاطبين خود، ترافيک سايت خود را افزايش دهند. تلاش اصلي مديران سايتها در اين مدل مي بايست، معطوف به فراهم آوردن مطالب جالب، جهت افزايش ترافيک سايت شود.

    مدل مبتني بر ارائه خدمات متنوع اينترنتي:

    در اين روش ناشران اينترنتي خدمات متنوعي را براي مخاطبين فراهم مي آورند، که از آن جمله مي توان به فراهم آوردن امکان استفاده از پست الکترونيک (email)، اتاقهاي گفتگو (Chat Room) و يا پيغام رسان ها (Messenger) اشاره کرد. در اين روش ميزان موفقيت سايت به کيفيت خدمات ارائه شده بستگي دارد چرا که تعداد استفاده کنندگان از اين خدمات با ميزان کسب درآمد تبليغاتي اين شرکتها رابطه مستقيم دارد. از سايتهاي معروف در اين زمينه مي توان به AOL اشاره نمود(حسني،۱۳۸۵).

    مدل مبتني بر فراهم آوردن امکان جستجوي سايتهاي مختلف:

    سايتهاي مبتني بر اين مدل با فراهم آوردن امکان جستجو در ميان سايتهاي گوناگون و طبقه بندي آن سايتها بر اساس محتوا، خدماتي را به کساني که در جستجوي موضوع يا مطلب خاصي مي باشند ارائه مي نمايند. از زمره سايتهاي بسيار معروف در اين گروه مي توان "Yahoo" را نام برد.

    مدل مبتني بر ارائه خدمات تبليغاتي:

    شرکتهاي اين گروه به کساني که مايل هستند در اينترنت تبليغ نمايند، خدماتي را ارائه مي دهند. اين خدمات شامل طراحي تبليغ و کمک به يافتن مکان مناسب جهت نمايش تبليغ مي باشد. بسياري از اين شرکتها حتي خدمات ردگيري تبليغات و نيز اندازه گيري هاي مربوط به اثر بخشي آن تبليغات را نيز انجام مي دهند. از جمله شرکتهاي اين گروه مي توان از "Doubleclick" نام برد.

    مدل مبتني بر شبکه تبليغاتي:

    شرکتهاي اين گروه فضاهاي ناشران اينترنتي را در معرض خريد تبليغ دهندگان قرار مي دهند و پس از خريد يا اجاره آن فضاها از سوي تبليغ دهندگان، درصدي را بعنوان حق العمل دريافت مي نمايند " Adoutlet " از جمله اين شرکتها مي باشد.

    تبليغات بنري (Banner Advertising)

    پر استفاده ترين شکل تبليغات اينترنتي، بنرها به شمار مي آيند. استفاده از ابزار و روش هاي نوين، افزون بر افزايش تأثير اين شکل از تبليغات، انقلابي در اين نوع تبليغ ايجاد کرده است. تبليغات بنري نقش بسزايي در افزايش قابليت هاي تصويري نام ها و علائم تجاري دارند. مطابق گزارش تبليغاتي فورستر، در شرايط يکسان، تبليغات آنلاين تأثير زيادي در مشهور شدن نام تجاري شرکت ها دارند. (تقريباْ حدود ۶۰ درصد)

    افرادي که ابزارهاي تبيغاتي سنتي را براي محصولات خود مناسب نمي دانند، مي توانند از تبليغات بنري براي گسترش نام شرکت خود بيش ترين بهره را ببرند. کليد موفقيت افرادي که فعاليت هايشان ارتباط تنگاتنگي با شبکه اينترنت دارد، گنجاندن بنرها در وب سايتهايي است که به نحوي با موضوع تبليغ آنها مرتبط هستند. ديدن تبليغات بنري يک شرکت از سوي مشتريان، چه با کليک بر روي آنها همراه باشد و چه نباشد، در معروف کردن نام شرکت با هزينه اي اندک، نقشي باور نکردني دارد.

    بطور کلي بنرها به دو شکل ثابت و متحرک طراحي مي شوند. بنرها بدليل هزينه کم در طراحي و پست از متداول ترين اشکال تبليغات اينترنتي به شمار مي آيند.

    بنرهاي ثابت:

    بنر ثابت به بنري اطلاق مي شود که تبليغ را بصورت يک تصوير و در اندازه اي ثابت ارائه مي کند. از آنجاکه بنرها در بسياري از سايت ها نمايش داده مي شوند، نرخ رويت بالايي دارند ولي نرخ کليک در آنها پائين است.

    بنرهاي انيميشن دار (بنرهاي پويا):

    در حقيقت بنرهاي ثابتي هستند که از فن آوري انيميشن در طراحي و ساخت آنها استفاده شده است. اين نوع بنرها بدليل برخورداري از انيميشن نسبت به بنرهاي ثابت غالباً نرخ کليک بالاتري دارند. بنرهاي ثابت و انيميشن دار هر دو ابزاري هاي مناسبي براي معرفي نام تجاري مي باشند.

    بنرهاي تعاملي:

    شکل ديگري از بنرها، بنرهاي تعاملي هستند. در اين نوع بنرها که به تازگي بسيار مشهور شده اند، براي کاربران اين امکان فراهم است که ارتباط دو طرفه اي را با تبليغ کنندگان برقرار نمايند. به عنوان مثال گزينه هايي به منظور ورود اطلاعات براي کاربران در نظر گرفته شده و به تناسب اطلاعاتي که کاربران وارد مي کنند، پاسخ هايي به آنها داده مي شود. از بنرهاي تعاملي غالباً در خريدها و ثبت نام هاي اينترنتي و مواردي از اين قبيل استفــاده مــي شــود. در اغــلب موارد بــنرهاي تعاملــي با اسـتفاده از HTML ,Java Script ,Java Applet ساخته مي شوند. امروزه بنرها از اشکال، اندازه ها و روش هاي ارائه استانداري برخوردار هستند(حسني،۱۳۸۴(

    تبليغات اينترنتي در ايران، راهبردها و راهکارها

    در ايران اينترنت از سال ۱۳۷۶ بطور نسبتاً فراگير به کار گرفته شده است و تعداد کاربران آن بطور فزاينده اي در طول ساليان اخير افزايش يافته است. با وجود اينکه تعداد سايتهاي فارسي از رشد بسياري برخوردار بوده است اما همچنان تعداد تبليغات اينترنتي اين سايتها بسيار کم و ناچيز مي باشد. اين موضوع باعث شده مشکلات مالي فراواني براي سايتها بوجود آيد چراکه يکي از مهترين منابع درآمد سايتها در دنيا، درآمدهاي ناشي از تبليغات مي باشد. مشکلات مالي سايتهاي ايراني، بسياري از آنها را پس از مدتي به تعطيلي مي کشاند و اين به معناي از دست رفتن فرصتهاي شغلي براي عده اي مي باشد. نکته قابل توجه ديگر اين است که بازار تبليغات اينترنتي سايتها فقط محدود به يک کشور و يا يک منطقه خاص نمي باشد اين به معناي دسترسي به بازاري بسيار گسترده است که متاسفانه به دليل عدم استفاده مناسب سهم سايتهاي ايراني از حجم درآمد ناشي از فعليتهاي تبليغاتي بسيار اندک است.

    عوامل بسياري دست به دست هم داده اند تا تبليغات اينترنتي در ايران نسبت به ميزان توجهي که جامعه به اين رسانه مي کند بسيار کمتر باشد. يکي از مهترين اين عوامل نداشتن مدل کسب و کار است. اصولاً سايتهاي ايراني با ديد تجاري ايجاد نمي شوند و در نتيجه براي آنها مدل کسب و کار مشخصي تعريف نمي شود. اين سايتها عموماً جنبه شخصي داشته و يا تنها معرفي و اطلاع رساني را در دستور کار خود قرار داده اند. بديهي است آمار بازديدکنندگان چنين سايتهايي رقم قابل توجهي نخواهد بود، لذا جذب تبليغ براي اين سايتها، کاري بسيار مشکل و گاه محال مي باشد. در واقع يکي از پيش نياز هاي گرفتن تبليغ در هر رسانه اي، داشتن تعداد قابل قبولي مخاطب در آن رسانه مي باشد در نتيجه زماني که رسانه اي مخاطب قابل توجهي نداشته باشد، نمي تواند انتظار جذب تبليغات زيادي را داشته باشد از طرفي تعداد مخاطب در هر رسانه اي به نحوه انتخاب و عملکرد مدل کسب و کار آن بستگي دارد. بطور مثال چنانچه سايتي مدل کسب و کار مبتي بر محتوا را انتخاب نمايد، مي بايست تمامي سعي خود را در جهت شناسايي محتواي با ارزش و مهم براي مخاطبين خود نموده، از اين طريق ترافيک سايت خود را افزايش دهد. در حقيقت توانمندي هر ناشر اينترنتي در جذب و نگهداري مخاطبين خود منجر به ايجاد فرصتهايي براي جذب تبليغات اينترنتي مي شود

    به طور کلي در هر فعاليت تبليغي دو هدف عمده مي تواند دنبال شود، اول اينکه هر تبليغي با هدف ايجاد ارتباط و رساندن پيامي انجام م شود دوم اينکه هدف از انجام تبليغ فروش محصول باشد. اما يکي از وجوه مميزه تبليغات اينترنتي با تبليغات سنتي در اين است که امکان فروش محصول و يا خدمت را بلافاصله پس از تبليغ و يا گاهي در حين نمايش تبليغ فراهم مي آورد. و در واقع اين امر امتيازي را براي اين نوع از تبليغات فراهم مي آورد. ولي نکته در اينجا است که در ايران بدليل فراهم نبودن زيرساختهاي تجارت الکترونيک و فقدان مکانيزم ها و قوانين لازم، مخاطبين امکان خريداري کالا و خدمتي را که تبليغ آن را بصورت اينترنتي مي بينند، ندارند.

    و اين به معناي از دست رفتن يکي از مهترين مزيتهاي تبليغات اينترنتي مي باشد زيرا چنانچه هدف از تبليغ فقط اطلاع رساني و ايجاد ارتباط باشد، بدليل همه گير نشدن اينترنت در کشور، رسانه هاي ديگري چون تلويزيون، راديو و روزنامه ها قطعاً تاثيرگذاري بيشتري خواهند داشت. نتيجه اينکه در چنين فضايي اينترنت بعنوان يک رسانه شانس خود را براي جذب تبليغات بيشتر از دست مي دهد .

    از سوي ديگر در ايران تبليغات اينترنتي هنوز در سبد (پورتفوليوي) شرکتهاي تبليغاتي که در بسياري از موارد بعنوان مشاور تبليغ دهندگان، خدماتي را به آنها عرضه مي نمايند جايگاه مناسبي پيدا نکرده است. چرا که بدليل هزينه هاي کم تبليغ در اينترنت ، کارمزد شرکتهاي تبليغاتي نيز در صورت دادن تبليغي در اينترنت بسيار کم مي باشد. از طرف ديگر عدم آشنايي اين شرکتها با مکانيزم هاي تبليغات اينترنتي از جمله مکانيزم هايي جهت سنجش و اندازه گيري اثر بخشي تبليغات اينترنتي ، باعث شده است که اين شرکتها تمايل کمتري به دادن تبليغ در اينترنت داشته باشند. چراکه وجود مکانيزم هاي اندازه گيري اثربخشي تبليغات در اينترنت يکي از مزيتهاي اين تبليغات مي باشند و در صورتيکه امکان استفاده از مزيتهاي تبليغ در اينترنت در کشور فراهم نباشد، به تبع تبليغ دهندگان نيز تمايلي براي ارائه تبليغ در اينترنت نخواهند داشت.

    نتيجه گيري

    در مقايسه با تبليغات سـنتي، تبلـيغ در اينترنت از مزيت هاي قابل ملاحظه اي برخوردار است از آن جمله مي توان به ايجاد ارتباط دو طرفه با مخاطب، ايجاد يک پيوند مستقيم به ليست محصولات، توانايي هدفگيري ايستا و پوياي مشتريان، دسترسي جهاني و شبانه روزي، ارسال و نگهداري و بروز رساني آسان، قابليت اندازه گيري و ردگيري بالا، طراحي پيام آگهي و قابليت فروش اشاره کرد. بعلاوه هزينه تبليغ در اينترنت نيز به مراتب کمتر از رسانه هاي ديگر مي باشد. شرکتهاي تجاري اگر بخواهند در عرصه فعاليت باقي بمانند و موقعيت خود را در بازار پررقابت امروز حفظ کنند چاره اي جز به کارگيري اين نوع از تبليغات نخواهند داشت. اين امر درمورد شرکتهايي که بخواهند در سطح جهاني فعاليت کنند مصداق بارزتري خواهد داشت. تبليغات اينترنتي داراي اشکال مختلفي است که هر شکل آن داراي ويژگي هاي خاص خود است. با توجه به هدف تبليغات، نوع محصول، ويژگي هاي مخاطبان، بايد شکل متناسب انتخاب شود.

 

مشاهده

افزایش بهره وری تبلیغات اینترنتی به کمک روانشناسی

۱۳۹۶/۶/۷ مدیرسایت

 

احتمالا تاکنون مطالب متعددی در مورد تاثیر علم روان‌شناسی در افزایش نرخ بهره‌وری تبلیغات اینترنتی به گوشتان خورده است. بهره‌وری تبلیغات اینترنتی و علم روان‌شناسی رابطه تنگاتنگی با یکدیگر دارند و بی‌شک پشت سر هر تبلیغ موفقی، علم روان‌شناسی خودنمائی می‌کند. اما متاسفانه بسیاری از مردم در استفاده از آن ناکام می‌مانند.

بیشتر بازاریابان ترجیح می‌دهند که برای افزایش نرخ بهره‌وری تبلیغاتاینترنتی خود از تکنیک‌ها، تاکتیک‌ها و حقه‌ها مختلفی استفاده کنند. در این مطلب قصد داریم تا اهمیت علم روان‌شناسی در افزایش بهره‌وری تبلیغات اینترنتی را بررسی کرده و روش‌های استفاده از آن برای کسب موفقیت را به شما معرفی کنیم.

برای اینکه بتوانید از تاثیر روان‌شناسی در افزایش بهره‌وری تبلیغات اینترنتی اطلاع یابید، ابتدا باید این سوال را از خود بپرسید که هدفتان از افزایش بهره‌وری تبلیغات  اینترنتی چیست؟ در پاسخ به این سوال می‌توان گفت که هدف اصلی از این کار، آسان‌سازی تصمیم خرید برای مشتریان است. پس از آنکه توانستیم هدف خود را مشخص کنیم، باید به دنبال راه‌هایی برای رسیدن به آن باشیم.

 تبلیغات بر روی روان مشتریان و در نتیجه بر روی تصمیم نهایی آن‌ها تاثیر فراوانی خواهند داشت. برای تاثیرگذاری بهتر بر روی تصمیم مشتریان، ابتدا باید بدانیم که مغز انسان چه مراحلی را برای اتخاذ یک تصمیم می‌گذراند.

روشی که در حوزه بازاریابی برای تاثیرگذاری بر روی تصمیم‌گیری مشتریان مورد استفاده قرار می‌گیرد، شاخه‌ای از علم روان‌شناسی است که با نام روان‌شناسی ترغیب (یا نفوذ) شناخته می‌شود. ترغیب به عملی گفته می‌شود که در آن شخصی اقدام به تغییر نگرش یا رفتار شخص دیگری با انتقال پیام‌هایی به صورت آزاد و بدون اعمال هیچگونه اجباری کند.

ما می‌خواهیم این پیام‌ها را از طریق وبلاگ و یا وب‌سایتمان و به کمک تیتر، محتوا، رنگ، طرح‌بندی و سایر عناصر در دسترس انتقال دهیم. اگر ما بهتر بتوانیم مشتریان‌مان را ترغیب کنیم، بهره‌وری بیشتری از تبلیغات اینترنتی خود به دست خواهیم آورد. این تمام چیزی است که شما باید بدانید!

روان‌شناسی به تفکر و احساسات مشتریان توجه دارد

افکار (انگیزه‌ها) و احساسات یک کاربر، اصلی‌ترین نقش را در تصمیم‌گیری‌های وی ایفا می‌کنند و زمانی که مغز قصد تصمیم‌گیری دارد، هر دو عامل عاطفی و منطقی وارد ماجرا می‌شوند. حتی اگر شما خودتان را شخصی “کاملا منطقی” تصور می‌کنید، باز هم نخواهید توانست که به طور کامل از تاثیرات عاطفی و روانی بر روی تصمیم‌گیری‌هایتان جلوگیری کنید. به همین دلیل علم روان‌شناسی تاثیر فوق‌العاده‌ای بر روی جهت‌دهی به تصمیمات خواهد داشت.

بارز‌ترین راه افزایش بهره‌وری تبلیغات اینترنتی، روان‌شناسی ترغیبی است. اما غیر از این، رشته دیگری از روان‌شناسی به نام “روان‌شناسی ابتکاری” وجود دارد که حتی می‌تواند تاثیر بیشتری نسبت به روان‌شناسی ترغیبی داشته باشد. شاید دلیل کمتر شناخته شدن این رشته عدم جذابیت کافی کلمه ابتکار باشد!

ابتکار به مجموعه‌ای از قوانین ذهنی گفته می‌شود که ما را در کمترین زمان ممکن به بهترین نتیجه ممکن می‌رسانند. برای درک آسان‌تر مفهوم ابتکار، به تصویر زیر توجه کنید:

روان‌شناسی ابتکاری کاربرد‌های زیادی در بازاریابی دارد. برای مثال هنگامی که شما به طراحی یک صفحه هدف جذاب می‌پردازید، ناخوادآگاه از قوانین نانوشته‌ای استفاده می‌کنید. برای مثال در این صفحه از یک تیتر با اندازه مناسب، تصاویری جذاب و دکمه‌های فراخوان عمل استفاده خواهید کرد. استفاده از این عناصر به استفاده از ابتکار مربوط می‌شود!

هنگامی که شما در حال بهینه‌سازی صفحه وب‌سایت خود هستید، باید با استفاده از قوه ابتکار خود تصمیم‌گیری را برای مشتریان سریع‌ و آسان‌تر کنید. استفاده کردن و یا نکردن از متون، انتخاب تصاویر و رنگ‌ها و تیتر‌ها و هزاران تصمیمات کوچک و بزرگ دیگر در هنگام بهینه‌سازی صفحه هدف، به قوه ابتکار شما بستگی خواهد داشت. در صورتی که بتوانید این عمل را به بهترین نحو ممکن انجام دهید، مشتریان برای گرفتن تصمیم خرید حتی ثانیه‌ای درنگ نخواهند کرد!

هرچه اعمال ابتکاری شما تصفیه شده‌تر، جزئی‌تر و تجربی‌تر باشند، بهره‌وری بیشتری از تبلیغات اینترنتی خود خواهید داشت. اما این ابتکارات از کجا قدرت می‌گیرند؟ به طور قطع از علم روان‌شناسی!

روان‌شناسی در درجه اول بر روی مشتریان به عنوان هسته اصلی افزایش بهره‌وری تبلیغات توجه دارد.

دلیل دیگر قدرتمندی روان‌شناسی در تمرکز بر روی مشتریان نهفته است.  

به کمک علم روان‌شناسی شما می‌توانید:

•    مشتریان را درک کنید.

•    با آن‌ها صحبت کنید.

•    رضایت‌شان را جلب کنید.

•    آن‌ها را به سمت خود جذب کنید.

•    بر تعصبات آن‌ها غلبه کنید.

•    اولویت‌های آنان را تغییر دهید.

•    رنگ‌هایی که آن‌ها را بیشتر تحت تاثیر قرار خواهد داد را بشناسید.

•    صفحات مناسب‌تری را برای ترغیب کردن هرچه بیشتر آنان طراحی کنید.

•    نوع و اندازه قلم مناسب برای صفحات خودتان را شناسایی کنید.

•    یک تجربه کاربری فوق‌العاده و فراموش نشدنی از خود به جای بگذارید.

•    از کلمات خاصی برای ایجاد حس فوریت و ضرورت استفاده کنید.

•    تصاویر جذاب و تاثیرگذار را شناسایی کرده و از آن‌ها استفاده کنید.

•    شکل فرمی که مشتریان تمایل بیشتری برای پر کردن آن را داشته باشند را شناسایی و آن را طراحی کنید.

توجه کنید که هدف از این مطلب نه معرفی راز‌های ناشناخته روان‌شناسی در مورد مشتریان، بلکه بهینه‌سازی تبلیغات اینترنتی براساس علم روان‌شناسی است. اگر شما بتوانید علم روان‌شناسی در بازاریابی را به خوبی بشناسید، در تبلیغات خود موفق خواهید بود. اما با وجود این یک سوال باقی می‌ماند:

چگونه می‌توانید از قدرت روان‌شناسی در تبلیغات اینترنتی خود استفاده کنید؟

تا به این جا ما از اهمیت این علم در تبلیغات  اینترنتی صحبت کردیم. از این لحظه قصد داریم تا نحوه استفاده از آن را به شما معرفی کنیم. برای این کار ابتدا باید چهارچوبی برای خود طراحی کنید.

در مورد کاربرانتان تحقیق و مطالعه کنید.

شما باید تا حد امکان با کاربران خود آشنایی داشته باشید. برای این منظور بهتر است که :

•    در مورد آن‌ها تحقیق کنید.

•    با آن‌ها به گفت‌و‌گو بپردازید.

•    آن‌ها را درک کنید.

•    سوالاتی را برای آن‌ها مطرح کنید.

•    وقت بیشتری را با آنان بگذرانید.

•    در مورد هر عملی از جانب کاربران از قبیل کلیک کردن، توقف، رد شدن و سرعت پیمایش آن‌ها به دقت تحلیل کنید.

همچنین شما می‌توانید قدم فراتر گذاشته و با یکی از کاربران که به نمایندگی از همه آن‌ها انتخاب شده است، مصاحبه‌ای ترتیب دهید. همچنین به جای مطالعات داده‌های مربوط به جمعیت آماری مشتریان، سعی کنید که به کمک علم روان‌شناسی به درک و فهم بیشتری از آنان برسید. همچنین شما می‌توانید که بر روی تعصبات و علایق مشتریان‌تان بیشتر مطالعه کنید.

تا جایی که می‌توانید مطالعه کنید : افزایش بهره‌وری تبلیغات اینترنتی

یکی از بهترین روش‌های کسب مهارت در علم روان‌شناسی برای استفاده از آن در تبلیغات اینترنتی ، مطالعات فراوان بر روی موضوعات مرتبط با آن است. در صورتی که مایل به این کار باشید، توصیه می‌کنیم که در مورد مطالب زیر مطالعه کنید:

•    ترغیب و روش‌های آن

•    طراحی تجربه کاربری

•    روان‌شناسی مشتری یا مصرف کننده

•    شناخت تعصبات

•   روان‌شناسی رنگ‌ها

همواره دلیل اتفاقات مختلف را از خودتان بپرسید و با قوه ابتکار خود به آن‌ها پاسخ دهید

دانشمندان همیشه به دنبال یافتن جوابی برای “چرا؟” های مختلف بودند. شما نیز به عنوان یک بازاریاب، باید به دنبال جوابی برای سوالات مختلف باشید. برای مثال:

•    چگونه باید تبلیغات اینترنتی خود را آغاز کنم؟

•    چرا باید از تصاویر استفاده کنم؟

•    چرا بر روی صفحات از تیتر‌ها استفاده می‌کنیم؟

•    چرا فرم این صفحه از هفت بخش تشکیل شده است؟

•    چرا طراحی این صفحه هدف این‌گونه است؟

•    چرا کاربران این فرم را پر می‌کنند؟

چرا؟ چرا؟ چرا؟ و  هزاران “چرا”ی دیگر. ممکن است این کار را دیوانگی بپندارید، اما نتیجه آن دست یابی به اطلاعات ارزشمندی خواهد بود. همچنین اگر قصد ارائه آزمایشی برای تغییر خود دارید، ابتدا نظریه‌ای ارائه کنید و مدل برنده را از دیدگاه خودتان حدس بزنید. پس از انجام آزمایش و به دست آمدن نتیجه، می‌توانید دلایل موفقیت و یا شکست در حدس خود را بررسی کنید.

مشاهده

انواع تبلیغات اینترنتی

۱۳۹۶/۶/۸ مدیرسایت

تبلیغات بنری:

نوعی از تبلیغات اینترنتی است که به معرفی شرکت تبلیغ دهنده می پردازد و این نوع  تبلیغات اینترنتی به منظور افزایش ترافیک با فرمت های GIF , .JPG , .SWF در صفحات قرار داده می شوند.

تبلیغات محتوایی:

بعضی از سایت ها دارای مقالاتی هستند که از نظر موتورهای جستجو ارزشمند هستند و با کلمات مورد جستجوی مخاطبان شما در نتایج اول موتورهای جستجو ظاهر می شوند. شما می توانید دقیقا در این مقالات تبلیغ خود را انجام دهید . به این نوع از تبلیغات "تبلیغ در نقطه خرید گفته می شود .

یعنی شما دقیقا تبلیغ خود را در جایی قرار می دهید که مشتری بالقوه شما برای رفع نیاز خود به آن مقاله مراجعه کرده است.

هدف از این نوع تبلیغات اینترنتی ترغیب مشتریان به خرید, کمک به یادآوری تبلیغات رسانه ای انجام شده در مورد یک برند یا محصول جدید و یا اطلاع رسانی جهت رویدادهایی همچون حراج های فصلی, تخفیفات و غیره به مشتریان است.

تبلیغات رپورتاژ:

معنی رپورتاژ: به معنی گزارش است که از کلمه ریپورت گرفته شده است، یک کلمه فرانسوی است. رپورتاژ آگهی یا رپورتاژ خبری  یکی از بهترین روش‌های بازاریابی و تبلیغات اینترنتی در جهان می باشد. رپورتاژ آگهی به خبر تبلیغاتی گفته می شود که جهت معرفی خدمات و محصولات کسب و کار ها نوشته می  شود و در سایت های خبری پربازدید منتشر می شود.

در این نوع روش از  تبلیغات اینترنتی  یک خبر تبلیغاتی بصورت گزارش، مصاحبه و یا معرفی محصولات و خدمات شما در سایت‌ منتشر می شود. بدلیل اینکه کاربران به این صورت با خدمات و محصولات شما آشنا می شوند اثرگذاری بیشتری نیز خواهد داشد. ضمناً انتشار رپورتاژ در وب سایت های معتبر می تواند اعتبار بسیار بالایی را برای تبلیغ دهنده ایجاد کند.

رپورتاژ آگهی در تمام دنیا به عنوان یکی از موثرترین تکنیک ها برای سئو سایت شناخته می شود و سئو کار ها برای بهبود رتبه سایت در جستجوی گوگل از رپورتاژ استفاده می کنند.

تبلیغات لایت باکس:

نوعی از تبلیغات اینترنتی می باشد که پس از ورود کاربر به سایت ، به صورت بک بنر (سایز 500 در 500 پیکسل )در وسط صفحه به کاربر نمایش داده می شود.

این نوع تبلیغات  اینترنتی می توانند در نسخه موبایل و دسکتاپ به صورت جداگانه فعال شود.

تبلیغات بنرهای تعاملی:

نوع پیشرفته تری از بنرهای هوشمند بوده که با ترکیب تصویر،صدا،ویدیو و متن ایجاد شده و طراحان این گونه بنرها با استفاده از برنامه نویسی های پیشرفته وب ، ویژگی ها و امکانات مختلفی را به آن ها اضافه می کنند .

شایان ذکر است هزینه‌های طراحی اینگونه بنرها در مقایسه با سایر بنرها بیشتر می باشد اما به دلیل عملکرد بهتر و همچنین قابلیت تعامل با مخاطبان ، اثر بخشی به مراتب بالاتری نسبت به بنرهای متداول دارند و در ذهن مخاطبین ماندگارتر هستند.

مشاهده

اقتصاد تبلیغات اینترنتی

۱۳۹۶/۶/۹ مدیرسایت

امروزه شبكه اینترنت و كسب و كار الكترونیكی در تجارت جهانی به موقعیتی منحصر به فرد دست پیدا كرده است، «كسب و كار الكترونیكی شامل ایجاد استراتژی هایی برای اداره شركت های مبتنی بر اینترنت، ایجاد زنجیره های عرضه منسجم، همكاری با شریكان به طور الكترونیكی برای هماهنگی بین طراحی و تولید، شناسایی نوعی متفاوت از رهبر برای اداره كسب و كار مجازی، چالش پیدا كردن افراد ماهر برای ساخت و به كار انداختن اینترنت ها و سایت های وب و پشتیبانی از آنها است. كسب و كار الكترونیكی، شامل خلق بازارهای جدید، یافتن مشتریان جدید و در كنار این موارد تلاش برای دسترسی به تركیب بهینه ای از كامپیوتر، وب و كاربردها است.»

اینترنت بستری را برای نوآوری در تولید محصول به وجود آورده است، زیرا «شركت ها می توانند مستقیماً به مشتریان دسترسی پیدا كرده و از اطلاعات به دست آمده برای توسعه محصولات جدید استفاده كنند.»

«كاهش هزینه جمع آوری و انتشار اطلاعات در مورد مشتریان در نتیجه فناوری اطلاعات و ارتباطات نیز به این فرآیند كمك كرده است.»

به عبارتی دیگر، «شركت هایی كه بخواهند در دنیای امروز مزیت رقابتی خود را حفظ كنند دیگر نمی توانند تجارت اینترنتی را نادیده بگیرند.» كشورهای مختلف در سراسر جهان در حال حركت به سمت تجارت الكترونیك یعنــــــی «به كارگیری فناوری های ارتباطاتی الكترونیك مثل اینترنت برای انجام فعالیت های تجاری هستند تا از مزایای بی شمار آن بهره برداری كنند.»

 نفوذ شبكه اینترنت در خانواده های ایرانی با رشد خیره كننده ۳۰۰ درصدی در سال همراه بوده و بخش عمده كاربران اینترنتی در تهران و شهرهای بزرگ قرار دارند .

اما سرعت رشد اینترنت تجاری با نفوذ اینترنت در خانه های ایرانیان برابر نبوده است. بنا بر آخرین برآوردها، تنها بورس تهران توانسته است از ابزار اینترنت برای توسعه فعالیت های خود استفاده كند و هنوز سایر فعالیت های تجاری و اقتصادی توجه چندانی به شبكه اینترنت در كنار سایر وسایل ارتباطی و رسانه ها ندارند. به همین دلیل تبلیغات اینترنتی در ایران برای مدیران و صاحبان تجارت و صنعت، هنوز پدیده ای ناشناخته و غیرقابل اعتماد برای سرمایه گذاری است كه البته ویژگی های جمعیت شناسی صاحبان سرمایه و مدیران تجاری كه بخش قابل توجهی از آنان فاقد تحصیلات دانشگاهی جدید و مرتبط با فضای روز تجارت در جهان است در كندی برقراری ارتباط آنان با اینترنت، بی تاثیر نیست. در حالی كه در جهان تبلیغات اینترنتی به سرعت در حال گرفتن سهم بازار تبلیغات از سایر ابزارهایی چون تلویزیون، مطبوعات كاغذی و تبلیغات خیابانی است. به عبارتی دیگر «به كارگیری اینترنت یعنی جدیدترین و مهمترین فناوری دوران ما، یكی از دغدغه های اصلی سازمان های بزرگ، كوچك، تجاری و غیرتجاری در كشورهای توسعه یافته و در حال توسعه است. پدیده بازاریابی اینترنتی نیز در جهت پاسخگویی به این نگرانی ها پدیدار شد و از آن به بعد استراتژی های مختلفی برای تبدیل بازاریابی سنتی به بازاریابی نوین ارائه شده است.»

● چرا بازاریابی اینترنتی

اولین پرسشی كه به ذهن یك مدیر تجاری و صاحب سرمایه در ایران می رسد این است كه چرا به جای تبلیغات شناخته شده و قابل اعتماد تلویزیونی، مطبوعاتی و خیابانی در رسانه جدید و ناشناخته ای چون سایت های اینترنتی سرمایه گذاری كند، گرچه در برخی منابع قابلیت تعامل با مخاطب، دسترسی آسان به اطلاعات و قابلیت فروش را به عنوان ویژگی های انحصاری رسانه اینترنت در تبلیغات برشمرده اند. در حالی كه در روش های غیراینترنتی تبلیغات اغلب امكان ارائه اطلاعات نسبتاً محدود است، در تبلیغات اینترنتی طراحی و قرار دادن اطلاعات گسترده در سایت ویژه شركت و معرفی نام و نشان سازمان در دیگر سایت ها در عین حال كه حكم قوانین تبلیغات در مورد آن صادق است، شیوه تبلیغات را دگرگون می كند.

دست كم چهار پاسخ برای این سئوال وجود دارد:

اگر هدف از تبلیغات، جلب مخاطب و تاثیرگذاری بر مخاطب باشد، اینترنت به عنوان موثرترین شیوه تبلیغات به سرعت راه خود را باز كرده است.

اینترنت معنای تبلیغات را تغییر داده است. این پدیده دست اندر كاران امور تبلیغاتی را قادر می سازد كه درباره مشتریان بیشتر بدانند و با آنها تعامل مستقیم داشته باشند، اینترنت این امكان را برای حامیان مالی فراهم می آورد تا هم از ارتباطات دو طرفه و هم از توانایی های پست الكترونیك برخوردار باشند و نیز گروه خاصی را برای ارسال تبلیغات خود برگزینند و در نهایت اینترنت امكان تبلیغات نفر به نفر را فراهم می سازد. با شروع فعالیت های تجاری در اینترنت، تبلیغات اینترنتی نیز پا به عرصه ظهور گذاشت. به نظر می رسد اولین شیوه برای تبلیغ استفاده از پست الكترونیك بوده باشد. اما با اضافه شدن فناوری وب به اینترنت، تبلیغات اینترنتی به شكل امروزی آن آغاز شد. «در سال ۱۹۹۴ اولین بنر تبلیغاتی - كه امروزه معمول ترین و مشهورترین مدل تبلیغ در اینترنت است - در پایگاه اینترنتی هات وایر به كار گرفته شد»، «از این سال به بعد بود كه تبلیغات اینترنتی به عنوان تكنیكی موثر و كارا برای تبلیغات مورد توجه بازاریابان قرار گرفت» و «به مرور زمان انواع جدیدی از مدل های تبلیغات در اینترنت شكل گرفتند و میزان هزینه های تبلیغاتی به طور مداوم افزایش پیدا كرد . با وجود نرخ رشد نسبتاً بالای هزینه های تبلیغات اینتــرنتی طی این چند سال اما این هزینه ها در مقابل كل هزینه های تبلیغاتی صورت گرفته در جهان ناچیز است . هدف هر مبلغی رساندن پیام به گوش مخاطبان به صورت كارا و موثر است. مبلغین به این نتیجه رسیده اند كه باید برنامه های بازاریابی خود را با افرادی تطبیق دهند كه زمان زیادی را به صورت آن لاین صرف می كنند و این تعداد به طور فزاینده و دائمی در حال افزایش است.  بررسی ها نشان داده كه بیش از سه چهارم استفاده كنندگان از كامپیوتر، مقدار زمانی را كه صرف تماشای تلویزیون می كردند كاهش داده اند تا زمان بیشتری آنلاین باشند.علاوه بر آن، با توجه به این مسئله كه اكثر كاربران اینترنتی دارای تحصیلات بالا و وضع درآمدی خوبی هستند، بسیار منطقی است كه استفاده كنندگان اینترنت هدف دلخواه هر مبلغی باشند. تبلیغات اینترنتی معمولاً با چهار شیوه بنرها، خرده سایت ها، موتورهای جست وجو و پست الكترونیك انجام می شود.

۱ - بنر: «عبارت از یك تصویر گرافیكی كوچك و معمولاً مستطیلی است كه به یك پایگاه اینترنتی دیگر متصل می شود و ابعاد مختلفی دارد.» بنرها اولین شكل از تبلیغات بودند كه به طور گسترده در اینترنت مورد استفاده قرار گرفتند و امروزه از معروف ترین و پركاربردترین انواع تبلیغات اینترنتی به شمار می روند. بنرها دارای انواع مختلف و متفاوتی هستند و می توان آنها را به صورت زیر دسته بندی كرد:

الف- بنرهای ثابت: این بنرها دربردارنده تصاویر و متونی هستند كه ثابت بوده و حركت نمی كنند. قبلاً از این نوع بنرها به دلیل آنكه گمان برده می شد مورد توجه بازدیدكنندگان قرار نمی گیرند كمتر استفاده می شد. لیكن «امروزه تحقیقات نشان داده است كه بعضی كاربران این نوع از بنرها را ترجیح می دهند و به همین دلیل اخیراً استفاده از آنها افزایش یافته است.»

ب- بنرهای متحرك (انیمیشنی): این نوع بنرها از تركیب چندین بنر ثابت و بــــــا استفاده از نرم افزارهایی مخصوص طراحی شده و همانند كارتون های انیمیشنی دارای خاصیت تغییرپذیری هستند. اندازه و حجم این بنرها نیز معمولاً از بنرهای ثابت بیشتر است. ج- بنرهای تعاملی (دارای غنای رسانه ای): «در این نوع با استفاده از انواع نرم افزارهــا و فناوری های رسانه ای ویژگی ها و كاركردهایی را به بنرها اضافه می كنند به گونه ای كه توانایی تعامل پذیری خاصی پیدا می كنند.»

۲ - خرده سایت ها: خرده سایت ها عبارتند از «پنجره های كوچكی (كوچكتر از اندازه معمولی پنجره مرورگر) كه هنگام جست وجوی فرد در اینترنت ناگهان بر روی صفحه نمایشگر ظاهر شده و حاوی نوشته ها و تصاویر تبلیغاتی هستنــــد.» این نوع از تبلیغات اینترنتی به پنجره های جهنده نیز معروف هستند. خرده سایت ها را می توان به دو گروه زیر تقسیم بندی كرد:

:INTERSTITIALS اینها پنجره هایی جدا از پنجره اصلی مرورگر بوده كه هنگام ورود كاربر به یك پایگاه اینترنتی خاص یا در زمان توقف او در آن پایگاه بر روی صفحه نمایشگر ظاهر می شوند و معمولاً تا زمانی كه كاربر آنها را نبندد در صفحه باقی می مانند.

:SUPERSTITIALSاین پنجره ها معمولاً در فاصله زمانی بارگذاری یك پایگاه اینترنتی ظاهر شده و خود به خود بسته می شوند.

۳ - موتورهای جست وجو: موتورهای جست وجو به پایگاه های اینترنتی گفته می شود كه كاربران می توانند از آنها برای جست وجوی مطالب موجود در اینترنت استفاده كنند. این موتورها بعد از آنكه كاربر موضوع مورد جست وجوی خود را در فرم مخصوصی كه برای این كار تعبیه شده وارد می كند، لیستی از پایگاه های اینترنتی دربردارنده موضوع موردنظر كاربر هستند بـــرای او جمع آوری می كند.

۴ - پست الكترونیك: به كارگیری پست الكترونیك برای تبلیغات در سال های اخیر و با افزایش تعداد كاربران اینترنت مورد توجه قرار گرفته است در این نوع تبلیغات شركت ها پیام های تبلیغاتی طراحی كرده و به نشانی های الكترونیك كاربران می فرستند. نامه های الكتـــرونیك كه شركت ها برای كاربران ارسال می كنند را می توان به دو نوع زیر تقسیم بندی كرد:

الف- نامه های الكترونیك خواسته شده (هدف گیــری شده): در این تبلیغات، شركت ها نامه های الكترونیك تبلیغاتی را تنها برای مشتریانی می فرستند كه خود خواستار دریافت چنین نامه هایی بوده اند. ب- نامه های الكترونیك ناخواسته (اسپم): در این حالت، شركت با استفاده از نرم افزارهای خاص كه می توانند نشانی های الكترونیك را از اینترنت جمع آوری كنند و یا از طریق شركت های تبلیغــــاتی كه دارای بانكی از نشانی های الكترونیك هستند اقدام به فرستادن نامه های الكترونیكی تبلیغاتی به افراد می كنند. این كار بدون اجازه كاربران صورت گرفته و در اكثر موارد كـــاربران خواهان دریافت چنین نامه هایی نیستند.

مشاهده

نقش تبلیغات درتوسعه اقتصادی

۱۳۹۶/۶/۱۱ مدیرسایت

مقدمه:

نقش تبلیغات و آگهی در دنیای تجارت این است که خریدار و فروشنده را به هم نزدیک‌تر کرده و باعث ایجاد ارتباط گردد. دانشمندان علوم اجتماعی معتقدند که تبلیغات در بعضی مواقع تاثیر قابل ملاحظه‌ای در افزایش سطح زندگی مردم داشته است.

 تبلیغ در کلام از مصدر بلغ به معنی آگاهی دادن یا مطلع کردن می‌باشد و کسی که در این راه فعالیت می‌کند مبلغ یا تبلیغاتچی گفته می‌شود. هارولد لاسول جامعه‌شناس آمریکایی می‌گوید: تبلیغات در معنی گسترده آن، فن تحت تاثیر قراردادن عمل انسان از طریق دستکاری تصورات یا باز نمودها است. یا تبلیغ کوششی است تعمدی و حساب شده که به منظور شکل دادن به دریافت، دستکاری کردن ادراک و همسو کردن رفتار مخاطبان با نیت موردنظر مبلغ صورت می‌گیرد.

توسعه اقتصادی، پیشرفت‌های صنعتی، سهولت ارتباطات بین‌المللی و استفاده از وسایل ارتباط جمعی در سطح گسترده در قرن کنونی، تبلیغات و ضرورت توجه به آن را مطرح ساخته است. گرچه اولین اثر تبلیغاتی شناخته شده در جهان به سه‌هزار سال پیش تعلق دارد که در شهر تبس یونان به دست آمده است و حاوی اعلان پاداش برای دستگیری برده‌ای بر روی کاغذ پاپیروس است.

اما تبلیغات به مفهوم امروزی آن از قرن هفدهم و هیجدهم زمانی که شهرنشینی همزمان با گسترش وسایل ارتباط جمعی و افزایش تولید انبوه رایج شد، به عنوان یکی از ضرورت‌های ارتباطی در جهان مطرح گردید. در اواسط قرن 17 روزنامه‌ مرکوری Mercuries به صورت هفتگی در انگلستان به چاپ می‌رسید و اولین آگهی معرفی قهوه در سال 1652 و شکلات 1657 و چای 1658 میلادی در این روزنامه منتشر شد.

اولین آگهی که ایجاد رقابت بین کالا را شروع کرد در 14 سپتامبر 1710 میلادی در روزنامه تاتلر در آمریکا شروع شد که به معرفی یک نوع دارو پرداخته بود. گرچه پیش از این، روزنامه بوستن در 24 آوریل 1704 میلادی در آمریکا اقدام به درج آگهی نمود. درج آگهی تبلیغاتی در ایران از سال 1267 هجری قمری یعنی 14 سال پیش از انتشار اولین روزنامه کشور (کاغذ اخبار) و 15 سال پس از رواج کاربرد آگهی در مطبوعات غربی رایج شد و برای اولین بار درج آگهی در روزنامه اطلاعات در دهه اول قرن 14 هجری شمسی آغاز شد. شروع درج تبلیغات تجاری به معنای واقعی آن در سال 1325 شمسی در روزنامه کیهان بوده است.

نقش تبلیغات در توسعه اقتصادی

امروزه تبلیغات به عنوان یک صنعت در دنیا شناخته شده است. این صنعت در دنیا به تولیدکننده انگیزه کاری می‌دهد و تبلیغات سالم می‌تواند بازار سالم ایجاد کند. به قول کارشناسان اگر کالایی کیفیت خوبی نداشته باشد هرقدر هم که تبلیغات جذاب و خوبی داشته باشد نمی‌تواند به نتیجه برسد. یعنی شاید با تبلیغات بتوان یک بار خریدار را وادار به خرید کرد ولی برای همیشه نمی‌توان این کار را کرد. این کیفیت است که تعین کننده نهایی است.

امروزه تبلیغات به عنوان یک ضرورت در جامعه ایران مطرح است که به معرفی کالاها و تولیدات و در خدمت برآورده ساختن نیازهای ضروری زندگی انسان قرار دارد تبلیغات باید در خدمت رونق بخشیدن به حرکت چرخ‌های اقتصادی یا شناساندن محصول و … باشد.

تبلیغات در حقیقت زبان و وسیله ارتباط بنگاه اقتصادی و جامعه است و قطع تبلیغات به نوعی مرگ کالا محسوب می‌شود که اگر ناآگاهانه،‌ تقلیدی،‌ سفارشی و با دید غیرکارشناسی و غیرتخصصی انجام شود،‌ چاهی است که کالا و صاحبش را در خود فرومی‌کشد، برعکس یک تبلیغ خوب ابتدا توجه مخاطب را جلب و سپس او را بدان محصول علاقه‌مند می‌کند. تبلیغ گسترده علمی باعث می‌شود که کالای ایرانی در برابر رقیب خارجی بازار یشتری بیابد و به فروش برسد و کارخانه‌دار با شکست مواجه نگردد و جامعه نیز مواجه با خیل عظیم بیکاران نشود.

نقش تبلیغات و آگهی در دنیای تجارت این است که خریدار و فروشنده را به هم نزدیک‌تر کرده و باعث ایجاد ارتباط گردد. دانشمندان علوم اجتماعی معتقدند که تبلیغات در بعضی مواقع تاثیر قابل ملاحظه‌ای در افزایش سطح زندگی مردم داشته است. زیرا تبلیغات در مردم انگیزه‌های فراوانی برای خرید کالا ایجاد می‌نماید و تمایل به خرید کالا را در بسیاری از مردم تقویت کرده و این امر باعث می‌گردد تا مردم برای به دست آوردن دستمزد درآمد بیشتر میزان کار و تلاش خود را افزایش دهند تا بتوانند احتیاجات ضروری و نیمه ضروری خود را تامین و حتی کالاهای لوکس و تجملی خریداری نمایند که این امر باعث رونق کسب و کار و تجارت و اشتغال و کاهش بیکاری می‌گردد. به نوعی تبلیغات باعث بازگشت سرمایه و جاری شدن خون در رگ تولید و حیات اقتصادی کشور می‌گردد.

دکتر علی‌اکبر فرهنگی استاد مدیریت و ارتباطات می‌گوید: از تبلیغات می‌توان به خوبی برای اطلاع‌رسانی بازارگشایی و پاسخ دادن به نیازهای مصرف‌کنندگان استفاده کرد. اما در عین حال باید از مصرف‌زدگی و مصرف‌گرایی لجام‌گسیخته پرهیز کرد و از تبلیغات برای استقرار شرایط انسانی و عقلانی و ایجاد روابط منطقی استفاده کرد.

تبلیغ در مردم آگاهی ایجاد کرده و آن‌ها را علاقه‌مند و تشویق به خرید می‌نماید و نیز در خرید هوشیارتر می‌کند. تبلیغ و تبلیغات می‌تواند در بالا بردن توسعه فرهنگی، اجتماعی و سیاسی جامعه نقش به‌سزایی داشته باشد. نکته‌ای که باید در تبلیغات به آن توجه کنیم این است که تبلیغ یک منبع کسب اطلاعات و صرفه‌جویی در وقت برای مصرف‌کننده و راهی برای رسیدن به یک هدف نهایی پیام‌دهنده می‌باشد. از طرف دیگر تبلیغ راهی برای رساندن پیام به دیگران از طریق ایجاد روابط منطقی به منظور تغییر دگرگونی در بینش، تفکر،‌خواسته‌ها و رفتار می‌باشد. باید به این نکته توجه داشت که تبلیغات، صنعت و حرفه‌ای است که اگر صحیح به آن پرداخته شود می‌تواند ایجاد اشتغال بسیار بالایی را داشته باشد و برای افرادی که در این رشته مشغول به فعالیت می‌باشند و از سوی دیگر باعث رشد تولید و صنعت ملی و توسعه اقتصادی می‌گردد و تولیدات غیرنفتی را بالا می‌برد زیرا سبب ایجاد رقابت صحیح می‌شود و خود این موضوع به امر صادرات به جهت بالارفتن کیفیت نیز کمک کرده و مشاغل جدیدی را ایجاد می‌کند. تبلیغات یک صنعت عظیمی است که از علوم متفاوتی شامل: روانشناسی،‌ مردم شناسی، جامعه شناسی.

رفتارشناسی مدیریت سازمانی، اقتصاد،‌ مدیریت صنعتی علوم مرتبط با تولید،‌ بسته‌بندی، گرافیک،‌ طراحی، نقاشی،‌ حسابداری و … که هرکدام در محل عملیاتی خود بسیار مهم و اثرگذار می‌باشند بهره می‌گیرد و تبلیغات تجاری یک جزء لازم برای اقتصاد ممالک می‌باشد. تبلیغ سبب رونق اقتصادی، رونق اجتماعی،‌ ایجاد شغل، تحول در بازار، سیر تکامل اجتماعی و بالارفتن فرهنگ مصرف صحیح می‌گردد.

امروزه تبلیغات در غرب در دو بعد مطرح است تبیلیغاتی که به عنوان پروپاگاندا نام می‌برند و به تبلیغات سیاسی و اجتماعی معروف است هیچ انگیزه تجاری و سود مادی در آن نهفته نیست صرفاً دنبال منافع معنوی یاسیاسی است. نوع دیگر تبلیغات تجاری یا Advertising به معنی آگاهی دادن است. بازاریابی و تبلیغ هر دو برای فروش بیشتر،‌ مستمر و صحیح فعالیت می‌نمایند. حفظ نگهداری مخاطبین (مشتریان) جلب مشتریان جدید،‌ آگاهی صحیح و منطقی دادن به آن‌ها از وظایف تبلیغات است. در حقیقت تبلیغات یک منبع کسب اطلاعات و صرفه‌جویی در وقت برای مصرف‌کننده می‌باشد.

مدیران و مجریان تبلیغ باید به شاخصه‌های مهم انتشار یک پیام توجه کنند حوزه انتشار پیام، زمان انتشار پیام، ابزار انتشار پیام، موقعیت انتشار و تکرار پیام‌های تبلیغی از جمله این شاخصه‌های مهم تبلیغی است، یک تابلو تبلیغاتی با پیام جذاب و هزینه‌ای اندک می‌تواند از بسیاری از مشخصه‌های یک پیام ارتباطی برخوردار باشد به شرط آن که از ویژگی‌های بهینه بهره‌مند گردد.

البته باورکردنی نیست که سالانه شرکت‌های تولیدکننده کالا و خدمات در سطح بین‌المللی و سطح ملی چه رقم بالایی هزینه می‌کنند تا به جمعیت میلیاردی ساکن دهکده جهانی بقبولانند که آن چه تولید کرده‌اند همانی است که خواسته‌اند. بسیار بیش از آن که شرکت‌های عظیم تولید‌کننده کالاهای مصرفی تابلوهای تبلیغاتی عریض و طویل خود را به چشم جهانیان بنمایانند این شعار کشف شده بود که همیشه حق با مشتری است. یک آژانس تبلیغاتی موظف است در سطح وسیعی به فعالیت‌های تحقیقی دست بزند مانند بررسی خصوصیات مختلف بازار، تجزیه و تحلیل بازار از نظر اقتصادی، تخمین وسعت بازار، بررسس موقعیت شرکت مورد نظر در صنعت، گروه‌بندی مصرف‌کنندگان بر اساس مقدار مصرف، چگونگی مصرف،‌ عادات موثر در مصرف،‌ استفاده از روش‌های مناسب تبلیغ از جمله هدایای تبلیغاتی، فیلم‌ها، طرح‌ها و پوسترهای تبلیغاتی و نیز برنامه‌ریزی و زمان‌بندی انجام تبلیغات با راه‌های برقراری رابطه موثر با مصرف‌کنندگان می‌باشد.

در یکی از تعاریف تبلیغات بازرگانی، عبارت است از پیش‌بینی و تهیه پیام‌های سمعی و بصری که در ازاء پرداخت بهای نشر یک یا چند عامل تبلیغاتی به اطلاع مردم رسانیده شود. این پیام‌ها حامل خبری از خصوصیات و امتیازات یک کالا یا خدمت با یک فکر یا شیوه عمومی خواهند بود که اطلاع از آن‌ها موجب افزایش فروش کالا یا استقبال عمومی از خدمت و فکر موردنظر است.

علاوه بر این در عمر مصرف و تولید انبوه بخش مهمی از هدف تبلیغات مطلع کردن مردم نسبت به تازه‌های تولید است و هدف اصلی آن معرفی یک کالا و فروش آن است. هزینه تبلیغات یک هزینه سربار نیست و تبلیغات خرج خودش را درمی‌آورد. نقش آگهی در دنیای تجارت این است که خریدار و فروشنده را به هم نزدیک کند. یک آگهی خوب ابتدا توجه مخاطب را جلب و سپس او را بدان محصول علاقه‌مند می‌کند.

استفاده از یک عنصر هنری واحد، بیشترین تاثیر را دارد به خصوص در آگهی‌های کوچک که جا و فضا، ارزش بیشتری دارد. وقتی که همه اطلاعات جمع‌آوری شد باید آن اطلاعات را به منظور تدوین یک استراتژی فروش تحلیل کنید. یک شرکت طراحی آگهی باید به مواردی چون جلب نظر مشتری،‌ نفع مشتری، انگیزه خریدار و خرید توجه کند. در این زمینه باید از نیازهای عقلانی و احساسی هر دو استفاده شود.

در یک تعریف تبلیغات تجاری نوعی از ارتباطات است که با هدف معرفی، جلب توجه و یا تشویق نسبت به کالا، خدمت،‌ نیاز موسسه و یا آموزه‌ای از سوی شخص حقیقی یا حقوقی معینی با استفاده از وسایل گوناگون خطاب به توده گروه و یا فرد انجام می‌شود. اگر کارخانه‌ای تولید بالا داشته باشد اما از طریقه و ارائه محصول و بازار و تعیین بازار مصرف و آشنا کردن مشتریان با محصول جدید در برنامه کاری خود قرار ندهد موفق نخواهد شد. در تبلیغات باید منافع ملی، مصالح ملی، آموزش، جلب مشارکت‌های عمومی را در روند توسعه در نظر گرفت. تبلیغات باید دائمی، مستمر و با ظرافت باشد نه مقطعی و در مواقع بحران.

 

 

عمده‌ترین اهداف تبلیغات می‌تواند به شرح ذیل باشد:

الف- آشنایی مخاطب با کالا

ب- ایحاد تصور خاص مثبت در او نسبت به کالا و ترغیب او به مصرف آن. برای به دست آوردن و انجام رساندن هر یک از این مراحل به طور کامل باید اطلاعات لازم را از طریق تحقیقات به دست آورد. اطلاعات درباره این که:

- چه باید گفت (محتوای پیام)

- چگونه باید گفت (ابزار و شرایط تبلیغ)

- اثر چه بوده است (تاثیر تبلیغ)

ما باید در تبلیغ نشان بدهیم دوستی هستیم که برای کمک آمده‌ایم تا برای تحمیل عقیده خود. به قول ایزنهاور که در حدود 50 سال قبل گفت: بزرگ‌ترین جنگی که در پیش داریم نبرد برای تسخیر افکار انسان‌ها است. سیسر و خطیب و سیاست‌مدار رومی در مورد تاثیر پیام گفته است: اگر می‌خواهی مرا متقاعد کنی باید اندیشه‌های مرا بشناسی احساس مرا حس کنی و با کلماتی که من حرف می‌زنم، حرف بزنی.

این نکته را نیز باید در نظر داشت که تبلیغ هنر، علم و صنعت است.

دکتر علی محمدبابی در کتاب تبلیغات تجاری از انتشارات دانشکده علوم ارتباطات اجتماعی سال 1350 می‌گوید:‌ تبلیغ شامل پیام‌های دیداری،‌ گفتاری است که از طریق وسایل تبلیغاتی با پرداخت وجه مردم را به طریقی به یک نوع محصول، یک خدمت، یک فکر و … علاقه‌مند می‌نماید و یا تبلیغات به کلیه اشکال ترغیب عمومی برای ایجاد تقاضا و بازار اطلاق می‌گردد که به واسطه آن، افکار و تمایلات مردم را تحت تاثیر قرار داده، مردم را به خرید کالا یا خدمت مورد نظر مبلغان تشویق می‌نماید.

 

 

فروش فوری و رضایت‌بخش تولیدات اولین هدف تبلیغات است. بنابراین آگهی باید گویا باشد. برای این که جلب توجه نماید. عنوان آگهی باید قوی و موثر باشد مخصوصاً باید دید با چه نوع عنوان و عکسی می‌توان مردم را تحت تاثیر قرار داد. در نوشتن آگهی باید از تکرار و ذکر جملات مکرر و کلمات زاید و بی‌فایده خودداری نمود. آگهی‌ها باید حاوی پیشنهاد تازه و ایجاد حیثیت و شهرت کند.

ویلیام وایت یکی از نویسندگان آمریکا طی یک سلسله مقالات در سال 1950 در مجله معروف «فورچون» چاپ کرد و بعدها همان کتاب «آیا کسی گوش می‌دهد؟» را منتشر نمود می‌گوید: هیچ موسسه‌ای نمی‌تواند تنها با تعریف و تمجید و نشر آگهی‌های توخالی به جایی برسد و اعتماد و تفاهم مردم را جلب کند. جلب تفاهم در صورتی امکان‌پذیر است که موسسه با طبقات مردمی که با آن سروکار دارند موضوعات مورد علاقه مشارکت نزدیک داشته باشد. زیرا تجربه مشترک تنها پایه و اساس محکم و استوار برای ایجاد تفاهم است. در هر کاری باید ارزشهای انسانی را ملحوظ و مورد نظر داشت تا بتوان در فکر و قلب و مغز دیگران نفوذ کرد.

تبلیغات بازرگانی باید به عامل رونق تجارت و صنعت، ارتقاء کیفی تولید و کاهش قیمت قلمداد شود اما به نظر متخصصان علوم اجتماعی نیز به نوعی شستشوی مغزی قلمداد می‌شود. تبلیغات در بسیاری مواقع عادت به مصرف برخی از کالاهای غیرضروری را دامن‌زده و باعث از خود بیگانگی افراد می‌گردند. از آثار زیانبار دیگر تبلیغات و تهاجم تبلیغاتی دگرگون ساختن الگوی مصرف جامعه است.

تبلیغات، مصرف‌گرایی و مصرف‌ مازاد بر احتیاج را دامن می‌زند که نتیجه آن از دست رفتن امکان پس‌انداز و عدم آینده‌نگری است نتایج دیگر آن چشم و هم‌چشمی، فخرفروشی،‌ سطحی‌نگری و جایگزین کردن معیارهای مادی به جای معیارهای اخلاقی و معنوی است و شکاف بیش از پیش طبقات و تمایزات اجتماعی و طبقاتی را به دنبال دارد. از دیدگاه انتقادی باید گفت: تبلیغات فعالیتی است که در آن بازاری ایجاد می‌کند تا به هر طریقی که ممکن باشد مردم را فریب دهند یا مصرف‌گرایی را ترویج کنند.

هزینه لازم برای تبلیغات از یک سو قیمت تمام شده کالا را افزایش می‌دهد و از سوی دیگر منجر به افزایش کیفیت گردد. تبلیغات شرکت‌های فراملیتی در کشورهای در حال توسعه به زیان این کشورها است. به عنوان نمونه به دلیل وجود نداشتن یا ناکارآمد بودن مقررات و محدودیت‌های تبلیغات در کشورهای در حال توسعه باعث می‌گردد که در این کشورها تمایل به مصرف کالاهای غیرضروری افزایش یابد، صنایع داخلی آن‌ها لطمه بیند و الگوی مصرف آن‌ها به نحو غیراصولی مشابه الگوی کشورهای مرفه گردد.

اطلاع‌رسانی می‌تواند اصلی‌ترین اهداف تبلیغات باشد. تبلیغات عموم مردم را مطلع می‌سازد تا به عنوان مثال به طور صحیح رانندگی کنند و قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی را رعایت نمایند. در مصرف آب‌وبرق صرفه‌جویی نمایند. در حفظ و حراست از محیط زیست بکوشند و در جهت کاهش آلودگی هوا قدم بردارند و به جای مراجعه حضوری به ادارات از پست وسایل ارتباطی دیگر استفاده نمایند.

همچنین تبلیغات می‌تواند در خدمت توسعه توریسم و جهانگردی، تشویق به صادرات، بازارگشایی و پاسخ به نیازهای مصرفی منطقی، حفظ و تداوم حیات تولیدکنندگان کشور باشد. تبلیغات همچنین به فرهنگ تعلیم و تربیت، ثبات تولید، استاندارد کردن محصول جلوگیری از نوسان قیمت‌ها، توسعه تکنولوژی، پیشرفت سطح زندگی، تولید انبوه و مصرف انبوه کمک می‌کند.

تبلیغات ممکن است برای مصرف‌کننده وسایلی فراهم آورد که در وقت و انرژی خود، در رفع نیازمندی‌های‌شان صرفه‌جویی کند. آزادی انتخاب و اختیار او را آسان‌تر کند و از میزان آزمایش و خطای او بکاهد. از طرفی درآمد حاصله از امور تبلیغات بازرگانی برای موسسات گرداننده وسایل ارتباط جمعی و مطبوعات رقم قابل توجهی را تشکیل می‌دهد. بدون این درآمدها تصور کنید که روزنامه‌ها یا مجلات، رادیو تلویزیون چگونه می‌توانند وضعیت اقتصادی شغلی خود را تثبیت نمایند.

بدون داشتن چنین درآمدی، مطبوعات مجبور خواهند بود که از طریق دیگری به حیات خود ادامه دهند. معمولاً یکی از راه‌های کسب درآمد بیشتر افزایش نرخ مطبوعات می‌باشد که در چنین حالتی مصرف‌کننده بایستی پول بیشتری بپردازد و یا قلم روزنامه خود را در اختیار گروه و یا موسساتی بگذارد که امکان دارد حیات سیاسی و اجتماعی و اقتصادی جامعه‌ای را به خطر بیندازند. به هر حال شکی نیست که تبلیغات بازرگانی یکی از عوامل موثر و مفید اجتماعی می‌باشد و موسساتی که از طریق تبلیغات بازرگانی مراحل موفقیت را پیموده و بر پیروزی بزرگی نائل گردیده‌اند بسیار بوده و چه بسا بدون وجود آن‌ها تکنولوژی امروز هم موجود نبود و بشر قرن معاصر از مزایای امروزی برخورداری نداشت.

دیدگاه انتقادی در مورد تبلیغات این است امروزه جوامع تحت تاثیر تبلیغات تجاری به خرید کالاهای غیرضروری تشویق و ترغیب می‌شوند و افراد در این جوامع که به «جوامع مصرف» موسوم شده است ناچار می‌شوند تحت تاثیر تبلیغات تجاریی که از طریق روزنامه‌ها، مجله، رادیو تلویزیون، سینماها و آگهی‌های گوناگون دیواری آن‌ها را تعقیب می‌کند. کالاهای بیشتری خریداری کنند.

بدیهی است که افراد برای تامین این همه نیازهای مصنوعی و سرگرم کننده باید درآمد بیشتری نیز به دست آورند تا قادر باشند قوه خرید خود را بالا ببرند. ولی از آن جا که کسب درآمد بیشتر نیازمند کار بیشتر است، خود را مجبور می‌بینند که ساعت‌های زیادتری کار کنند و احتمالاً به جای یک شغل، یک یا چند شغل دیگری پیدا کرده تا بتوانند بهای کالاهای مصرفی را که بیشتر به طور قسطی خریداری می‌کنند به موقع بپردازند.

بدون تردید افراد با کار بیشتر چه از لحاظ جسمی و چه از لحاظ روحی، خسته‌تر و فرسوده‌تر می‌شوند و شور نشاط زندگی را از دست می‌دهند. از فراغت و آسایش واقعی محروم شده، نسبت به وضع اجتماعی خود و اطرافیان خویش بی‌اعتنا و بی‌توجه می‌شوند. در نتیجه آن‌ها نمی‌توانند از حقوق سیاسی خود بهره‌برداری کنند، مسئولیت‌های اجتماعی خویش را انجام دهند و با همکاری دیگران آینده بهتری را بسازند. در چنین شرایطی تبلیغات بازرگانی به طور غیرمستقیم، هدف‌های تبلیغات سیاسی را که حفظ و گسترش سازگاری و محافظه‌کاری است تامین کند.

صرف‌نظر از معایبی که برای تبلیغات برشمردند باید به این نکته توجه داشت که تبلیغات تجاری، نیروی مهاجم و خلاقی است که با تشویق میل عمومی به مصرف، به فروش کالا کمک می‌کند و عامل محرکه‌ای در گردش چرخ‌های اقتصاد جهانی به شمار می‌رود. در واقع تبلیغات تجاری فرایندی پویا است که همگام با تغییرات اجتماعی و تحولات سیاسی-اقتصادی، هر روز شکل تازه‌ای پیدا می‌کند. افزایش سطح دانش عمومی، رشد فکری و نیز سلیقه و ذوق مردم از یک سو و افزایش سطح درآمد و جمعیت، رغبت به مصرف و بهتر زیستن از سوی دیگر، تبلیغات تجاری را شدیداً تحت تاثیر قرار داده است.

شرکت‌ها با انجام تبلیغات تجاری، هدف‌های چهارگانه‌ای را دنبال می‌کنند. نخست این که سعی می‌کنند میزان مصرف مشتریان خود را افزایش دهند. دوم این که درصد جلب مشتریانی جدید بر‌می‌آیند که رسیدن به این هدف از طریق جلب نسل جوان، جلب مشتریانی که خریدار محصولات شرکت نیستند و جلب مشتریان رقبا امکان‌پذیر است. سومین هدف شرکت زنده نگاه داشتن نام موسسه و چهارمین هدف مبارزه با عقاید مخالف شرکت یا موسسه است.

از دیگر مزایای تبلیغات تجاری افزایش حجم مبادلات است و نیز عاملی در توسعه فن‌آوری است. چرا که موفقیت در بازار به ارائه کالاهای دارای کیفیت مناسب بستگی دارد. تا مشتریان بالقوه‌ای که با تبلیغات برای خرید محصول شرکت به صورت بالفعل درآمده‌اند به صورت مشتریان دائمی شرکت باقی بمانند.

از دیگر مزایای تبلیغات تجاری، افزایش تقاضای مشتریان است. هرقدر سرعت فروش کالا بیشتر شود قدرت تولید محصولات نیز افزایش می‌یابد سرعت فروش از راه ارتباط با انبوه مشتریان میسر می‌شود که در گوشه و کنار جهان پراکنده هستند.

جان منیاردکینز اقتصاددان مشهور انگلیسی می‌گوید: «اشتغال کامل مستلزم مصرف کامل است و مصرف کامل نیز مستلزم شناساندن محصول به متقاضی است». از دیگر مزایای تبلیغات تجاری،‌ ایجاد رقابت بین تولیدکنندگان است که به تبع آن کیفیت محصول بهبود می‌یابد در واقع تولیدکنندگان برای از دست ندادن بازار، همواره درصدد افزایش کیفیت محصول خود نسبت به شرکت رقیب هستند.

تبلیغات تجاری، همچنین حق انتخاب مشتری را برای خرید کالا افزایش می‌دهد. در این شرایط متقاضی به راحتی به اطلاعات مربوط به کالا دست می‌یابد و دست به انتخاب می‌زند. همچنین با ایجاد اعتماد در مصرف‌کنندگان در درازمدت توزیع کالا نیز آسان‌تر می‌شوند زیرا با اطمینانی که مصرف‌کننده نسبت به مارک کالا پیدا می‌کند تولیدکننده قادر است حتی بسیاری از محصولات خود را پیش‌فروش کند.

تبلیغات می‌تواند در افزایش منظم توانایی خرید مردم و نیز گردش سرمایه‌ها موثر باشد. تبلیغ میل عمومی مصرف‌کنندگان را برای خرید افزایش می‌دهد و باعث می‌شود مشتریان برای دستیابی به کالاهای جدید موردنظر خود بکوشند تا درآمد بیشتری کسب کنند. اگر تولیدکننده مجاز به آگهی کردن محصول خود نباشد علاوه بر مشکلاتی که برای خریداران به جهت بی‌اطلاعی از کالا و خدمات ایجاد می‌شود تولیدکننده نیز رغبتی برای سرمایه‌گذاری نشان نمی‌دهد. همچنین اشتغال کامل عوامل تولید فراهم نمی‌شود و با افت درآمد قدرت خرید کاهش می‌یابد. به طورکلی تبلیغات تجاری یکی از مهم‌ترین عوامل توسعه اقتصادی به شمار می‌رود و ابزاری است برای تسریع گردش سرمایه‌ و پیشرفت صنعت.

این در حالی است که به همین میزان ضدتبلیغ می‌تواند مخرب باشد. تبلیغات سوئی که برای پسته و خرمای ایران در جهان صورت می‌گیرد تولیدکنندگان ایرانی را با مشکلات زیادی مواجه می‌کند.

مشاهده